داخلی صفحه قزوین خبر
 
توسط مدیرکل بنیاد قزوین انجام شد
تشریح عملکرد دو ساله‌ی بنیاد استان قزوین در دولت دوازدهم
تاریخ انتشار : سه شنبه ۵ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۲۲
همزمان با هفته‌ی دولت، مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان قزوین عملکرد دو ساله‌ی این نهاد در دولت دوازدهم را تشریح کرد.
 
غلامرضا حقایق‌پور، مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان قزوین در گفت‌وگو با خبرنگار ایثار واحد قزوین، ضمن گرامیداشت یاد و خاطره‌ی شهیدان رجایی و باهنر و شهدای کارمند، بویژه 64 شهید کارمند استان قزوین، گفت: بنیاد با توجه به مشکلات مالی دولت طی سال‌های گذشته، از همه‌ی پتانسیل‌های مختلف بهره گرفته تا بتواند فعالیت‌های موثری را در راستای خدماتی و ترویجی انجام دهد.
وی ضمن تشریح عملکرد دو ساله‌ی بنیاد استان قزوین در دولت دوازدهم افزود: خدماتی که بنیاد به خانواده‌های شهدا و ایثارگران ارایه می‌دهد در برابر رشادت‌ها و ایثارگری‌های آنان ناچیز است ولی با توجه به مسوولیتی که بر عهده داریم، بیان عملکرد نیز بخشی از وظایف مربوطه به شمار می‌آید.
حقایق‌پور به برنامه‌ی دیدار از خانواده‌های شهدا و ایثارگران که مورد تاکید مقام معظم رهبری، رییس‌جمهور و سایر مسوولان ارشد نظام است، پرداخت و گفت: بنیاد استان قزوین در دو ساله‌ی دولت تدبیر و امید توانسته با 19 هزار و یکصد و 9 ایثارگر دیدار کند که 7 هزار و یکصد و 60 مورد آن تماس تلفنی بوده است.
این مسوول به ایجاد بسترهای لازم جهت اشتغالزایی جامعه ایثارگران اشاره کرد و افزود: بنیاد از هر امکاناتی بهره می‌برد تا این قشر معظم را وارد بازار کند و در این راستا توانسته در دولت دوازدهم 230 ایثارگر را جهت اشتغال و استخدام در دستگاه‌های مختلف اجرایی معرفی کند.
وی افزود: پرداخت 61 میلیارد و 700 میلیون ریال وام اشتغال از منابع داخلی، وجوه اداره شده، مشاغل خانگی و تسهیلات خوداشتغالی برای 289 نفر از دیگر فعالیت‌های بنیاد در اشتغالزایی جامعه ایثارگران با هدف کارآفرینی آنها بوده است.
حقایق‌پور با بیان اینکه پیگیری و ثبت بیمه عمر و حوادث و انجام حوادث غیرمترقبه یکی از مفیدترین و موثرترین اقدامات بنیاد است، گفت: طی دولت دوازدهم، بیمه‌ی عمر و حوادث 16 هزار و 553 نفر از والدین، همسران و فرزندان شهدا و جانبازان استان و همچنین بیمه حوادث غیرمترقبه 21 هزار و 416 نفر پیگیری و ثبت شده است.
پرداخت وام مسکن به 1370 ایثارگر
مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان قزوین افزود: در جهت رفع مشکل مسکن جامعه ایثارگران، وام‌های تبصره‌ای به خانواده‌های شاهد و ایثارگر پرداخت می‌شود که این وام‌ها براساس تخصیص اعتبارات ارسال شده توسط بنیاد است و طی دولت تدبیر و امید، یک هزار و 370 نفر از خانواده‌های شاهد و ایثارگر استان جهت دریافت تسهیلات فوق به بانک‌های استان معرفی شده‌اند.
