داخلی صفحه قزوین خبر
 
ویژه دهه اول محرم،
معرفی شهدای استان قزوین در روز تاسوعای حسینی
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۸ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۴۶
همزمان با دهه اول محرم، پایگاه اطلاع‌رسانی ایثار واحد قزوین به معرفی شهدای روزهای اول تا دهم محرم پرداخته است.
 
به گزارش ایثار واحد قزوین، هشت سال دفاع مقدس ملت ایران و رزمندگان در امتداد نهضت عاشورا و مکتب سرخ شهادت رقم خورد؛ این مقطع تاریخی ایران در شکل، فرم و محتوا بسیار با ماه محرم سال 61 هجری قمری مطابقت دارد.
برای پی بردن به عمق تاثیر فرهنگ عاشورا در هشت سال جنگ تحمیلی باید جلوه‌ها و یادگارهای دفاع مقدس یعنی وصیت‌نامه‌ها، نوشته‌ها و خاطرات شهدا همچنین تابلوهای جبهه و جنگ، اسامی اماکن، مقرها، سنگرها، مناطق عملیاتی و محورها، لشکرها، گردان‌ها، گروهان‌ها و علی‌الخصوص عملیات‌ها و رمز عملیات‌ها و شعرها و شعارهای جنگ را مطالعه و بررسی کرد.
با بررسی اینگونه مصادیق و آثار به جا مانده از آن دوران به این نتیجه می‌رسیم که جبهه‌های دفاع مقدس همچون چشمه‌هایی بودند که از قله‌های مرتفع کربلا سرچشمه می‌گرفتند و گویی خونی که در روز عاشورا بر خاک کربلا چکید در رگ‌های نوجوانان و جوانان رزمنده جاری بود.
همزمان با روز نهم محرم روز تاسوعای حسینی، پایگاه اطلاع‌رسانی ایثار واحد قزوین به معرفی 13 شهید این روز پرداخته است.
 
شهید جلیل خوئینی‌ها، سوم آبان 1325 در قزوین به دنیا آمد، پدرش اسماعیل و مادرش ربابه نام داشت و تا اول متوسطه درس خواند.
این شهید گرانقدر سال 1344 ازدواج کرد و صاحب یک پسر و چهار دختر شد.
شهید خوئینی‌ها از سوی بسیج در جبهه حضور یافت و بیست و هفتم آبان 1359 در سوسنگرد بر اثر اصابت ترکش خمپاره به سر و سینه، شهید شد.
مزار او در گلزار شهدای تهران قرار دارد.
 
شهید فیض‌الله افشار طونیانی، ششم فروردین 1339 در روستای طونیان از توابع شهر قزوین به دنیا آمد، پدرش محرم و مادرش شهره‌بانو نام داشت و تا پایان دوره ابتدایی درس خواند.
این شهید گرانقدر به عنوان سرباز ارتش در جبهه حضور یافت و پنجم آبان 1361 در سومار توسط نیروهای عراقی بر اثر اصابت ترکش توپ به سر، شهید شد.
مزار او در گلزار شهدای زادگاهش واقع است.
شهید یدالله اکبرشاهی، دهم تیر 1343 در روستای رشتقون از توابع شهر قزوین دیده به جهان گشود، پدرش مختارخان، کشاورزی می‌کرد و مادرش ملکی نام داشت و تا دوم راهنمایی درس خواند.
این شهید گرانقدر از سوی بسیج به جبهه رفت و پنجم آبان 1361 در پیرانشهر هنگام درگیری با گروه‌های ضدانقلاب بر اثر اصابت گلوله به شهادت رسید.
پیکر او را در گلزار شهدای زادگاهش به خاک سپردند.
شهید شیرین علی جوجلو، یازدهم اردیبهشت 1342 در روستای دانک از توابع شهر بوئین زهرا به دنیا آمد، پدرش عسگر، کشاورز بود و مادرش کبرا نام داشت و تا پایان دوره ابتدایی درس خواند.
این شهید گرانقدر به عنوان سرباز ژاندارمری در جبهه حضور یافت و پنجم آبان 1361 در بر اثر اصابت ترکش به شهادت رسید.
مزار او در گلزار شهدای زادگاهش واقع است.
 
