داخلی صفحه قزوین خبر
 
ویژه دهه اول محرم،
معرفی شهدای استان قزوین در روز ششم محرم
تاریخ انتشار : جمعه ۱۵ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۵۹
همزمان با دهه اول محرم، پایگاه اطلاع‌رسانی ایثار واحد قزوین به معرفی شهدای روزهای اول تا دهم محرم پرداخته است.
 
به گزارش ایثار واحد قزوین، هشت سال دفاع مقدس ملت ایران و رزمندگان در امتداد نهضت عاشورا و مکتب سرخ شهادت رقم خورد؛ این مقطع تاریخی ایران در شکل، فرم و محتوا بسیار با ماه محرم سال 61 هجری قمری مطابقت دارد.
برای پی بردن به عمق تاثیر فرهنگ عاشورا در هشت سال جنگ تحمیلی باید جلوه‌ها و یادگارهای دفاع مقدس یعنی وصیت‌نامه‌ها، نوشته‌ها و خاطرات شهدا همچنین تابلوهای جبهه و جنگ، اسامی اماکن، مقرها، سنگرها، مناطق عملیاتی و محورها، لشکرها، گردان‌ها، گروهان‌ها و علی‌الخصوص عملیات‌ها و رمز عملیات‌ها و شعرها و شعارهای جنگ را مطالعه و بررسی کرد.
با بررسی اینگونه مصادیق و آثار به جا مانده از آن دوران به این نتیجه می‌رسیم که جبهه‌های دفاع مقدس همچون چشمه‌هایی بودند که از قله‌های مرتفع کربلا سرچشمه می‌گرفتند و گویی خونی که در روز عاشورا بر خاک کربلا چکید در رگ‌های نوجوانان و جوانان رزمنده جاری بود.
همزمان با روز ششم محرم، پایگاه اطلاع‌رسانی ایثار واحد قزوین به معرفی 5 شهید این روز پرداخته است.
 
شهید غیب‌الله رحیمی، هشتم خرداد ۱۳۴۱ در روستای نرجه از توابع شهر تاکستان به دنیا آمد، پدرش نقی، کشاورز بود و مادرش زهره نام داشت و تا سوم ابتدایی درس خواند.
این شهید گرانقدر به عنوان سرباز ارتش در جبهه حضور یافت و دوم آبان ۱۳۶۱ در سرپل‌ذهاب توسط نیروهای عراقی بر اثر اصابت ترکش به شهادت رسید.
مزار او در گلزار شهدای زادگاهش واقع است.
 
شهید محمدعلی شویکلوزاده، دوم آذر ۱۳۴۲ در شهر بوئین‌زهرا به دنیا آمد، پدرش جهانگیر و مادرش طوطی نام داشت و تا پایان دوره راهنمایی درس خواند.
شهید شویکلوزاده به عنوان سرباز ارتش در جبهه حضور یافت و دوم آبان ۱۳۶۱ در سومار توسط نیروهای عراقی بر اثر اصابت ترکش به سر، شهید شد. مزار او در زادگاهش واقع است.
 
شهید درویش‌علی گنجی‌فرد، یکم فروردین ۱۳۴۲ در روستای عصمت‌آباد تابعه شهر بوئین زهرا به دنیا آمد، پدرش حکمت‌الله، کشاورز بود و مادرش مریم نام داشت و تا پایان دوره ابتدایی درس خواند.
این شهید والامقام به عنوان سرباز ارتش در جبهه حضور یافت و دوم آبان ۱۳۶۱ در سومار توسط نیروهای عراقی بر اثر اصابت ترکش به سر، شهید شد.
مزار او در گلزار شهدای زادگاهش واقع است.
 
شهید عبدالمجید ناصحی، یکم آبان ۱۳۴۲ در روستای عصمت‌آباد از توابع شهر بوئین‌زهرا به دنیا آمد، پدرش غفور، کارگر بود و مادرش سکینه نام داشت و تا دوم راهنمایی درس خواند.
شهید ناصحی به عنوان سرباز ارتش در جبهه حضور یافت و دوم آبان ۱۳۶۱ در سومار توسط نیروهای عراقی بر اثر اصابت ترکش به سر و خفگی در آب، شهید شد.
مزار او در گلزار شهدای زادگاهش واقع است.
 
 شهید سیدکوچک حسینی، هشتم دی ۱۳۴۱ در روستای چراغ‌حصاری از توابع شهر زنجان به دنیا آمد، پدرش سیدبیوک (فوت۱۳۶۴) و مادرش لیلا نام داشت و تا پایان دوره ابتدایی درس خواند.
این شهید گرانقدر که کارگر بود، سال ۱۳۶۴ ازدواج کرد و به عنوان سرباز ارتش در جبهه حضور یافت.
شهید حسینی بیستم شهریور ۱۳۶۵ در حاج عمران عراق هنگام درگیری با گروه‌های ضدانقلاب بر اثر اصابت گلوله به شهادت رسید. مزار او در گلزار شهدای شهر الوند تابعه شهر قزوین واقع است.
کد مطلب: 305276