داخلی صفحه مرکزی خبر
 
ایسنا:
آمریکا می خواهد عوامل اقتدار را از ایران بگیرد
تاریخ انتشار : شنبه ۹ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۳۵
رئیس دفتر عقیدتی سیاسی فرماندهی معظم کل قوا گفت: آمریکا می خواهد عوامل اقتدار کشور را که شامل انسجام ملی، قدرت ناشی از ذخایر انرژی، قدرت منطقه‌ای و قدرت دفاعی است، از ما بگیرد.
 
به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، حجت‌الاسلام علی سعیدی در اجلاسیه 110 شهید طلبه و روحانی استان مرکزی که در مسجد قائم شهرستان محلات برگزار شد، با بیان اینکه راهبرد رهبر معظم انقلاب مقاومت فعال در همه عرصه‌هاست، اظهار کرد: براساس نظرسنجی‌های صورت گرفته اکثریت مردم می‌گویند که راهبرد مقام معظم رهبری جواب داده و ایستادگی مقابل آمریکا تنها راه حل است .
سعیدی با اشاره به شاخص‌های پیشتازی روحانیت در همه عرصه ها و الزاماتی که باید در راستای تحقق آن وجود داشته باشد، افزود: پیشتازی قراردادی نیست و اینگونه نیست که دیگران قرار گذاشته باشند که روحانیت در هر شرایطی پیشتاز و پیش قراول باشد .
رئیس دفتر عقیدتی سیاسی فرماندهی معظم کل قوا ادامه داد: پیشتازی شرایط و الزاماتی دارد و روحانیت و مراجع بزرگوار باید از اصول و مبانی خاصی برخوردار و توجه لازم را به آنها داشته باشند تا بتوانند پیشتازی خود را به منصه ظهور برسانند .
حجت‌الاسلام سعیدی با بیان اینکه استکبار قصد داشت امام (ره) را منزوی کند ولی امام با یک بیانیه و سخنرانی رهبری خود را اثبات می‌کرد، خاطرنشان کرد: رهبری نیز قراردادی نیست و روحانیت باید به الزامات پیشتازی جامعه توجه کند. در دوره‌های زیادی علمای شیعه توانستند این پیشتازی را حفظ کنند و برای مثال نقش میرزای شیرازی در ماجرای جنبش تنباکو و در نهضت ملی نفت ایران نقش مرحوم کاشانی کاملا بارز است، بنابراین نقش علما دفاع از شریعت و کیان اسلام بوده است .
وی با اشاره به بحث زمان شناسی بعنوان یکی از الزاماتی که برای پیشتازی روحانیت از اهمیت برخوردار است گفت: در روایات به شناخت زمان تاکید شده است و کسی که آگاه به زمان باشد مورد شبیخون قرار نمی‌گیرد. عالم و مرجعی که دیدبان جامعه است باید کاملا نسبت به زمان و اقتضائات زمان اطلاع و آشنایی داشته باشد .
رئیس دفتر عقیدتی سیاسی فرماندهی معظم کل قوا با بیان اینکه تکلیف در بستر زمان تغییر پیدا می‌کند، افزود: برای مثال عصر جاهلیت با عصر رسول الله (ص) متفاوت بود. در این دوران، حکومت دینی وجود نداشت و پیامبر(ص) با انقلابی که بر پا کرد منجر به تغییر دسته‌‌بندی‌های دوران جاهلیت شد بنابراین در این دوران، محور رسول الله (ص) است و هیچ عالمی نباید خارج از حیطه رسول الله(ص) حرکت کند .
حجت‌الاسلام سعیدی عصر رسول الله(ص) را با عصر امیرالمومنین(ع) نیز متفاوت دانست و اظهار کرد: در عصر امیرالمومنین(ع) مردمی که توجه متغیرات زمان و مکان نداشتند دچار انحراف می‌شدند.