این مسوول گفت: از آنجایی که مهمترین رسالت بنیاد ترویج فرهنگ ایثار و شهادت است، نگهداری گلزار شهدا به عنوان یک عنصر معنوی در دستور کار مستمر ماست که در همین رابطه طی سنوات گذشته 388 گلزار شهدای استان قزوین یکبار به صورت کامل ساماندهی شده است.
حقایق‌پور افزود: گلزارهای شهدا با توجه به شرایط آب و هوایی نیاز به بازسازی مستمر دارند که براساس تفاهم‌‌نامه وزارت کشور و بنیاد شهید و امور ایثارگران، برای حفظ و نگهداری از آنها، به شهرداری، دهیاری و بخشداری‌‌های استان تحویل شده‌اند.
مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان قزوین، ادامه داد: براساس اعتبارات از سال 1396 تاکنون نیز 35 گلزار توسط بنیاد ساماندهی مجدد شدند و همچنین سنگ مزار 277 شهید در گلزار شهدای شهر قزوین با همکاری شهرداری تعویض شده است.
وی گفت: مركز فرهنگی، ورزشی و توانبخشی شهید رجایی قزوين با هدف بهبود وضعیت سلامتی خانواده‌های شهدا و ایثارگران و رفاه حال آنها به مساحت ۷ هزار و ۲۰۰ متر مربع در حال احداث می‌باشد که فاز نخست این مجتمع در دو ساله‌ی دولت دوازدهم تدبیر و امید ۱۰۰ درصد و فاز دوم آن 90 درصد تکمیل شده و در مجموع به 95 درصد پیشرفت فیزیکی رسیده است.
ارایه‌ی خدمات درمانی به 27564 ایثارگر
این مسوول با بیان اینکه ارایه‌ی‌ خدمات درمانی به جامعه ایثارگران در اولویت برنامه‌های بنیاد است، گفت: پیگیری مستمر امور بهداشت و درمان جامعه‌ی هدف و تکمیل پرونده پایش سلامت 2 هزار و 859 تن از والدین شهدا و 340 تن از جانبازان نخاعی، شیمیایی، اعصاب و روان و ویژه و یک هزار و یکصد و 48 مورد از همسران شهدا، در دولت دوازدهم انجام شده است.
حقایق‌پور افزود: عقد قرارداد با 12 مرکز درمانی شامل رادیولوژی، داروخانه، درمانگاه و مطب‌های شبانه‌روزی، سایر مراکز پاراکلینیک و شبکه اورژانس درمانی و همه‌ی بیمارستان‌های دولتی جهت استفاده‌ی رایگان از امکانات مربوطه، از فعالیت‌های دیگر بنیاد در این حوزه است.
مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان قزوین گفت: پرداخت همه‌ی هزینه‌های ارتروز و پروتز، دارو و تجهیزات پزشکی جامعه‌ی هدف در قالب بیمه و پیگیری و اجرای بیمه پایه 7 هزار و 576 نفر و تکمیلی 19 هزار و 988 نفر از خانواده‌های تحت پوشش نیز از دیگر فعالیت‌های بهداشت و درمان این بنیاد است.
وی با بیان اینکه سرکشی به بیمارستان‌ها از دیگر فعالیت‌های مستمر بنیاد است، افزود: عیادت از یک هزار و یکصد و 98 نفر از ایثارگران بیمار در بیمارستان‌های استان و 8 هزار و 633 نفر در منزل آنان و 891 نفر در قالب پیک سلامت، عملکرد دیگر بنیاد استان قزوین در دولت تدبیر و امید است.
این مسوول گفت: برگزاری 5 کمیسیون تعیین درصد جانبازی جهت رسیدگی به درخواست یک هزار و یکصد و 6 نفر متقاضی افزایش درصد، 5 کمیسیون پزشکی خانواده جهت برقراری حق پرستاری و مراقبت یک هزار و 623 نفر از خانواده‌های معظم شاهد و ایثارگر در دو ساله‌ی دولت دوازدهم انجام شده است.
