داخلی صفحه زنجان خبر
 
آمادگی زنجانی ها برای ثبت یوم العباس
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۷ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۱۶
اهالی پایتخت شور و شعور حسینی امروز آماده خلق حماسه یوم العباس هستند.
 
به گزارش ایثار واحد زنجان، امروز هشتم محرم، دلدادگان و عاشقان حسینی خود را به کاروان عزاداری حسینیه اعظم زنجان رسانده تا از شط عشق و توحید علمدار کربلا سیراب شوند.
شهر زنجان روز هشتم محرم بی تاب شور و شیدایی است؛ زن و مرد، پیر و جوان همه و همه شتابان و بی قرار خود را به میعادگاهی می رسانند که دیرزمانی است دل های عاشقان حسینی را در یوم العباس زنجان گرد هم می آورد.
در جای جای شهر زنجان مردم شهیدپرور و حسینی زنجان بار دیگر آماده میزبانی از عاشقان و عزاداران اباعبدالله الحسین(ع) و یاران باوفایش هستند تا یوم العباس دیگری را رقم زنند.
مراسم روز هشتم محرم، به یاد رشادت‌های حضرت ابوالفضل العباس (ع) با تجمع میلیونی عزاداران در حسینیه اعظم زنجان برگزار و از 17 شبکه تلویزیونی از جمله شبکه تلویزیونی العالم، پرس تی وی و چند شبکه تلویزیونی از کشور عراق و لبنان به صورت زنده و مستقیم پخش می کنند.
تا کنون هفت سند مکتوب که قدمتی بیش از یکصد سال دارند در مورد حسینیه اعظم زنجان شناسایی و معرفی شده است که بر اساس آنها وجود حسینیه در دوره افشاریه قطعی و به احتمال قریب به یقین ساخت آن به دوره صفویه برمی گردد.
حسینیه اعظم از سالیان دور میعادگاه ارادتمندان اهل بیت(ع) و سید و سالار شهیدان است و در چند سال اخیر به برکت وسایل ارتباط جمعی و پخش تلویزیونی عزاداری ساده، با شکوه و پر محتوایش شهرتی عالم گیر پیدا کرده و در مواردی هم الگویی برای شهرهای دیگر کشور در برپایی اجتماعات عزاداری شده است.
دسته عزاداری حسینیه اعظم نه فقط برای زنجانی ها بلکه برای همه شیفتگان مکتب حسینی از سراسر کشور مأوایی شده است تا در عزاداری ساده و با شکوه روز هشتم محرم، در اجتماع عظیم خود ندای 'لبیک یا حسین' سر دهند و در همین راستا و با تمهیدات مسئولان قطار گردشگری کاروان عشق رجا ساعت 9 صبح از تهران حرکت کرده و ساعت 11 به زنجان می رسد.
در یوم العباس خیابان های منتهی به حسینیه اعظم (ع) و مسیر های منتهی به میدان انقلاب شهر زنجان مملو از جمعیت است، اجتماعی که در آن شور و شیدایی و ارادت به سید و سالار شهیدان و قمر بنی هاشم (ع) هر انسانی را تحت تاثیر قرار می دهد.
« احسن سنه ای حامی قرآن ابالفضل/ جانون حسینه ایلدون قربان ابالفضل)، (جان یا ابالفضل، جان یا ابالفضل» این شاه بیت امسال دسته عزاداری حسینیه اعظم است که عزادارن با دست های برافراشته بر آسمان آن را فریاد می کنند و قیام حسینی را به خط انتظار مهدوی پیوند می دهند.
شاعر شاه بیت دسته حسینیه اعظم زنجان، حاج ولی الله کلامی رزمنده و برادر شهید ناصر اجاقلو و یکی از مادحین حسینی شهیر کشور است.
بنیاد شهید و امور ایثارگران استان زنجان نیز در راستای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت علاوه بر حضور پرشور در این حرکت خودجوش حسینی، در سطح شهر به ویژه طول مسیر حرکت دسته عزاداری پوستر شهدای استان زنجان در عملیات محرم را نصب کرده است.
دیدار با خانواده شهدا و برگزاری چند یادواره شهید در این ایام نیز دیگر اقدام بنیاد شهید در راستای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت است که همه ساله در این ایام مخاطبان ویژه ای دارد
انتهای پیام/
 
 
کد مطلب: 305632