وی با تاکید بر اینکه بزرگان باید دسته‌بندی‌های بعد از پیامبر را شناخته و این دسته‌بندی‌های انحرافی را به مردم معرفی می‌کردند ولی مشکل خواص این بود که این دسته‌بندی‌ها را به مردم معرفی نکردند، خاطرنشان کرد: این شناخت در دوران معاصر نیز دارای اهمیت است. عصر امام خمینی(ره) یک اقتضائی دارد و عصر مقام معظم رهبری نیز دارای اقتضائاتی است، امام(ره) از سال 1342 تلاش کردند بزرگترین انقلاب را بعد از صدر اسلام در ایران به وجود آورند که امروز این انقلاب دنیا را تکان داده است .
حجت‌الاسلام سعیدی به شرایطی که در عصر مقام معظم رهبری وجود دارد اشاره و اظهار کرد:  برخی از دسته‌بندی‌ها در این عصر نشان می دهد که آقایان به تغییرات زمان و مکان توجه نمی‌کردند .  
رئیس دفتر عقیدتی سیاسی فرماندهی معظم کل قوا با تاکید بر اینکه در طول 30 سال گذشته که مقام معظم رهبری نظام را مدیریت ‌کردند با بحران‌های زیادی روبرو بودیم که این بحران‌ها کمتر از بحران‌های زمان گذشته نبود، خاطرنشان کرد: عظمت امام(ره) در جای خود باقی است و بحث امام(ره) یک بحث استثنا در تاریخ است ولی در طول این 30 سالی که مقام معظم رهبری کشور را زعامت کردند توانستند میراث امام(ره) را حفظ کنند و امروز انقلاب اسلامی و ایران در اوج اقتدار و عظمت قرار دارد .
حجت‌الاسلام سعیدی به تفاوت عصر امام(ره) با عصر رهبر معظم انقلاب پرداخت و گفت: در زمان امام(ره) کشور درگیر جنگ داخل با دنیای استکبار بود که خیلی سنگین و بزرگ بود ولی در دوران رهبری معظم انقلاب جنگ در خارج از مرزهای ایران بود که ما نیز به نوعی در آن نقش داشتیم و نمی‌توانستیم ساکت بنشینیم .
وی همچنین با تاکید براینکه مدیریت این جنگ‌ها بسیار مهم بود، خاطرنشان کرد: جنگ ایران با عراق که دفاع از سرزمین، اسلام و انقلاب بود و حضور روحانی و غیر طلبه در جبهه قابل توجیه بود اما توجیه اینکه ما حتما باید در سوریه و عراق نیز حضور می‌داشتیم کمی سخت بود .
وی به اهدافی که ایران در سوریه دنبال می‌کرد اشاره کرد و گفت: یک هدف حفظ جبهه مقاومت بود که در صورت جدا کردن سوریه، محور مقاومت در منطقه دچار مشکل می‌شد همچنین دیگر اهداف دفاع جدی از حرم اهل بیت عصمت و طهارت(ع)، دفع شرورترین اشرار تاریخ معاصر و نیز کمک به استقلال سوریه بود .
وی با اشاره به اینکه امروز عربستان و امارات نقشه تجزیه یمن را دنبال می‌کنند، افزود: آنها نتوانستند بعد از گذشت بیش از 50 ماه در  یمن کاری انجام دهند و ناچار به سمت تجزیه یمن پیش می‌روند.
رئیس دفتر عقیدتی سیاسی فرماندهی معظم کل قوا با بیان دیگر تفاوت دوران رهبری مقام معظم رهبری با دوران امام(ره)، گفت: تفاوت بعدی وجود فضای مجازی در زمان کنونی است. در زمان امام(ره) اینترنت و شبکه‌های ماهواره‌ای وجود نداشت و امروز شاهد تحولی در رسانه‌ها و امپراتوری رسانه‌ای هستیم که این فضای مجازی در حال تغییر تفکر و سبک زندگی مردم است .
  وی خاطرنشان کرد: ممکن است فضای مجازی در انتخابات اخلال ایجاد کند، امیدواریم دستگاه قضا به حوزه فضای مجازی وارد شود چراکه مسئولین نسبت به این قضیه اهتمام لازم را ندارند .
