داخلی صفحه بوشهر خبر
 
موسیقی آواها و نواها یکی از راه‌های ترویج فرهنگ ایثار و شهادت است
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۳ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۲۰
سید مرتضی حسینی بابیان این‌که موسیقی آواها و نواها یکی از تأثیرگذارترین گونه‌های موسیقیایی و بستر مناسب برای ترویج فرهنگ ایثار است اظهار داشت: این جشنواره در دو بخش رقابتی و غیررقابتی به میزبانی استان بوشهر برگزار می‌شود.
موسیقی آواها و نواها یکی از راه‌های ترویج فرهنگ ایثار و شهادت است
 
به گزارش «ایثار بوشهر»، سید مرتضی حسینی در نشست هم‌اندیشی با معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری بوشهر بابیان این‌که موسیقی آواها و نواها یکی از تأثیرگذارترین گونه‌های موسیقیایی و بستر مناسب برای ترویج فرهنگ ایثار است اظهار داشت: این جشنواره در دو بخش رقابتی و غیررقابتی به میزبانی استان بوشهر برگزار می‌شود.
مدیرکل امور هنری بنیاد کشور افزود: این جشنواره در بخش‌های موسیقی نواحی سنتی و آیینی شامل مولودی‌خوانی، مرثیه‌خوانی، توسل خوانی، بیت خوانی (ویژه شهدای نوجوان)، منظومه خوانی، منقبت خوانی، چاوشی خوانی، شروه خوانی، پیشخوانی‌های تعزیه موسیقی آوازی برگزار می‌شود.
مدیر گروه تلویزیونی شاهد تصریح کرد: به دلیل اینکه آواها و نواهای آیینی در بوشهر به‌خوبی کارشده است ما این استان را برای برگزاری اولین دوره انتخاب کرده‌ایم.
حسینی ادامه داد: تاکنون ادارات استان استقبال خوبی از برگزاری این جشنواره در بوشهر داشته و اعلام آمادگی کامل برای همکاری با بنیاد کرده‌اند.
وی همچنین با اشاره به ملی بودن جشنواره و ظرفیت‌های موجود در استان خواستار همکاری استانداری بوشهر با بنیاد در بحث اسکان شرکت‌کنندگان در جشنواره شد.
مدیرکل امور هنری بنیاد کشور تأکید کرد: این جشنواره یک پیش درامد برای کنگره سرداران و 2000 شهید استان بوشهر است چراکه هر دو در راستای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت هستند.
مجید خورشیدی نیز طی سخنانی بیان داشت: استان بوشهر در کنار بسیاری از داشته‌هایش از وجود یک مدیرکل بنیاد شهید که خود از جانبازان سرافراز است بهره می‌برد که سرمایه اجتماعی بالایی در جامعه ایثارگری دارد.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری بوشهر بابیان اینکه برگزاری این جشنواره در بوشهر فکر و ایده بسیار خوبی بوده است، اضافه کرد: هر چه از مرکز کشور دور شوید نواهای موسیقی استان‌ها کمتر جذب گستره ملی شده و آن بداهه بودنشان بیشتر حفظ‌شده است. بوشهر نیز خواستگاه ادیبان و شعرای بسیاری بوده و از این مقوله مستثنی نیست و این ویژگی خوبی برای برگزاری جشنواره در این استان است.
وی ادامه داد: در مقوله ایثار و شهادت، بوشهر بعد از استان‌های مرزی جنگی‌ترین استان کشور است چراکه بمباران‌های متعددی در این استان به‌خصوص در جزیره خارگ به عدد روزهای جنگ شده است.
وی در پایان قول هرگونه همکاری و مساعدت با بنیاد شهید و امور ایثارگران برای برگزاری هرچه باشکوه‌تر نخستین جشنواره ملی آواها و نواهای آیینی ایثار داد.
انتهای پیام/
کد مطلب: 305068
 


 
 
جامعه ایثارگری و مطالبات قانونی
 

دکتر حمید ضیایی پرور