داخلی صفحه کرمان خبر
 
به بهانه سالگرد واقعه 24 مهر کرمان:
نگاهی به زندگی نخستین شهید انقلاب درکرمان
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۰۸
شهید محمد باقدرت جوپاری از نخستین شهیدان انقلاب در کرمان است که در واقعه 24 مهر 57 به درجه رفیع شهادت نائل آمد.
نگاهی به زندگی نخستین شهید انقلاب درکرمان
 
به گزارش ایثار کرمان، شهید محمد باقدرت جوپاری از نخستین شهدای انقلاب اسلامی در کرمان است که در هفتم اردیبهشت سال ۱۳۱۵، در شهر جوپار از توابع شهرستان کرمان به دنیا آمد.
شغل این شهید قالیبافی بود و خواندن قرآن را می‌دانست و در جریان انقلاب و در راهپیمایی‌ها و تظاهرات مردم، حضور و فعالیت گسترده‌ای داشت در بیست و چهارم مهر ۱۳۵۷، در حادثه آتش‌سوزی مسجد جامع کرمان توسط عمال رژیم پهلوی براثر اصابت گلوله به شهادت رسید و در گلزار شهدای زادگاهش آرام گرفت.
ماشاءالله باقدرت جوپاری برادر این شهید در کتاب «انقلاب اسلامی در کرمان» می‌گوید: شب قبل از واقعه مسجد جامع، تصمیم گرفتیم، صبح به مسجد برویم، صبح که برای گرفتن مرخصی به اداره کار رفتم، نگهبان اداره قبل از رفتن من به مسجد، گفت که مسجد نرو، کولی‌ها تصمیم دارند به مسجد بروند و طرفداران خمینی (ره) را بزنند. آن صبح در وضوخانه مسجد جامع، برادرم را دیدم و گفتم امروز قرار است شلوغ کنند، او گفت امید ما به خداست و همان لحظه شنیدم که کولی‌ها حمله کردند. محمد به‌طرف دررفت و دیگر به‌واسطه شلوغی، او راندیدم.
در همان هنگام متوجه شدم که کولی‌ها چرخ‌ها و موتورها را آتش زدند و بعد آجر و سنگ را از پشت‌بام به‌طرف مسجد پرت می‌کنند و من که پسرم را نیز با خود به مسجد آورده بودم، در همان زمان شلوغی، او را گم کردم، بنابراین به دنبال پیدا کردن او بودم.
در همان زمان دیدم از مسجد زخمی‌ها را بیرون می‌آورند و شنیدم که یک نفر شهید شده، ولی ندیدم چه کسی است. تصمیم گرفتم به سمت خانه بروم تا از پسرم خبری بگیرم که در همان لحظه پسرم را دیدم و او گفت: بابا عمو را کشتند گفتم کجا؟ گفت: مسجد و از سرش هم‌خون می‌آمد.
برادر این شهید ادامه داد: من پیش خود گفتم، شاید زخمی شده است، قصد داشتم اول پسرم را به خانه برسانم و بعد برگردم، مسجد که در خانه چند نفر آمده بودن دو خبر شهادت برادرم را به من دادند.
اجازه دفن پیکر برادرم را که در حادثه مسجد جامع به شهادت رسیده بود، را بعد از چند روز دادند و مأموران به ما گفتند که پارچه مشکی و بلندگو را در زمان تشیع جنازه از روی ماشین بردارید‌ او را بدون شعار و بی‌سروصدا در بهشت‌زهرای جوپار دفن کنید.
یدالله علوی راد از مبارزان دوران انقلاب و گردانندگان مراسم  ۲۴ مهر ۵۷ مسجد جامع کرمان در رابطه با حادثه ۲۴ مهر و آتش زدن مسجد جامع کرمان میگوید:درسال۱۳۵۷ قرار بود مراسمی برای چهلم شهدای ۱۷ شهریور در مسجد جامع برگزار شود بنابراین مردم از ساعت هفت الی هفت ونیم به‌سوی مسجد حرکت کرده بودند و در صحن مسجد جمع شده بودند .
 از همان ساعات اولیه صبح حضور نیروهای رژیم در اطراف مسجد مشخص بود که قصد درگیری با مردم رادارند و حدوداً ساعت ۹ صبح عده‌ای آمدند و اطلاع دادند که مأموران رژیم وعده‌ای از کولی‌ها با حمایت شهربانی قصد حمله به مردم رادارند و وقتی سخنرانی در شبستان شروع شد ناگهان در حین سخنرانی برق مسجد قطع شد و مأموران اجازه ورود و خروج از مسجد را به کسی  ندادند.
در همین حین کولی‌ها و وابستگان به رژیم طاغوت وقتی با درب بسته مسجد روبرو شدند موتورها و دوچرخه‌هایی را که بیرون از مسجد بودند آتش زدند و خود را به پشت‌بام مسجد رساندند و شروع به پرتاب کلوخ و کاشی و آجر به سمت مردم کردند مردم هم برای امان به داخل شبستان رفتند.
درحالی‌که مردم دچار رعب و وحشت شده بودند، مأموران رژیم وارد صحن مسجد شدند و موتورها و چرخ‌های داخل مسجد را آتش زدند و شروع به کتک زدن مردم  و آتش زدن قرآن‌ها و کتاب‌های داخل مسجد کردند که دراین‌بین بیش از صدها نفر زخمی شدند و محمد باقدرت جوپاری براثر اصابت گلوله شهید شد و غلامرضا یزدان‌شناس هم زخمی و بعد از سه روزبه شهادت رسید.
انتهای پیام./
 
کد مطلب: 311405
 


 
 
سالروز آزادی خرمشهر: روز مقاومت، ایثار و پیروزی
 

حجت‌الاسلام والمسلمین سید محمدعلی شهیدی؛ نماینده ...