داخلی صفحه زنجان خبر
 
بازدید نوجوانان روستای دو اسب از موزه شهدای زنجان
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۴ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۰۰
جمعی از نوجوانان حسینیه شهید محمد محمدی روستای دو اسب، از موزه نفیس شهدای زنجان بازدید کردند.
 
به گزارش ایثار واحد زنجان، نوجوانان حسینیه شهید محمد محمدی روستای دو اسب با حضور در از موزه گرانبهای شهدا زنجان بار دیگر با آرمان‌های امام و انقلاب تجدید پیمان کرده و از این مکان معنوی بازدید ‌کردند.
بازدیدکنندگان، از آثار شهدای استان زنجان شامل شهدای دانشجو، شهدای غواص، شهدای انقلاب، شهدای جانباز و آزاده، شهدای بمباران و بانوان شهیده، شهدای فرماندهان زنجانی، شهدای ورزشکار، شهدای هنرمند و شهدای عمومی بازدید کردند.
در حال حاضر بیش از ۱۳۰ هزار سند از آثار شهدای استان در قالب البسه، دست نوشته، فیلم، عکس و صوت در این موزه در معرض دید مردم قرار دارد.
موزه شهدا زنجان در سال ۱۳۷۸ در خانه توفیقی افتتاح شد، بنای توفیقی در بافت تاریخی و قدیمی شهر در محله معروف به غربیه بالا قرار دارد.
این بنا از شمال غرب نزدیک به دروازه رشت و از جنوب نزدیک به دروازه قزوین است. بنای توفیقی از بناهای اواخر دوران قاجار و اوایل پهلوی بوده و به شماره ۲۶۶۴ مورخ ۱۳۸۷/۱۲/۲۵ به ثبت آثار ملی کشور رسیده است.


بنای توفیقی از نقطه نظر سبک معماری و سیاق تزئینی مصادیق الگوی تقارن و رایج در اواخر قاجار و اوایل پهلوی است.
این موزه که در نوع خود بی نظیر است دارای آثار ارزشمند بسیاری از شهدای استان بوده که شامل چفیه، لباس، پوتین، پلاک، کتاب، دفتر و ده‌ها مورد دیگر که وقتی به آنها نگاه می‌کنی چیزی درونت می‌گوید وای بر تو که دوستان و همرزمانت رفتند و تو مانده‌ای و اکنون با آثار و لوازم آنها هم نوا گشته‌ای.
موزه شهدای زنجان نجواگر روایت‌های خونین و حماسه‌های جاوید است که اگر نسل سومی‌ها آن حماسه‌ها و نجواها را در نیابند به تاریخ خواهد پیوست .
این موزه سندی زنده و محکم از ایثارها، شهادت‌ها و بزرگی‌هایی است که از فرزندانی از همین مرز و بوم و با همین جلوه ظاهری و زمینی اما با روحی بزرگ و ملکوتی معجزه‌ای بزرگ در تاریخ آفریده‌اند که پرداختن به آن بر عهده ما است .
موزه آثار شهدا وابسته به بنیاد شهید امور ایثارگران استان زنجان بوده و بازدید از آن همه روزه بجز روزهای تعطیل برای عموم آزاد است .

انتهای پیام/
 
کد مطلب: 305235