افتتاح نمایشگاه ایثار و شهادت به روایت اسناد در نهاد ریاست جمهوری
تاریخ انتشار : يکشنبه ۳ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۲۱
نمایشگاه «ایثار و شهادت به روایت اسناد» مجموعه‌ای از اسناد، نامه‌ها، پیام‌ها و احکام مسئولان نظام و دولتمردان در دوران پس از انقلاب و دفاع مقدس در ساختمان کوثر نهاد ریاست جمهوری برپا شد.
افتتاح نمایشگاه ایثار و شهادت به روایت اسناد در نهاد ریاست جمهوری
 
به گزارش «ایثار»، علی ربیعی دستیار ارتباطات اجتماعی رییس‌جمهور و سخنگوی دولت روز یکشنبه 3 شهریورماه در مراسم افتتاح نمایشگاه «ایثار و شهادت به روایت اسناد» و رونمایی از کتاب «شکوه خاطرات» در نهاد ریاست جمهوری با اشاره به اهمیت مرور روش و منش شهدا، گفت: روش تمام شهدا به‌خصوص شهدای دولت و شهیدان رجایی و باهنر برای ما راهنما و افتخار بزرگی است. دیدیم که تروریسم در آن دوران شهیدان رجایی و باهنر را به شهادت رساند اما نهاد دولت همچنان پابرجاست و قدرت خود را از مردم می‌گیرد.
وی ادامه داد: امروز بسیار خرسندیم که شاهد برپایی این نمایشگاه با همکاری بنیاد شهید و امور ایثارگران هستیم و اعتقاد داریم روایات و حوادث ارزشمند تاریخ انقلاب و دفاع مقدس باید برای نسل‌های امروز و آینده نقل شوند.
حجت‌الاسلام محمدحسن کاویانی راد معاون فرهنگی و آموزشی بنیاد شهید و امور ایثارگران نیز در این مراسم با بیان اینکه برپایی این مراسم برای نشان دادن اهمیت توجه به اسناد شهدا و ایثارگران است، افزود: حوادث مختلفی در طول تاریخ برای ما نقل شده که بعدها با ارائه مستندات خلاف آن‌ها ثابت شده است و همین مسئله نشان‌دهنده اهمیت اسناد و مدارک است.
وی ادامه داد: انقلاب اسلامی و دفاع مقدس مجموعه‌ای از اسناد را به یادگار گذاشته است که باید به درستی به نسل‌های آینده منتقل شود. بنیاد شهید و امور ایثارگران در حال حاضر بیش از 260 هزار پرونده از آثار مکتوب شهدا را جمع‌آوری و مرمت کرده است که در قالب 9 میلیون سند الکترونیکی نگهداری می‌شوند.
معاون فرهنگی و آموزشی بنیاد شهید و امور ایثارگران با اشاره به نگهداری بیش از 1 میلیون و 200 هزار اثر تولید شده مربوط به شهدا و ایثارگران در 21 موزه شهید در سراسر کشور گفت: بنیاد شهید و امور ایثارگران آثار بسیار ارزشمندی از شهدا را در اختیار دارد که به‌عنوان‌مثال می‌توان به ده‌ها تابلوی نقاشی مربوط به شهید چمران اشاره کرد. همچنین تاکنون 30 هزار مورد خاطرات والدین شهدا ضبط شده است.
حجت‌الاسلام کاویانی راد افزود: نمایشگاهی که امروز در اینجا برپا می‌شود حاوی بخش کوچکی از اسناد مربوط به دفاع مقدس و شهدا است و امیدواریم زمینه‌ساز جمع‌آوری تمام آثار و انتقال آن‌ها به نسل‌های آینده شود.
همچنین حجت‌الاسلام‌ سید رضا اکرمی در این مراسم گفت: تاریخ زندگی شهدا و ایثارگران باید برای آن‌ها که انقلاب و دفاع مقدس را ندیده‌اند گفته شود تا به بینش، دانش، حرکت و جهش دست پیدا کنند.
وی ادامه داد: بالاتر از هر نیکی، نیکی دیگری وجود دارد اما تنها شهادت در راه خداست که بالاتر از آن درجه‌ای نیست. بسیاری از سران کشور و افراد عادی در راه انقلاب به شهادت رسیده اند. شهدا به رفتار ما نگاه می‌کنند و ما نیز باید همواره متوجه شهدا باشیم.
حجت‌الاسلام‌ اکرمی تصریح کرد: ایثارگران ما نیز دارای ارزش و درجه بسیار بالایی هستند، زیرا شهدای زنده هستند و همچون شهدا عاقبت به خیر خواهند شد.
گفتنی است نمایشگاه «ایثار و شهادت به روایت اسناد» مجموعه‌ای از اسناد، نامه‌ها، پیام‌ها و احکام مسئولان نظام و دولتمردان در دوران پس از انقلاب و دفاع مقدس است که برای اولین بار در معرض دید عموم قرار می‌گیرد.
این نمایشگاه با یادگارهایی از شهیدان رجایی، باهنر، چمران، نامجو، فکوری و اسنادی از شهدای شاخص کشور در ساختمان کوثر نهاد ریاست جمهوری برپا شده است.
در مراسم افتتاح این نمایشگاه همچنین کتاب «شکوه خاطرات» مجموعه‌ای از خاطرات حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی رییس جمهوری از دوران مبارزات انقلاب اسلامی، ایام پیروزی انقلاب، دوران دفاع مقدس و پس از آن رونمایی شد.
لازم به ذکر است این مراسم با حضور سید منصور میرمرادی معاون توسعه مدیریت و منابع و محمود پاکدل معاون تعاون و امور اجتماعی بنیاد و جمعی از مدیران کل و مسئولان بنیاد شهید و امور ایثارگران برگزار شد. 
انتهای پیام/
کد مطلب: 303408