داخلی صفحه همدان خبر
 
3400 فرزند ایثارگر بیکار در همدان داریم/ اجازه بهره‌برداری سیاسی از شهدا را نمی‌دهیم
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۰ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۵۵
مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان همدان گفت: ۳ هزار و ۴۰۰ فرزند شهید و جانباز تحصیل‌کرده بیکار در همدان داریم.
 
به گزارش خبرگزاری فارس از همدان، مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان همدان با حضور در دفتر خبرگزاری فارس همدان ضمن بازدید از تحریریه خبرگزاری، پاسخگوی سوالات خبرنگاران این مجموعه در آستانه عاشورای حسینی شد.
ناصر عارف با بیان اینکه انقلاب اسلامی در امتداد قیام عاشورا به وقوع پیوسته و اهداف انقلاب زنده نگه داشتن این نهضت است اظهار کرد: انقلاب اسلامی به دنبال تحقق اهداف نهضت عاشورا در تاریخ معاصر بوده است.
وی ادامه داد: از آن جا که هدف شهدا و ایثارگران تمسک به نهضت عاشورا بوده است، با تاثیرپذیری از قهرمانان عاشورا گام در این میدان گذاشتند.
مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان همدان تصریح کرد: بر این اساس باید به خانواده کسانی که در این نهضت به شهادت رسیده و یا افرادی که بخشی از سلامتی خود را از دست داده و در زندان‌های رژیم پهلوی اسیر بودند، رسیدگی شود.
وی با اشاره به اینکه پس از پیروزی انقلاب اسلامی و در 22 اسفند سال 58 امام(ره) فرمان تشکیل بنیاد شهید را دادند افزود: تشکیل این بنیاد با هدف رسیدگی به امور معیشتی و فرهنگی خانواده‌های شهدا، جانبازان و آزادگان بود.
عارف با بیان اینکه این نهاد انقلابی بعد از تحمیل جنگ هشت ساله نقش پرباری را در خدمت‌رسانی به خانواده‌های شهدا، جانبازان و آزادگان داشت بیان کرد: در سال 58 به خاطر گسترده بودن این نهاد انقلابی، بنیاد جانبازان منفک شد و به امور مستضعفان ادغام شد.
وی با بیان اینکه امور آزادگان در قالب ستاد آزادگان تشکیل شد خاطرنشان کرد: در سال 84 این سه نهاد انقلابی و خدمتگزار با ایثارگران در هم ادغام شد و به بنیاد شهید و امور ایثارگران تغییر کرد.
مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان همدان با بیان اینکه در کشور 230 هزار شهید تقدیم انقلاب شده است اضافه کرد: 576 هزار نفر جانباز و 43 هزار نفر نیز آزاده هستند.
3 درصد ایثارگران کشور در همدان
وی با اشاره به اینکه در استان همدان 8 هزار شهید، 19 هزار و 400 جانباز و یک‌هزار آزاده ایثارگری داشته‌اند بیان کرد: سه درصد ایثارگران کشور در همدان هستند.
عارف با بیان اینکه از 10 شهرستان استان، اداره بنیاد شهید در 9 شهرستان مستقر شده است افزود: در شهرستان تازه تاسیس درگزین نیز مجوز اداره بنیاد شهید اخذ شده و در آینده نزدیک مستقر خواهد شد.
وی در خصوص اهداف تشکیل بنیاد شهید یادآور شد: در همه کشورها وقتی جنگی اتفاق می‌افتد، مکانی برای رسیدگی و کمک به آسیب‌دیدگان جنگی در نظر گرفته شده تا از امتیازات خاص بهره‌مند شوند که در ایران نیز بنیاد شهید با هدف رسیدگی به ایثارگران تشکیل شده است.
مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران همدان بیان کرد: خدماتی که به خانواده شهدا و ایثارگر می‌شود در حد بسیار معمولی است که آن هم حق رشادت‌های این خانواده‌ها را ادا نمی‌کند اما گاهی برخی با بزرگنمایی این خدمات موجب دل‌آزردگی آنها می‌شوند.
وی با تاکید بر اینکه رسانه‌ها باید نقش ایثاگران را بیان کرده و به ابعاد فرهنگی حضور این افراد در جامعه بپردازند تأکید کرد: 3 هزار و 400 فرزند شهید و جانباز تحصیل‌کرده بیکار در همدان داریم.