ارایه‌ی مشاوره به 17129 ایثارگر
وی افزود: ارایه‌ مشاوره حقوقی حضوری و تلفنی به خانواده‌های شاهد و ایثارگر با هدف رفع مشکلات آنها از جمله خدمات واحد امور حقوقی و قضایی بنیاد شهید و امور ایثارگران استان قزوین بوده که در دولت دوازدهم 10 هزار و 200 مشاوره حقوقی و تنظیم 5 هزار و 400 دادخواست حقوقی، شکوائیه، لوایح و اعتراضیه انجام شده است.
مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان قزوین افزود: همچنین ارایه‌ی مشاوره به یک هزار و 529 نفر در 3 هزار و 291 جلسه با هدف رفع مشکلات و زندگی بهتر در مرکز مشاوره‌ی بنیاد از دیگر عملکردهای بنیاد در دولت یاد شده است.
برگزاری 2753 یادواره شهدا
حقایق‌پور با بیان اینکه ترویج فرهنگ ایثار و شهادت از مهمترین برنامه‌های بنیاد است، گفت: این نهاد در راستای اشاعه‌‌ی فرهنگ فوق، طی فعالیت‌های دو ‌ساله‌ی دولت دوازدهم، برنامه‌های فرهنگی و ترویجی مختلفی را در سطح جامعه اجرا کرده که برگزاری بیش از 2 هزار و 753 یادواره و 800 مراسم به مناسبت‌های مختلف با موضوع ایثار و شهادت در سطح استان قزوین از جمله آنهاست.
این مسوول افزود: آرشیو و نگهداری بیش از سیصد هزار برگ سند و تجهیز مرکز جمع‌آوری آثار شهدا و ایثارگران در ستاد و جمع‌آوری و تنظیم یک هزار و 698 برگ سند شهدا و ایثارگران از دیگر فعالیت‌ها در دولت دوازدهم است.
وی گفت: ساماندهی تابلوهای ترویجی در سطح شهرها و روستاهای استان با نصب یک هزار و 700 تابلو جهت تصاویر 2 هزار و 700 شهید در هر سال و مرمت آنها و برنامه‌ریزی جهت بازدید 322 هزار و 990 نفر از موزه شهدای قزوین از دیگر فعالیت‌های بنیاد در دوره‌ی فعالیت این دولت بوده است.
حقایق‌پور افزود: پیگیری و انجام نامگذاری یک هزار و 410 ساختمان، خیابان، کوچه، کلاس درس و پل به نام شهدای استان، اهدای بیش از 7 هزار و یکصد و 10 جلد کتاب با موضوع ایثار و شهادت به مراکز آموزشی و فرهنگی بویژه کتابخانه‌های استان، آماده‌سازی مستندهای سرگذشت و خاطرات خانواده‌های معظم شهدا در اجرای طرح خاطره‌نگاری برای یک هزار و 400  نفر والدین شهدا در قید حیات از دیگر فعالیت‌های بنیاد در دولت یاد شده ست.
برگزاری کلاس‌های فرهنگی برای 8891 ایثارگر در کانون شاهد
وی گفت: انجام فعالیت‌های درون و برون سازمانی برای جامعه‌ی هدف با برگزاری کلاس‌های مختلف فرهنگی، هنری، اجتماعی و خانوادگی در کانون فرهنگی شاهد برای 8 هزار و 891 نفر و 14 هزار و 966 نفر در خارج کانون از دیگر فعالیت‌های بنیاد است.
مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان قزوین افزود: اجرای برنامه‌های قرآنی در قالب کلاس‌های آموزشی و برگزاری مسابقات، برای 17 هزار و یکصد و 44 نفر و برگزاری کلاس‌های تمرین و آموزش ورزشی جهت آمادگی برای مسابقات به تعداد 2 هزار و 546 نفر از جمله برنامه‌های بنیاد در دولت تدبیر و امید بوده است.
