داخلی صفحه قزوین خبر
 
ویژه دهه اول محرم،
معرفی شهدای استان قزوین در روز عاشورای حسینی
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۹ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۵۸
همزمان با دهه اول محرم، پایگاه اطلاع‌رسانی ایثار واحد قزوین به معرفی شهدای روزهای اول تا دهم محرم پرداخته است.
 
به گزارش ایثار واحد قزوین، هشت سال دفاع مقدس ملت ایران و رزمندگان در امتداد نهضت عاشورا و مکتب سرخ شهادت رقم خورد؛ این مقطع تاریخی ایران در شکل، فرم و محتوا بسیار با ماه محرم سال 61 هجری قمری مطابقت دارد.
برای پی بردن به عمق تاثیر فرهنگ عاشورا در هشت سال جنگ تحمیلی باید جلوه‌ها و یادگارهای دفاع مقدس یعنی وصیت‌نامه‌ها، نوشته‌ها و خاطرات شهدا همچنین تابلوهای جبهه و جنگ، اسامی اماکن، مقرها، سنگرها، مناطق عملیاتی و محورها، لشکرها، گردان‌ها، گروهان‌ها و علی‌الخصوص عملیات‌ها و رمز عملیات‌ها و شعرها و شعارهای جنگ را مطالعه و بررسی کرد.
با بررسی اینگونه مصادیق و آثار به جا مانده از آن دوران به این نتیجه می‌رسیم که جبهه‌های دفاع مقدس همچون چشمه‌هایی بودند که از قله‌های مرتفع کربلا سرچشمه می‌گرفتند و گویی خونی که در روز عاشورا بر خاک کربلا چکید در رگ‌های نوجوانان و جوانان رزمنده جاری بود.
همزمان با دهم محرم، روز عاشورای حسینی، پایگاه اطلاع‌رسانی ایثار واحد قزوین به معرفی 3 شهید این روز پرداخته است.
شهید احمد ابراهیمی ماشک، ششم مرداد 1337 در روستای کوچلفان از توابع رشت به دنیا آمد، پدرش محمدعلی کارگر کارخانه بود و مادرش کلثوم نام داشت و تا دوم راهنمایی درس خواند.
این شهید گرانقدر که کارگر بود، سال 1357 ازدواج کرد و صاحب یک پسر و یک دختر شد.
شهید ابراهیمی‌ماشک به عنوان سرباز ارتش در جبهه حضور یافت و شانزدهم آبان 1360 در سرپل ذهاب بر اثر اصابت ترکش خمپاره به سینه و شکم، شهید شد.
مزار او در روستای چمنستان (چماقستان) رودسر واقع است.
 
شهید علی قزوینی، یکم فروردین 1337 در روستای زرجه‌بستان از توابع شهر آبیک به دنیا آمد، پدرش صداقت کشاورز بود و مادرش شهره‌بانو نام داشت و تا پایان دوره ابتدایی درس خواند.
این شهید گرانقدر سال 1357 ازدواج کرد و صاحب سه دختر شد.
شهید قزوینی به عنوان سرباز ارتش در جبهه حضور یافت و شانزدهم آبان 1360 در کرخه‌نور بر اثر اصابت ترکش خمپاره به سینه، شهید شد.
مزار او در گلزار شهدای زادگاهش واقع است.
 
شهید محمدعلی حاجیلو، بیستم اسفند 1343 در روستای انگوران از توابع شهر زنجان به دنیا آمد، پدرش احمدعلی، کارگر بود و مادرش دلبر نام داشت و در حد خواندن و نوشتن سواد آموخت.
این شهید گرانقدر به عنوان سرباز ارتش در جبهه حضور یافت و بیست و پنجم مهر 1362 در قلاویزان توسط نیروهای عراقی بر اثر اصابت ترکش خمپاره به شهادت رسید.
مزار او در گلزار شهدای شهر الوند تابعه شهر قزوین واقع است.
کد مطلب: 305753