عارف در خصوص سهم 25 درصدی اشتغال و استخدامی که طبق قانون متعلق به ایثارگران است گفت: تا سال 95 بنیاد شهید طبق اولویت‌بندی افراد را معرفی می‌کرد اما از سال 95 دیگر معرفی مستقیم نیست و باید از طریق آزمونی که بین فرزندان شاهد و ایثارگر برگزار می‌شود، استخدامی صورت گیرد.
ارائه تسهیلات 40 میلیون تومانی به کارآفرینان شاهد و ایثارگر
وی با اشاره به مشکلات اشتغال فرزندان و خانواده‌های شاهد و ایثارگر تصریح کرد: دولت باید برای حمایت از کارآفرینان بسته‌های تشویقی در نظر گیرد که اگر از ایثارگران دعوت به همکاری کند ما همکاری لازم را خواهیم داشت.
مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان همدان نیز با تأکید بر اینکه اگر فرزندان شاهد و ایثارگر بخواهند کارآفرینی داشته باشند، حمایت می‌کنیم خاطرنشان کرد: بر این اساس 40 میلیون تومان تسهیلات در اختیار آنها قرار می‌دهیم تا خوداشتغالی داشته باشند.
وی در ادامه به بحث ساماندهی گلزار شهدا پرداخت و یادآور شد: همه شهدا عزیز و قابل تقدیر هستند و چه بسا شهدای گمنام حتی مظلوم‌تر نیز هستند اما از نظر سازمانی ساماندهی مزار شهدای گمنام با بنیاد حفظ آثار است اما بنیاد شهید نیز در ساماندهی مزار شهدای گمنام کمک می‌کند.
عارف با بیان اینکه ساماندهی گلزارهای شهدا به اتمام رسیده است اظهار کرد: با توجه به اینکه گذر زمان موجب آسیب‌دیدگی برخی از آنها شده به دنبال مرمت آنها نیز هستیم.
جمع‌آوری بیش از 159 هزار سند
وی در خصوص بکارگیری عنوان «شهید» برای افراد یادآور شد: شهید نامیدن افراد طبق مصوبه هیات دولت و شاخص‌هایی مدنظر قرار دارد که در استان همدان نیز شورای تامین این مسئله را بررسی می‌کند که چه کسی شهید نامیده شود.
مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان همدان با بیان اینکه بنیاد شهید بیش از 159 هزار سند جمع‌آوری کرده است افزود: این اسناد شامل عکس و وصیت‌نامه است که وصیت‌نامه شهدا در 21 جلد آماده چاپ است، هفت جلد چاپ شده و 14 جلد آماده چاپ است.
وی با اشاره به اینکه تمام آثار صوتی و تصویری شهدا دیجیتال شده و به صورت ایزوله نگهداری می‌شود خاطرنشان کرد: بنیاد شهید مرکز به دنبال ایجاد دسترسی سایبری برای همگان است.
عارف با اشاره به «طرح سپاس» که دیدار با خانواده شهداست بیان کرد: در این طرح سالانه 10 تا 15 خانواده شهید و ایثارگر بازدید و دلجویی می‌شوند.
اجازه بهره‌برداری سیاسی از شهدا را نمی‌دهیم
وی با تأکید بر اینکه به هیچ وجه اجازه بهره‌برداری سیاسی از شهدا را نمی‌دهیم گفت: با کسانی که در آستانه انتخابات و یا به دلایل و منافع انتخاباتی سعی در ارتباط با خانواده شهدا دارند، برخورد می‌کنیم.
مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران همدان در خصوص مناسب‌سازی خیابان‌ها و معابر برای جانبازان نیز اظهار کرد: برای مناسب‌سازی معابر بنیاد شهید عضو کمیسیون مناسب‌سازی معابر است که در قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران نیز ماده قانونی دارد که در استان‌ها به ریاست استاندار کمیته ترویج تشکیل می‌شود.
وی تبلیغات محیطی را در ترویج فرهنگ ایثار و شهادت موثر دانست و گفت: وظیفه ما این است که فضا را برای ورود جوانان باز کنیم، برنامه‌ جانشین‌پروری که از جوانان شروع کرده‌ایم طی سه سال اخیر آغاز شده و سعی در جذب نیروهای جوان داریم.
انتهای پیام/
کد مطلب: 305845
 


 
 
سالروز آزادی خرمشهر: روز مقاومت، ایثار و پیروزی
 

حجت‌الاسلام والمسلمین سید محمدعلی شهیدی؛ نماینده ...