داخلی صفحه قم خبر
 
اولویت نام‌گذاری معابر به نام شهداست
تاریخ انتشار : دوشنبه ۸ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۲۳
عضو شورای اسلامی شهر قم با اشاره به اینکه نام‌گذاری معابر به نام شهدا ادای دین کوچکی به آن‌هاست، گفت: شورای شهر قم همواره در پی این بوده است که اولویت نام‌گذاری کوچه و معابری که نام ندارد به نام شهدا باشد.
اولویت نام‌گذاری معابر به نام شهداست
 
به گزارش ایثار به نقل از رسانه های استان قم ، حسن مالکی‌نژاد، عضو شورای اسلامی شهر قم، با اشاره به هفته دفاع مقدس، بیان کرد: برای اینکه هویت‌های تاریخی و اصالت‌ها در جامعه باقی بماند باید به این نکته توجه کنیم که چه واژه‌هایی برای ما ارزشمند است معمولاً واژه‌های ارزشمند را در سطح شهر از جمله ورودی‌های شهر و معابر شهر و در نام‌گذاری محلات به کار می‌برند.
وی تصریح کرد: وقتی معابر یک شهر با واژه‌ها و اسم‌هایی که هویتی و ارزشی است نام‌گذاری شد آن نام‌ها نشان‌دهنده یک حادثه تاریخی و ارزشی است به‌طور مثال پل ۹ دی وقتی به این نام نام‌گذاری شده آیندگان در خصوص این نام‌گذاری حتماً پرسش خواهند کرد و به این نتیجه می‌رسند نام‌گذاری این پل یادآور حماسه ۹ دی مردم ایران است.
مالکی‌نژاد یادآور شد: واژه شهید یک واژه بسیار مقدس است این واژه برای دیروز و امروز نیست این واژه از زمان انبیاء وجود داشته است تا اینکه واژه شهید به دوران ما رسیده و در زمان ۸ سال دفاع مقدس این واژه برای همه به‌صورت عملی روشن شد و همه مردم ایران متوجه شدند جایگاه شهید چیست.
وی ادامه داد: اینکه در داخل کشور عده‌ای به‌دنبال حذف واژه شهید هستند یا نشان از غرض‌ورزی این اشخاص است یا هنوز معنای شهید و شهادت را نمی‌دانند این مسئله به تفکر مسئولان شهر و استان و برنامه‌ریزی‌هایی که در جایگاه‌های کشور انجام می‌شود، بر‌می‌گردد.
عضو شورای اسلامی شهر قم بیان کرد: الحمدالله چندین سال است شورای اسلامی شهر قم همواره در پی این بوده است که اولویت نام‌گذاری کوچه و معابری که نام ندارد به نام شهدا باشد و حتی اگر کوچه‌ای نام نداشت و خانواده شهیدی در آن کوچه ساکن هستند به نام آن شهید نام‌گذاری شود.
مالکی‌نژاد تصریح کرد: نام‌گذاری معابر به نام شهدا ادای دین کوچکی در مقابل فداکاری بزرگ شهدا است که نام شهدا برای همیشه باقی بماند وقتی نام باقی ماند برای نسل‌های آینده این نام‌گذاری‌ها جای سؤال خواهد داشت و همین جستجو و تحقیق‌ها آن‌ها را با هدف و آرمان شهدا آشنا خواهد کرد.
وی گفت: علاوه بر نام‌گذاری معابر به نام شهدا به‌دنبال نصب تاریخچه‌ای از شهدا در معابر مخصوصاً در میدان‌های  شهر قم هستیم نصب تاریخچه‌ای از شهید در معابر شهر باعث می‌شود جوانان پی به هویت خود ببرند.
عضو شورای اسلامی شهر قم تأکید کرد: وظیفه ما مسئولان است که مسئله دفاع مقدس و شهادت را برای جوانانی که دفاع مقدس را ندیدند تبیین کنیم از لحاظ فطرت جوانان امروز با جوانان گذشته فرقی ندارند این بستگی به بزرگان و مسئولان دارد که چگونه در این زمین بایر بذر بپاشند.
مالکی‌نژاد افزود: رزمندگان دفاع مقدس که این مسائل را از نزدیک مشاهده کردند و دیدند که شهدا چه‌کارهایی انجام دادند باید وارد میدان شوند و به جوانان این مسائل را بازگو کنند شهدا را باید آن‌طور که بودند معرفی کرد.
وی گفت: در زمان جنگ تحمیلی مسئولان و کسانی که مسئولیت داشتند در مسیر حفظ ارزش‌های انقلاب اسلامی قدم بر می‌داشتند اما امروز نمی‌توانیم بگوییم که همه مسئولان در این مسیر حرکت می‌کنند پس باید یک پاک‌سازی در بین مسئولان کشور صورت گیرد زیرا افراد جامعه به مسئولان جامعه نگاه و الگوبرداری می‌کنند.
عضو شورای اسلامی شهر قم بیان کرد: مسئولانی که راه شهدا را طی نمی کنند یا اصلاح و هدایت شوند و اگر اصلاح نمی شوند باید از این جایگاه ها حذف شوند و افرادی مسئولیت قبول کنند که می توانند در مسیر انقلاب گام بردارند و  کفایت لازم را دارند.
کد مطلب: 309232