داخلی صفحه بوشهر خبر
 
نشست برنامه‌ریزی نخستین جشنواره ملی آواها و نواهای آیینی ایثار برگزار شد
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۲۲
نشست برنامه‌ریزی نخستین جشنواره ملی آواها و نواهای آیینی ایثار با حضور معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری بوشهر و مدیران کل دستگاه‌های اجرایی برگزار شد.
نشست برنامه‌ریزی نخستین جشنواره ملی آواها و نواهای آیینی ایثار برگزار شد
 
به گزارش «ایثار بوشهر»، حجت‌الاسلام ابراهیم تشکری در این نشست گفت: این جشنواره به میزبانی استان بوشهر در بخش‌های موسیقی نواحی، سنتی و آیینی شامل مولودی‌خوانی، مرثیه‌خوانی، توسل خوانی، بیت خوانی، منظومه خوانی، منقبت خوانی، چاوشی خوانی، شروه خوانی، پیشخوانی‌های تعزیه موسیقی آوازی برگزار می‌شود.
وی تأکید کرد: در این جشنواره که نخستین بار و در آذرماه امسال برگزار می‌شود بخش ویژه‌ای برای حضور گروه‌های منتخب سرود شاهد و ایثارگر در نظر گرفته‌شده است.
مدیرکل بنیاد بوشهر خاطرنشان کرد: کلیه آثار این جشنواره باید مروج فرهنگ ایثار و شهادت باشند و پرداخت به موضوع ایثار اجتماعی، سبک زندگی ایثارگرانِ، دفاع مقدس و مدافعان حرم از اولویت ویژه برخوردارند.
وی تصریح کرد: موسیقی آواها و نواهای سرزمین ایران، یکی از تأثیرگذارترین گونه‌های موسیقیایی و بستری مناسب برای ترویج فرهنگ ارزشمند ایثار است.
مجید خورشیدی نیز با تأکید بر ترویج فرهنگ ایثار و شهادت در میان اقشار مختلف جامعه بیان کرد: رسالت عصر حاضر همه ما حفظ فرهنگ ایثار و شهادت است و باید بدانیم که راه‌حل بسیاری از معضلات اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و اقتصادی ترویج این فرهنگ است.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری بوشهر بابیان اینکه برگزاری این جشنواره در بوشهر فکر و ایده بسیار خوبی بوده است، اضافه کرد: هر چه از مرکز کشور دور شوید نواهای موسیقی استان‌ها کمتر جذب گستره ملی شده و آن بداهه بودنشان بیشتر حفظ‌شده است. بوشهر نیز خواستگاه ادیبان و شعرای بسیاری بوده و از این مقوله مستثنی نیست و این ویژگی خوبی برای برگزاری جشنواره در این استان است.
وی ادامه داد: در مقوله ایثار و شهادت، بوشهر بعد از استان‌های مرزی جنگی‌ترین استان کشور است چراکه بمباران‌های متعددی در این استان به‌خصوص در جزیره خارگ به عدد روزهای جنگ شده است.
وی در پایان قول هرگونه همکاری و مساعدت با بنیاد شهید و امور ایثارگران برای برگزاری هرچه باشکوه‌تر نخستین جشنواره ملی آواها و نواهای آیینی ایثار داد.
انتهای پیام/
کد مطلب: 307579