یادداشت؛
اسطوره هایی که نامشان هویت بخش و غرور آفرین است
تاریخ انتشار : شنبه ۱۶ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۰۳
در بزرگی شهدا همین بس که حتی نامشان هویت بخش و غرور آفرین است و از این جهت نامگذاری فرودگاه بیرجند به نام شهید کاوه بی شک یک دست مریزاد می خواهد.
اسطوره هایی که نامشان هویت بخش و غرور آفرین است
 
خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها: نام‌ها همیشه به افراد، مکان‌ها و موقعیت‌ها هویت و اعتبار ویژه می‌بخشند. نام‌ها نشانی از اصالت و ریشه دارند و به همین سبب است که نامگذاری حتی بر مکان‌ها نیز از اهمیت فوق العاده ای برخوردار می‌شود.
در یک مثال چندی پیش فرودگاه بین المللی بندرعباس به نام شهدای پرواز ایرباس که توسط ناو آمریکایی سرنگون شد، نامگذاری شد تا این جنایت برای همیشه در اذهان زنده باشد.
امشب نیز در یک اتفاق ارزشمند فرودگاه بیرجند به نام یکی از سرداران بزرگ رقم می‌خورد، سرداری که نام و آوازه اش فراتر از شهر و دیارش طنین انداز شده است.
سرداری که گاه کارگردانان به نامش فیلم شور شیرین ساختند و گاه نویسندگان در مدح او کتاب حماسه کاوه نوشتند.
اری سخن از سردار محمود کاوه است. مردی که حماسه‌هایش از قبل از انقلاب و پس از آشنایی با بزرگانی چون سید عبدالکریم هاشمی نژاد و رهبر معظم انقلاب شروع شد و تا لحظه شهادتش در سال ۶۵ در عملیات کربلای پنج ادامه یافت.
درباره این بزرگ مرد حرف برای گفتن زیاد است از اینکه تنها در ۲۲ سالگی به فرماندهی لشکر ویژه شهدا در غرب منصوب شد و در آن سن کم مدیریت بی سابقه‌ای در عملیات‌ها از خود به نمایش گذاشت.
شیر مردی که آنقدر خار در چشم منافقان بود که آن مزدوران استکبار در اوج استیصال و درماندگی برای زنده و یا مرده او جایزه تعیین کرده بودند.
خلاصه سخن بسیار است و دردل بابت اینکه چرا آنگونه که شایسته است این بزرگان به نسل نو و جوان معرفی نشده نیز به همان اندازه افزون است.
درمان درد جوانی که این روزها با بی هویتی و عدم اعتماد به نفس رو به رو است را می‌توان در این نکته دانست که بداند در چند دهه قبل مردان و جوانانی در سن او و از دیار او به معنای واقعی در دل جنگ معجزه خلق کرده اند.
معرفی امثال شهید کاوه، شهید آهنی، شهید آخوندی و شهید شهاب که ریشه در خاک خراسان داشته اند تقویت باور «ما می توانیم» در دل جوانانی است که این روزها یک سوال در ذهنش می‌گذرد و آن اینکه آیا مشکلات فعلی قابل حل است؟
آری اگر شجاعت و اعتماد به نفس مردانی از جنس دهه ۶۰ و روزگاران دفاع مقدس را در خویش بپرورانیم نه تنها مشکلات فعلی کشور بلکه فتح قله‌های رفیع نیز غیر ممکن نیست.
نامگذاری فرودگاه بیرجند به نام شهید کاوه یک شروع است، شروعی برای یاد کردن و درس گرفتن از آن سردار بزرگ که بی شک خیر و برکت به همراه دارد.
دست مریزاد به همه کسانی که این ایده را طرح کردند و کسانی که آن را به مرحله عمل رساندند. باشد که در پیشگاه خدای شهیدان سربلند باشند.
یاداشت: حکیمه بهمن زاده
کد مطلب: 305405