داخلی صفحه قزوین خبر
 
ویژه دهه اول محرم،
معرفی شهدای استان قزوین در روز هشتم محرم
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۷ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۳۷
همزمان با دهه اول محرم، پایگاه اطلاع‌رسانی ایثار واحد قزوین به معرفی شهدای روزهای اول تا دهم محرم پرداخته است.
 
به گزارش ایثار واحد قزوین، هشت سال دفاع مقدس ملت ایران و رزمندگان در امتداد نهضت عاشورا و مکتب سرخ شهادت رقم خورد؛ این مقطع تاریخی ایران در شکل، فرم و محتوا بسیار با ماه محرم سال 61 هجری قمری مطابقت دارد.
برای پی بردن به عمق تاثیر فرهنگ عاشورا در هشت سال جنگ تحمیلی باید جلوه‌ها و یادگارهای دفاع مقدس یعنی وصیت‌نامه‌ها، نوشته‌ها و خاطرات شهدا همچنین تابلوهای جبهه و جنگ، اسامی اماکن، مقرها، سنگرها، مناطق عملیاتی و محورها، لشکرها، گردان‌ها، گروهان‌ها و علی‌الخصوص عملیات‌ها و رمز عملیات‌ها و شعرها و شعارهای جنگ را مطالعه و بررسی کرد.
با بررسی اینگونه مصادیق و آثار به جا مانده از آن دوران به این نتیجه می‌رسیم که جبهه‌های دفاع مقدس همچون چشمه‌هایی بودند که از قله‌های مرتفع کربلا سرچشمه می‌گرفتند و گویی خونی که در روز عاشورا بر خاک کربلا چکید در رگ‌های نوجوانان و جوانان رزمنده جاری بود.
همزمان با روز هشتم محرم، پایگاه اطلاع‌رسانی ایثار واحد قزوین به معرفی 4 شهید این روز پرداخته است.
 
شهید ابوالقاسم شاپورزاده، هشتم فروردین 1319 در شهر قزوین به دنیا آمد، پدرش عباس و مادرش امی نام داشت و تا پایان دوره ابتدایی درس خواند.
این شهید گرانقدر که راننده پایه یک بود، سال 1343 ازدواج کرد و صاحب سه پسر و سه دختر شد.
شهید شاپورزاده به عنوان سرباز ارتش در جبهه حضور یافت و بیست و ششم آبان 1359 در دیواندره هنگام درگیری با گروه‌های ضدانقلاب به شهادت رسید.
مزار او در گلزار شهدای شهر زنجان واقع است.
 
شهید محمدجعفر آشوری، یکم بهمن 1345 در روستای یحیی‌آباد از توابع شهر تاکستان به دنیا آمد، پدرش اصغر، کشاورز بود و مادرش حاجیه‌خاتون نام داشت و تا پایان دوره راهنمایی درس خواند.
این شهید گرانقدر به عنوان سرباز ارتش در جبهه حضور یافت و دوم مهر 1364 در مریوان بر اثر اصابت سهوی گلوله به پهلو، شهید شد.
مزار او در گلزار شهدای شهر قزوین واقع است.
 
شهید داود خاجه‌وند، پنجم فروردین 1345 در روستای قاسم‌آباد از توابع شهر قزوین به دنیا آمد، پدرش همتعلی و مادرش بالاخانم نام داشت و تا ششم ابتدایی درس خواند.
این شهید والامقام به عنوان سرباز ارتش در جبهه حضور یافت و بیست و دوم شهریور 1365 در سرپل‌ذهاب بر اثر اصابت ترکش خمپاره به شهادت رسید.
مزار او در گلزار شهدای شهر قزوین واقع است.
 
شهید ابوالفضل میرزایی‌رحیمی، پنجم آبان 1346 در روستای بیدستان از توابع شهر قزوین به دنیا آمد، پدرش عباس، راننده آتش‌نشانی بود و مادرش نجیمه نام داشت و تا دوم راهنمایی درس خواند.
این شهید گرانقدر به عنوان سرباز ارتش در جبهه حضور یافت و یازدهم شهریور 1366 در طلاییه بر اثر اصابت گلوله تانک به سنگری که در آن بود، شهید شد.
مزار او در گلزار شهدای زادگاهش قرار دارد.
کد مطلب: 305667