داخلی صفحه کرمان خبر
 
معاون فرهنگی و آموزشی استان کرمان:
واقعه ۲۴ مهر مسجد جامع کرمان موجی دیگر برای پیروزی انقلاب بود
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۰۵
احمد علی آزادوار ضمن اشاره به برنامه های سالروز آتش زدن مسجد جامع کرمان گفت :واقعه ۲۴ مهر آتش انقلاب را در دیگر استان ها و شهرها شعله ورتر کرد.
واقعه ۲۴ مهر مسجد جامع کرمان موجی دیگر برای پیروزی انقلاب بود
 
 به گزارش ایثار کرمان،  صبح امروز 23 مهر 98 احمدعلی آزادوار معاون فرهنگی و آموزشی  بنیاد شهید و امور ایثارگران استان کرمان در گفتگو با روابط عمومی استان  ضمن اعلام برنامه های بزرگداشت  24 مهر  روز به آتش کشیده شدن مسجد جامع شهر کرمان به دست مزدوران رژیم شاه، بیان داشت: هدف از برگزاری این مراسم ها تجدید خاطرات دوران شکوه مند پیروزی انقلاب و تلاش هائی است که مردم کرمان برای به ثمر رسیدن درخت انقلاب انجام داده اند، می باشد. 
آزادوار در ادامه گفت : هفدهم شهریور ۵۷ را می‌توان یکی از حوادث مهم انقلاب و نقطه عطفی در نهضت حضرت امام "ره"دانست، در این روز رژیم پهلوی در میدان ژاله تهران به‌سوی مردم تیراندازی کرد که در جریان آن جمع کثیری مجروح و شهید شدند. ابعاد حادثه به‌گونه‌ای بود که بازتاب وسیعی در شهرهای مختلف به دنبال داشت. برای یادبود این شهدا مراسم ترحیم و سخنرانی در اغلب مساجد برگزار شد، هم‌زمان با چهلم شهدای مذکور در کرمان هم با دعوت از سوی روحانیون شهر، مجلس یادبودی برای این شهدا در مسجد جامع برگزارشده بود. ساعت هشت صبح روز ۲۴ مهرماه ۱۳۵۷ عده‌ای از اقشار مختلف مردم که ساواک در گزارش‌های خود تعداد آن‌ها را حدود ۵۰۰۰ نفر اعلام کرده، در مسجد اجتماع کردند تا به سخنان یکی از روحانیون گوش فرا دهند. در حین سخنرانی و سردادن شعار در حمایت از امام، به ناگاه جمعی از اوباش تحت حمایت رژیم پهلوی که در گزارش ساواک تعداد آن‌ها ۱۰۰۰ نفر اعلام‌شده، با چماق و میله‌های آهنی و البته با حمایت مأموران شهربانی وارد مسجد شده و درحالی‌که شعار جاوید شاه سر می‌دادند به‌طرف مردم حمله‌ور شدند. مهاجمین همچنین قبل از ورود به داخل مسجد، وسایل نقلیه موتوری را که در مقابل درب مسجد پارک شده بود به آتش کشیدند.
آزادوار در ادامه گفت: واقعه ۲۴ مهر مسجد جامع کرمان موجی دیگر برای پیروزی انقلاب بود که آتش انقلاب را در دیگر استان ها و شهرها شعله ورتر کرد.این حادثه منجر به شهادت دو نفر و زخمی شدن تعدادی از مردم کرمان شد.
معاون فرهنگی و آموزشی بنیاد استان کرمان در خصوص برنامه های این روز گفت : از جمله برنامه های این روز دیدار از خانواده شهیدای 24 مهر شهیدان باقدرت و یزدان‌شناس و اجرای مراسم گل‌باران و عطر افشانی مزار ایشان با شرکت کلیه دستگاه های اجرائی استان و گردهمائی  عصر امروز سه‌شنبه 23 مهر 98 بعد از نماز مغرب و عشاء با سخنرانی حجت‌الاسلام‌والمسلمین علیمرادی، نماینده  مردم کرمان در مجلس خبرگان رهبری با حضور خانواده های معزز شهدا و جانبازان،مسئولین  و عموم مردم کرمان در محل مسجد جامع می باشد.
انتهای پیام./
کد مطلب: 311316