داخلی صفحه قزوین خبر
 
ویژه دهه اول محرم،
معرفی شهدای استان قزوین در روز هفتم محرم
تاریخ انتشار : شنبه ۱۶ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۱۸
همزمان با دهه اول محرم، پایگاه اطلاع‌رسانی ایثار واحد قزوین به معرفی شهدای روزهای اول تا دهم محرم پرداخته است.
 
به گزارش ایثار واحد قزوین، هشت سال دفاع مقدس ملت ایران و رزمندگان در امتداد نهضت عاشورا و مکتب سرخ شهادت رقم خورد؛ این مقطع تاریخی ایران در شکل، فرم و محتوا بسیار با ماه محرم سال 61 هجری قمری مطابقت دارد.
برای پی بردن به عمق تاثیر فرهنگ عاشورا در هشت سال جنگ تحمیلی باید جلوه‌ها و یادگارهای دفاع مقدس یعنی وصیت‌نامه‌ها، نوشته‌ها و خاطرات شهدا همچنین تابلوهای جبهه و جنگ، اسامی اماکن، مقرها، سنگرها، مناطق عملیاتی و محورها، لشکرها، گردان‌ها، گروهان‌ها و علی‌الخصوص عملیات‌ها و رمز عملیات‌ها و شعرها و شعارهای جنگ را مطالعه و بررسی کرد.
با بررسی اینگونه مصادیق و آثار به جا مانده از آن دوران به این نتیجه می‌رسیم که جبهه‌های دفاع مقدس همچون چشمه‌هایی بودند که از قله‌های مرتفع کربلا سرچشمه می‌گرفتند و گویی خونی که در روز عاشورا بر خاک کربلا چکید در رگ‌های نوجوانان و جوانان رزمنده جاری بود.
همزمان با روز هفتم محرم، پایگاه اطلاع‌رسانی ایثار واحد قزوین به معرفی 4 شهید این روز پرداخته است.
 
شهید سیف‌الله اژدری بیست و هفتم دی 1333 در کازرون به دنیا آمد، پدرش سرحدقلی و مادرش شهربانو نام داشت و تا دوم دبیرستان درس خواند.
این شهید گرانقدر سال 1358 ازدواج کرد و صاحب یک دختر شد.
شهید اژدری به عنوان سرباز ارتش در جبهه حضور یافت و هجدهم آبان 1360 در سنندج بر اثر اصابت گلوله به سر به  شهادت رسید. مزار او در گلزار شهدای شیراز واقع است.
 
شهید مسعود بهرامی، یکم فروردین ۱۳۴۱ در روستای پیر یوسفیان از توابع شهر قزوین به دنیا آمد، پدرش مقصود، کشاورز بود و مادرش خدیجه نام داشت و تا پایان دوره ابتدایی درس خواند.
این شهید والامقام به عنوان سرباز ژاندارمری در جبهه حضور یافت و سوم آبان ۱۳۶۱ در کامیاران توسط گروه‌های ضدانقلاب بر اثر اصابت گلوله به شهادت رسید.
مزار او در گلزار شهدای زادگاهش واقع است.
 
شهید رضا ذوالقدری، پنجم خرداد ۱۳۴۷ در روستای مزرعه‌بکندی از توابع شهر قزوین به دنیا آمد، پدرش بشیر، کشاورز بود و مادرش معصومه نام داشت و تا پایان دوره ابتدایی درس خواند.
شهید ذوالقدری سال ۱۳۶۵ ازدواج کرد، به عنوان سرباز ژاندارمری در جبهه حضور یافت و بیست و نهم مرداد ۱۳۶۷ در نهرعنبر توسط نیروهای عراقی به شهادت رسید.
اثری از پیکرش به دست نیامد.
 
شهید سیف‌الله فلاح‌زیارانی، یکم فروردین ۱۳۴۷ در روستای زیاران از توابع شهر آبیک به دنیا آمد، پدرش گل‌بابا و مادرش صدیقه نام داشت و تا اول راهنمایی درس خواند.
این شهید گرانقدر به عنوان سرباز ژاندارمری خدمت می‌کرد و بیست و نهم مرداد ۱۳۶۷ در قشلاق سقز هنگام درگیری با گروه‌های ضدانقلاب بر اثر اصابت گلوله به شهادت رسید.
مزار او در گلزار شهدای زادگاهش واقع است.
کد مطلب: 305514