این مسوول گفت: اعزام یک هزار و 579 نفر از خانواده‌های شاهد و ایثارگر به مشهد مقدس، قم، اردوگاه تفریحی کوثر، رامسر و اردبیل از جمله اردوهایی می‌باشد که توسط بنیاد شهید و امور ایثارگران شهرستان قزوین برگزار شده است.
وی ادامه داد: اعزام یکصد و 18 نفر از خانواده‌های معظم شهدا و ایثارگران به مسابقات، اردوهای ورزشی، اعزام یکصد و 84 نفر به حج تمتع، انتشار و حمایت از چاپ 8 عنوان کتاب در حوزه‌ی ایثار و شهادت، تجهیز حسینیه‌های شهید در سطح استان و برگزاری 5 هزار و 870 برنامه در ایام مختلف سال از دیگر فعالیت‌های بنیاد در دو ساله‌ی دولت دوازدهم بوده است.
ارایه‌ی خدمات تحصیلی به 7657 ایثارگر
حقایق‌پور گفت: در مدت یاد شده، بنیاد در جهت پیگیری امور تحصیلی و تقویت بنیه علمی دانش‌آموزان و دانشجویان شاهد و ایثارگر خدمات مختلفی به 6 هزار و 612 دانشجو در سطح دانشگاه‌ها و یک هزار و 45 نفر از دانش‌آموزان در مدارس شاهد و طرح پراکنده استان ارایه کرده است.
وی افزود: شناسایی، ثبت و تکمیل اطلاعات 90 تن از نخبگان و 73 مورد حمایت از دستاوردهای یکصد و 38 نخبه تحت پوشش و صدور مدرک برای یک هزار و 300 نفر دانش‌آموخته در مقاطع کاردانی و کارشناسی مرکز آموزش علمی کاربردی بنیاد شهید و امور ایثارگران استان از فعالیت‌های موثر بنیاد به شمار می‌آید.
پرداخت 470 میلیارد ریال وام قرض‌الحسنه شاهد به ایثارگران
وی پرداخت 470 میلیارد ریال وام، توسط صندوق قرض‌الحسنه شاهد به 4 هزار نفر از جانبازان و خانواده شهید استان قزوین را از دیگر عملکرد بنیاد در دو ساله‌ی دولت تدبیر و امید برشمرد که تاکنون توانسته بسیاری از مشکلات و دغدغه‌های مالی این عزیزان را برطرف کند.
مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان قزوین افزود: تهیه و تولید خبر، اطلاع‌رسانی برنامه‌ها و فعالیت‌های بنیاد به جامعه‌ هدف نیز از جمله فعالیت‌های روابط عمومی بنیاد بوده که در مدت دو ساله‌ی دولت دوازدهم 3 هزار و 259 خبر جهت درج آن در سایت ایثار و سایر رسانه‌های محلی و ملی تهیه و تولید شده است.
این مسوول گفت: در مدت دو ‌ساله‌ی دولت دوازدهم، 72 هزار و یکصد و 38 درخواست ایثارگران در مرکز ارتباطات و مراجعات بنیاد ثبت و برای 3 هزار و 223 تن از جامعه‌ هدف جهت شرکت در ملاقات عمومی و حضوری با مدیرکل برنامه‌ریزی شده است.
حقایق‌پور افزود: همچنین سفرهای شهرستانی بنیاد با حضور مدیرکل، معاونین و کارشناسان تخصصی در شهرستان‌های مختلف استان، هر هفته روزهای چهارشنبه جهت بررسی فعالیت‌ها، مشکلات و دیدار با جامعه‌ هدف، انجام شده است.
مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان قزوین گفت: حضور معاونین و کارشناسان تخصصی در میزخدمت جهت پاسخگویی به جامعه‌ی هدف به میزان 6 هزار و 240 ساعت، از دیگر فعالیت‌های بنیاد در این دولت بوده است.
کد مطلب: 303736