حجت‌الاسلام سعیدی با اشاره به اینکه امروز در شرایط ویژه‌ای قرار داریم و مردم ما باید بدانند که در ذهن ترامپ چه می‌گذرد، تاکید کرد: ترامپ می‌گوید باید عوامل اقتدار را از دست ایران بگیریم .
  رئیس دفتر عقیدتی سیاسی فرماندهی معظم کل قوا با تاکید بر اینکه در حوزه انسجام ملی مجموعه این امت واحده با محوریت رهبری از بزرگترین سرمایه های نظام بشمار می‌رود، افزود: در حوزه انرژی در نفت و گاز سرآمد دنیا هستیم و اینکه می‌گویند که باید صادرات نفت ایران را به صفر برسانیم به این دلیل است که عامل اقتدار را از دست ایران بگیرند .
وی با اشاره به نفوذ معنوی ایران در یمن، فلسطین، لبنان، سوریه، عراق و در جغرافیای جهان اسلام که نشان از عمق استراتژیک ایران دارد، اظهار کرد: آمریکایی‌ها سر سازش با ما ندارند و مسئولین نیز آرام آرام متوجه این موضوع شده‌اند که راهی که آمریکا دنبال می‌کند به هم ریختن انسجام ملی است تا با این اقدام عوامل دیگر اقتدار را سر میز مذاکره از ایران بگیرد .
رئیس دفتر عقیدتی سیاسی فرماندهی معظم کل قوا با بیان اینکه آمریکایی‌ها می‌گویند که وقتی داخل کشور را به هم ریختیم و آشوب به پا شد نظام مجبور به عقب نشینی و تسلیم است، تاکید کرد: آمریکایی‌ها سر سوزنی قصد عقب نشینی ندارند و هر کاری که انجام می‌دهند برای فریب ایران است، آنها به همین شیوه امپراتوری شوروی را به سقوط کشاندند .
وی با اشاره به اینکه پیامدهای راهبرد مقاومت فعال مقام معظم رهبری در همه عرصه‌ها منجر به تقویت جبهه مقاومت شده است، به قدرت دفاعی کشور نیز اشاره کرد و با تاکید بر اینکه موشک سوم خرداد توانست طراز پدافندی کشور را در کنار قدرت موشکی اش قرار دهد، اظهارکرد: دشمن قدرت دفاعی ما را می‌دانست ولی از قدرت پدافندی ما آگاه نبود. شلیک موشک سوم خرداد برای دشمن شوک بزرگی بود و قدرت راداری و پدافندی سامانه باور 373 این حلقه دفاعی را تکمیل کرد و باعث شد که ترامپ عقب نشینی کند و بفهمد که توانایی جنگیدن با ایران را ندارد .
وی در ادامه با اشاره به یکی دیگر از ویژگی‌های روحانیت برای پیشتازی که جریان شناسی است، گفت: شناخت شهید مطهری نسبت به زمان و مکان بسیار بالا بود و در قبل از انقلاب و در طول 50 سال تاریخ ایران توانست گام‌های بلندی در چهار جبهه در برابر ملی گرایی، چپ مارکسیستی، التقاط و لیبرالیسم بردارد .
رئیس دفتر عقیدتی سیاسی فرماندهی معظم کل قوا با بیان خصوصیات شهید محلاتی، تاکید کرد : شهید محلاتی شخصیتی ناشناخته است. او تا آخرین لحظه عمر خود به مبارزه پرداخت و از ویژگی‌های این شهید می‌توان به ولایتمداری، مردمداری، کار تشکیلاتی، ساده زیستی، جریان شناسی و زمان شناسی، برخورداری از روحیه ایثار و از خودگذشتگی و روحیه کادرسازی اشاره کرد .
حجت‌الاسلام سعیدی همچنین یادآور شد: روحانیت در طی این چند قرن اخیر درخشیده است اما امروز انقلاب بیش از هر زمان دیگری نیاز به حضور هوشمندانه و فعال طلاب و ایفای نقش مراجع بزرگوار در همه عرصه‌ها دارد تا این انقلاب حفظ شود و به سلامت به دست صاحب اصلی خود برسد .

انتهای پیام
کد مطلب: 304372
 


 
 
جامعه ایثارگری و مطالبات قانونی
 

دکتر حمید ضیایی پرور