داخلی صفحه گیلان خبر
 
افتخار شهرستان ماسال
شهیدخلبان حسین فرزانه
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۰۷
برگی ازخاطرات زرین ستاره درخشان و افتخار گیلان
 
اولین شهید هوانیروز در جنگ تحمیلی درجه‌دار سیاوش چقاقاسمی است که در دومین روز جنگ شهید شد و آخرین شهید هوانیروز در هشت سال دفاع مقدس خلبان حسین فرزانه است که در سی و یکم تیرماه 67 در عملیات مرصاد به شهادت رسید.
به گزارش ایثار گیلان،خلبان شهید حسین فرزانه متولد شهرستان ماسال و بزرگ شده در خطه سرسبز گیلان بود. تحصیلات ابتدایی و دبیرستان را تا چهارم متوسطه در ماسال ادامه داد و در سال 1353 جهت خلبانی بالگرد در هوانیروز استخدام شد.
او پس از پشت‌سر گذاشتن دوره‌های آموزش نظامی، زبان انگلیسی و پرواز با بالگرد به درجه ستوانیار سومی مفتخر و با تخصص پرواز با بالگرد کبری در پایگاه رزمی پشتیبانی هوانیروز اصفهان به خدمت مشغول شد و در بحبوحه جنگ به هوانیروز کرمانشاه انتقال یافت.
خلبان فرزانه از تیزپروازان با ایمان و دلیر هوانیروز بود که خدمات بی‌شماری در انقلاب و جنگ از خود نشان داد. مأموریت‌های مداوم در مناطق آشوب‌زده کشور در سرکوب اجانب و اشرار و شرکت مستمر در جبهه‌های 8 سال دفاع مقدس او برکسی پوشیده نیست. یاران همپروازش حضور این خلبان مؤمون و جنگاور هوانیروز را در اکثر عملیات‌های انجام شده شهادت می‌دهند. او را می‌توان در ردیف نظامیانی قرار داد که ایمان و وظیفه و عشق به میهن و مردم را سرلوحه زندگی خود قرار داده بود.
آخرین مأموریت و پرواز این خلبان دلاور هوانیروز در تاریخ 31/4/1367در تنگه چهارزیر غرب و عملیات مرصاد در مبارزه با دشمن و عوامل وطن‌فروش رقم خورده است. او در آن تاریخ فرمانده آینده هوانیروز بود. در آن مأموریت بالگرد آنها هدف اصابت گلوله کالیبر کوچک از ناحیه کابین جلو قرار می‌گیرد.
خلبان شهید حسین فرزانه که از ناحیه صورت هدف قرار گرفته بود شهید می‌شود و خلبان عقیقی‌روان بالگرد را با همان وضعیت تا پایگاه هوانیروز کرمانشاه رسانده و فرود می‌آورد.‌
تاریخ تولد: 1334
تاریخ شهادت: 31/4/1367
یگان: هوانیروز (کرمانشاه)
محل تولد: ماسال
محل شهادت: غرب
محل گلزار:شهرستان  ماسال
"انتهای پیام"
کد مطلب: 310646