شهید علی حکمی نجفی، یکم فروردین 1339 در روستای برزلجین از توابع شهر تاکستان به دنیا آمد، پدرش عونعلی، کشاورزی می‌کرد و مادرش کبرا نام داشت و تا چهارم ابتدایی درس خواند.
این شهید گرانقدر به عنوان سرباز ارتش در جبهه حضور یافت و پنجم آبان 1361 در سومار توسط نیروهای عراقی بر اثر اصابت ترکش به پا، شهید شد.
مزار او در گلزار شهدای زادگاهش واقع است.
شهید حسین علی درزی رامندی، چهارم خرداد 1343 در روستای دانسفهان از توابع شهر بوئین‌زهرا به دنیا آمد، پدرش محمدتقی و مادرش معصومه نام داشت و تا پایان دوره ابتدایی درس خواند.
این شهید گرانقدر که بافنده بود، سال 1360 ازدواج کرد و صاحب یک پسر شد.
شهید درزی رامندی از سوی بسیج در جبهه حضور یافت و پنجم آبان 1361 در پیرانشهر توسط نیروهای عراقی بر اثر اصابت گلوله به سر، شهید شد.
 مزار او در گلزار شهدای زادگاهش واقع است.
شهید محمدصالح رجبی، یازدهم آبان 1339 در روستای رضی‌آباد از توابع شهر قزوین به دنیا آمد، پدرش حاجی‌محمد، تزریقاتچی بود و مادرش فاطمه‌سلطان نام داشت و تا سوم ابتدایی درس خواند.
این شهید گرانقدر که کارگر کارخانه بود، از سوی بسیج در جبهه حضور یافت و پنجم آبان 1361 در پیرانشهر هنگام درگیری با گروه‌های ضدانقلاب بر اثر اصابت گلوله، شهید شد.
مزار او در گلزار شهدای شهر زادگاهش واقع است.
 
شهید عباس زارعی، بیست و هفتم آذر 1343 در روستای زین‌آباد از توابع شهر بوئین‌زهرا به دنیا آمد، پدرش علی اصغر و مادرش گل‌بهار نام داشت و در حد خواندن و نوشتن سواد آموخت.
این شهید گرانقدر که تعمیرکار موتورسیکلت بود، ازدواج کرد و صاحب یک پسر و دو دختر شد.
شهید زارعی از سوی بسیج در جبهه حضور یافت و پنجم آبان 1361 در پیرانشهر بر اثر اصابت ترکش به شهادت رسید. مزار او در گلزار شهدای زادگاهش واقع است.
 
شهید محرم شریفی، بیستم اسفند 1342 در روستای رشتقون از توابع شهر قزوین به دنیا آمد، پدرش علی، کشاورز بود و مادرش بانو نوابه نام داشت و تا پایان دوره ابتدایی درس خواند.
این شهید گرانقدر که کارگر بود، سال 1361 ازدواج کرد.
شهید شریفی از سوی بسیج در جبهه حضور یافت و پنجم آبان 1361 در پیرانشهر هنگام درگیری با گروه‌های ضدانقلاب بر اثر اصابت گلوله به شهادت رسید.
مزار او در گلزار شهدای زادگاهش واقع است.
 
شهید ابراهیم کاظمی، بیستم مرداد 1328 در روستای آرشت از توابع شهر قزوین به دنیا آمد، پدرش اسدالله و مادرش خدیجه نام داشت و تا پایان دوره ابتدایی درس خواند.
این شهید گرانقدر که پاسدار و تعمیرکار بود، سال 1357 ازدواج کرد و صاحب یک پسر و دو دختر شد.
شهید کاظمی پنجم آبان 1361 در سردشت هنگام درگیری با گروه‌های ضدانقلاب بر اثر اصابت گلوله به شهادت رسید.
مزار او در گلزار شهدای شهر زادگاهش واقع است.
 
شهید یعقوب محمدی اورنه، شانزدهم فروردین 1345 در روستای فارسجین از توابع شهر تاکستان به دنیا آمد، پدرش قاسم، کشاورز بود و مادرش رقیه نام داشت و تا پایان دوره راهنمایی درس خواند.
این شهید گرانقدر به عنوان سرباز ارتش در جبهه حضور یافت و سوم مهر 1364 در حصار وست اشنویه توسط نیروهای عراقی بر اثر اصابت ترکش خمپاره به شهادت رسید. مزار او در گلزار شهدای زادگاهش واقع است.
 
شهید احمدعلی رشوند، یکم اسفند 1342 در روستای لات از توابع شهر قزوین به دنیا آمد، پدرش محمد، کشاورز بود و مادرش عاتکه نام داشت و تا سوم ابتدایی درس خواند.
این شهید گرانقدر سال 1361 ازدواج کرد و به عنوان پاسدار وظیفه در جبهه حضور یافت.
شهید رشوند بیست و سوم شهریور 1365 در محور اندیمشک - اهواز دچار سانحه رانندگی شد و به شهادت رسید.
مزار او در گلزار شهدای زادگاهش واقع است.
شهید رستم نجفی، یکم شهریور 1345 در شهر قزوین به دنیا آمد، پدرش محمدابراهیم، کشاورز بود و مادرش ام‌لقمان نام داشت و تا پایان دوره ابتدایی درس خواند.
این شهید گرانقدر سال 1362 ازدواج کرد و به عنوان سرباز ارتش در جبهه حضور یافت.
شهید نجفی دوازدهم شهریور 1366 در میمک توسط نیروهای عراقی بر اثر اصابت ترکش به ران، شهید شد.
مزار او در گلزار شهدای زادگاهش واقع است.
کد مطلب: 305752
 


 
 
حضرت فاطمه زهرا(س) اسوه دفاع از ولایت
 

حجت‌الاسلام‌‌والمسلمین شهیدی؛ نماینده ولی فقیه،...