داخلی صفحه بوشهر خبر
 
مقاومت رمز پیروزی شهید رئیس‌علی دلواری برابر مستکبران بود
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۳ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۵۶
فرمانده نیروی انتظامی گفت: شهید رئیس‌علی دلواری با مقاومت و استقامت توانست با تکیه‌بر عنایت الهی در مقابل انگلیس مستکبر بایستد و برابر آن‌ها پیروز شود.
مقاومت رمز پیروزی شهید رئیس‌علی دلواری برابر مستکبران بود
 
به گزارش «ایثار بوشهر»، سردار حسین اشتری در یادواره شهید رئیس‌علی دلواری در شهر دلوار شهرستان تنگستان افزود: باوجود حمله فراگیر انگلیسی‌ها به جنوب ایران شهید رئیس‌علی دلواری با یاران خود و همت مردم دلوار در مقابل آن‌ها ایستاد و پیروز شد.
وی بیان کرد: ویژگی‌هایی که شهید دلواری داشته روحیه استقلال‌طلبی بوده که این روحیه ناشی از آزادگی، عشق و حمیت وی به وطن بود.
اشتری ادامه داد: سازش‌ناپذیری در برابر ظلم، شخصیت مذهبی و تبعیت از مرجعیت دینی از دیگر ویژگی‌های این سردار شهید بوده است.
وی گفت: تمام اقداماتی که رئیس‌علی دلواری داشت با اذن مرجعیت دینی بود که این خود یک پیام بزرگ برای همگان دارد.
فرمانده نیروی انتظامی ادامه داد: شهید رئیس‌علی دلواری یک مجاهد سبیل الله، تابع مرجعیت و شخصی بود که بافرهنگ دینی و اسلامی برگرفته از نهضت اباعبدالله الحسین راه خود را انتخاب کرد.
وی یادآور شد: اباعبدالله الحسین (ع) آن زمان برای مقابله بازور و استکبار و دفاع از امربه‌معروف و نهی از منکر قیام کردند و شهید رئیس‌علی دلواری نیز در قیام خود از همین راه ارزشمند پیروی کردند.
اشتری ادامه داد: نام‌گذاری سالروز شهادت شهید رئیس‌علی دلواری بنام روز ملی مبارزه با استکبار انگلیس و آمریکا نام‌گذاری شده بسیار زیبا است.
وی تأکید کرد: باید در برابر دشمن و هرکسی که چشم طمع به سرمایه‌های کشور دارد مقابله کرد و همانند شهید رئیس‌علی دلواری کمر دشمن را به خاک مذلت کشاند.
اشتری ادامه داد: رئیس‌علی آموخت که حین مبارزه نمی‌توان سازش کرد استعمار در مبارزه با شهید رئیس‌علی دلواری نیز آمد و پیشنهاد دادند که این مبالغ را بگیر و دست از مبارزه بردار ولی این سردار رشید با آن‌ها معامله نکرد و تنها ایستادگی کرد و مقاومت کرد تا پیروز شد.
وی افزود: چنانچه شهید رئیس‌علی دلواری آن زمان مذاکره کرده بود امروز نامی از او برده نمی‌شد و این افتخار و سربلندی امروز برای ما وجود نداشت.
اشتری ادامه داد: اگر می‌خواهیم صدسال آینده نیز نام این مردم و رزمندگان، دلدادگان به نیکی برده شود باید برابر دشمنان استقامت کنیم.
وی تأکید کرد: هیچ‌گاه نمی‌توانیم مشکلات خود را به‌وسیله قول‌ها و موضوع‌های مطرح‌شده از سوی دشمن حل کنیم و مقابله با دشمن در عرصه‌های فرهنگی و اقتصادی بر اساس تأکیدهای رهبری باید همواره جدی گرفته شود.
وی گفت: آبرویی که ۱۰۴ سال پیش در این منطقه از تنگستان با رشادت شهید رئیس‌علی دلواری و هم‌رزمانش ایجاد کردند همان راهی است که امروز ملت ایران آن را با یک وسعت جهانی و گسترده‌تر در پیش‌گرفته است.
اشتری افزود: شهید رئیس‌علی دلواری در دوره خفقان و دوره‌ای که در اختیار مستکبران بود ایستاد و امروز نامش جهانی شد و به تبعیت از وی مردم دلاور استان بوشهر در دفاع مقدس نیز شرکت کردند.
وی عنوان کرد: مردم ایران و به‌ویژه استان بوشهر درنبرد با دشمن صدها کیلومتر جلوتر از مرزها با پیروی از رهبری برابر دشمنان ایستادند و با این رویه عزت، سربلندی و آینده‌ای درخشان از آن ملت ایران خواهد بود و باید همواره بدانیم که پیروزی در مقاومت است.
رئیس‌علی دلواری در سال ۱۲۶۱ خورشیدی برابر با ۱۸۸۲ میلادی (۱۲۹۹ قمری) در روستای دلوار از توابع شهرستان تنگستان استان بوشهر متولد شد.
با شروع نهضت مشروطیت، رئیس‌علی درحالی‌که ۲۴ سال بیشتر نداشت ازجمله پیشگامان مشروطه‌خواه در جنوب ایران شد و همکاری نزدیکی با محافل انقلابی و عناصر مشروطه‌طلب در بوشهر، تنگستان و دشتی آغاز کرد.
دوران جوانی او هم‌زمان با حضور گسترده استعمار انگلیس در خلیج‌فارس بود و وی نقشی کلیدی در قیام جنوب علیه استعار انگلیس ایفا کرد.
مقبره شهید رئیس‌علی دلواری در قبرستان وادی‌السلام نجف واقع است.
۱۲ شهریور سالروز شهادت رئیس‌علی دلواری بنام روز ملی مبارزه با استعمار در تقویم رسمی کشور نام‌گذاری شده است.
انتهای پیام/
کد مطلب: 305093