داخلی صفحه قم خبر
 
"شهید جهان بیگی" روستازاده‌ای که آسمانی شد/ ساواک در ازای تحویل جنازه، جریمه و پول فشنگ را مطالبه کرد
تاریخ انتشار : شنبه ۲۳ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۳۱
شهید "علی جهان بیگی" فرزند علی اکبر از شهدای مظلوم 17 شهریور سال 57 است که با تیر خلاص ساواک به شهادت رسید و با خون خود، مهر دیگری بر بطلان رژیم ستمشاهی زد.
"شهید جهان بیگی" روستازاده‌ای که آسمانی شد/ ساواک در ازای تحویل جنازه، جریمه و پول فشنگ را مطالبه کرد
 
 صبح روز جمعه هفدهم شهریور 1357، از قسمتی از میدان ژاله که جمعیت بسیاری در آن جمع شده بود، یکباره صدای رگبار مسلسل ها شنیده شد. از بلندگوها فرمان آتش دادند و بالگردها نیز از آسمان مردم را زیر آتش گرفتند.
جمعیت که فریادِ «اللّه اکبر» و «مرگ بر شاه» سر می داد، در یک لحظه به خون خود غلطید. صحنه فجیع و مصیبت بار و در واقع یک کشتار دسته جمعی به وجود آمده بود. خیابانی که دقایقی پیش از انبوه جمعیت سیاهی می زد، اکنون پر از اجساد، کفش های خونین، پلاکاردهای پاره شده و زخمی هایی شده بود که کشان کشان خود را به طرف دیگر می رساندند.
به گفته محمد تقی اشعری از یاران انقلابی همراه شهید جهان بیگی، وی از خیل جوانان برومندی بود که در سال 57 برای امرار معاش و کسب روزی حلال به همراه تعدادی از دوستان خود از روستای میم بخش کهک قم به تهران عزیمت کرده بود. همزمان، علاقه شهید به امور فرهنگی، مذهبی و روحیه انقلابی اش باعث شد در زمره یاران حضرت امام(ره) در آمده و اعلامیه های ایشان را پخش نماید.
پدر در مورد علی می گوید: اوایل انقلاب علی قصد پخش متن سخنرانی امام را داشت عده ای از طلبه ها به او سفارش کردند که علی بیشتر مواظب باشد، تا شناسایی نشود، در پاسخ گفته بود علی شیر خداست من هم نام علی دارم اگر مولا مرا قبول داشته باشد موفق خواهم شد . اعلامیه ها را به روستا برد و پخش کرد در تهران هم رساله امام را می گرفت و توزیع می کرد. علی قاری قرآن بود محرم منزلی اجاره کرده بود و در این دو ماه برای سید الشهدا(ع) عزاداری می کرد و با دوستانش هم قسم شد در صورت دستگیری همدیگر رار معرفی نکنند. اعلامیه ها را پنهان می کردند. به مساجد می رفتند تا از امام جماعت مراقبت کنند و نگذارند ماموران مزاحم سخنرانیش شوند علی علاقه زیادی به نهضت و پیروزی انقلاب داشت در کارخانه تریکوباقی کار می کرد و مرتبا در تظاهرات شرکت می کرد با خورجین برای دانشجویان سنگ و آجر می برد از کار که می آمد نوارهای کاست امام را گوش می داد و تکثیر می کرد از دستگیری هراسی نداشت می گفت دستگیر هم شوم فعالیتم را توسعه می دهم. چند بار هم دستگیر شد اما چون چیزی بدست نیارودند آزادش کردند. پیشنهاد ازدواج را رد می کرد و می گفت صبر کنید. تا جمعه سیاه و روز خونین رقم خورد و تا ظهر زخمی ها را به بیمارستان می بردند و در همان ظهر به آرزویش رسید تا دو روز زنده بود اما عمال رژِیم طاغوت به او گفته بودند که بگو درود بر شاه ولی امتناع کرده و مرگ بر شاه گفته بود و ساواک در حالیکه وی در بیمارستان بستری بود قلبش را هدف گرفت و با تیر خلاص به شهادت رسید.
ساواک در مقابل تحویل پیکرش، جریمه و پول فشنگ را از پدر بزرگوار شهید- علی اکبر جهان بیگی- مطالبه نمود.
پیکر مطهر این شهید عزیز پس از تشییع، در گلزار شهدای روستای میم بخش کهک قم به خاک سپرده شد.
شهید جهان بیگی و دیگر شهدای والامقام دوران پیروزی انقلاب اسلامی، زمینه ساز پیروزی انقلاب در 22 بهمن همان سال و آغازگر راهی شدند که با خون پاک شهدای بزرگوار هشت سال دفاع مقدس و شهدای جهان اسلام تا رسیدن به حکومت جهانی اسلام، ادامه یافت و ماندگار شد.
کد مطلب: 306086
 


 
 
جامعه ایثارگری و مطالبات قانونی
 

دکتر حمید ضیایی پرور