سرگذشت پژوهی خانواده های شهدا مورد توجه قرار گیرد
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۵۱
مدیرکل اسناد و انتشارات بنیاد شهید و امور ایثارگران با تاکید بر لزوم ثبت خاطرات مکتوب والدین شهدا در قالب طرح «سرگذشت پژوهی» در استان ها، تصریح کرد: در حال حاضر تنها ۶۰ هزار نفر از والدین شهدا در قید حیات هستند و گذر زمان موجب از دست دادن این گنجینه‌های ایثار و مقاومت می‌شود.
سرگذشت پژوهی خانواده های شهدا مورد توجه قرار گیرد
 
به گزارش «ایثار»، رحیم نریمانی در نشست با مدیرکل و معاون فرهنگی بنیاد شهید و امور ایثارگران استان گیلان، ضمن قدردانی از اجرای برنامه های فرهنگی خلاقانه در استان و انعکاس رسانه ای مناسب، اظهار کرد: سایت نوید شاهد گیلان دارای رتبه خوبی است.
وی با تاکید بر لزوم ثبت خاطرات مکتوب والدین شهدا در قالب طرح «سرگذشت پژوهی» در استان ها، تصریح کرد: در حال حاضر تنها ۶۰ هزار نفر از والدین شهدا در قید حیات هستند و گذر زمان موجب از دست دادن این گنجینه های ایثار و مقاومت می شود، لذا آثار مکتوب در کنار آثار تصویری مورد توجه قرار گیرد.
مدیرکل اسناد و انتشارات بنیاد شهید و امور ایثارگران کار در بنیاد را نیازمند همدلی و روحیه جهادی دانست و عنوان کرد: استان گیلان در شاخص های ترویج فرهنگ ایثار و شهادت جایگاه خوبی دارد و محصولات فرهنگی فاخری در این استان تولید شده است.
نریمانی خواستار انعکاس و خبررسانی اقدامات فرهنگی بنیاد شد و اضافه کرد: خبررسانی و تبلیغات، رکن اساسی مباحث فرهنگی است و بدون تبلیغات نمی توانیم زمینه ترویج فرهنگ ایثار و شهادت را فراهم کنیم.
رحیم نریمانی همچنین در حاشیه برگزاری اردوی فرهنگی و تربیتی «قهرمان دل ها» ویژه دانش آموزان ابتدایی شاهد ناحیه یک و دو رشت در گلزار شهدای رشت که تا 29 آبان برپا است، با بیان اینکه فرهنگ ایثار و شهادت نقش بسزایی در حفظ دين و ارزش های اسلامی و انقلابی دارد، اظهار کرد: آموزش و پرورش به عنوان بزرگترین و مردمی‌ترین نهاد کشور وظیفه سنگینی در تربیت نسلی ارزشی، متعهد و کارآمد را بر عهده دارد.
وی افزود: در فرهنگ اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و اقتصادی اسلام، ایثار و از خودگذشتگی به عنوان اوج وارستگی انسان و نشانه قرب بشر به خداوند متعال است و اگر ایثار و از خودگذشتگی با نثار جان در راه خدا باشد، شهادت تلقی می شود.
نریمانی زنده نگه داشتن یاد و خاطره شهدا را سبب گسترش ارزش‌هایی مانند ایثار و مقاومت در جامعه دانست و بیان کرد: خانواده‌های معظم شهدا، ایثارگران و جانبازان سرمایه های معنوی انقلاب و ملت هستند.
نریمانی، مدیرکل اسناد و انتشارات بنیاد شهید و امور ایثارگران، همچنین ۲۷ آبان‌ماه در آیین افتتاح نمایشگاه «مشق مناجات»، کتابت مناجات‌های شهدای گیلانی که توسط اساتید برجسته خوشنویسی در حسینیه هنر رشت برگزار شد، ضمن قدردانی از اجرای برنامه‌های فرهنگی خلاقانه در استان گیلان و انعکاس رسانه‌ای مناسب، اظهار کرد: بیش از ۲۲۰ هزار شهید و حدود ۹ میلیون سند از این شهدا وجود دارد.
وی از ایجاد ۲۷۰ هزار پرونده فرهنگی برای شهدا خبر داد و اضافه کرد: تاکنون ۹۰ هزار وصیت نامه از شهدا به جا مانده و لذا امسال برنامه داریم مناجات‌های شهدا را توسط هنرمندان تجسمی به ویژه خوشنویسی که در حوزه ترویج فرهنگ ایثار و شهادت قلم می‌زنند، توسعه بخشیم.
گفتنی است کتابت مناجات شهدا همزمان با روز قلم در ۱۴ تیرماه ۹۶ با حضور خوشنویسان برجسته کشور در گلزار شهدای رشت برگزار شد.
انتهای پیام/
کد مطلب: 315677
 


 
 
جامعه ایثارگری و مطالبات قانونی
 

دکتر حمید ضیایی پرور