داخلی صفحه زنجان خبر
 
​با استقبال خوب خاطره‌نگاران عرصه پایداری در زنجان؛
کارگاه تاریخ شفاهی با حضور مرتضی سرهنگی برگزار شد
تاریخ انتشار : شنبه ۲ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۵۵
مرتضی سرهنگی در کارگاه تاریخ شفاهی مباحثی پیرامون گونه‌ای از ادبیات جنگ را برای خاطره‌نگاران زنجانی تحلیل و بررسی کرد.
 
به گزارش ایثار واحد زنجان، کارگاه تخصصی تاریخ شفاهی و خاطره نگاری به مدت یک روز، با استقبال خوب خاطره‌نگاران و نویسندگان عرصه پایداری و دفاع مقدس با حضور مرتضی سرهنگی؛ مدیر مرکز مطالعات و تحقیقات فرهنگ و ادب پایداری در سالن جلسات حسینیه اعظم زنجان برگزار شد.
در این کارگاه آموزشی، بیش از ۲۵ نفر از نویسندگان، خاطره‌نگاران و فعالان حوزه دفاع مقدس از استان‌ حضور داشتند و مباحثی پیرامون فن مصاحبه، ثبت و ضبط و نحوه نگارش خاطرات اسرای جنگی دفاع مقدس را برای خاطره نگاران استان تحلیل و بررسی کردند.
استان زنجان به سبب جایگاهش در دوران هشت سال دفاع مقدس و به عنوان دیار غواصان، تربیت و پرورش نویسندگان و پژوهشگران در راستای جمع‌آوری، چاپ و نشر خاطرات رزمندگان و ایثارگران از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. که براین اساس، حوزه هنری استان زنجان به منظور تولید و جمع‌آوری خاطرات دفاع مقدس و پیاده‌سازی آنها در قالب کتاب، به برگزاری این کارگاه اقدام کرده است.
مرتضی سرهنگی در این کارگاه آموزشی تاریخ شفاهی نگارش خاطرات اسرای جنگی را گونه‌ای از ادبیات بازداشتگاهی عنوان کرد و افزود: ادبیات بازداشتگاهی یا ادبیات اسارت از شناخته‌ترین گونه‌های ادبیات جنگ در دنیا است.
سرهنگی، از ادبیات بازداشتگاهی در دنیا انسانی‌ترین گونه ادبیات جنگ یاد کرد و ادامه داد: وقتی سربازی در جبهه‌های جنگ در مقابل دشمن، ناگزیر دست بر روی سر می‌گذارد و تسلیم می شود، حد فاصله‌ای که این سرباز از خاک وطنش با همه دلبستگی خداحافظی می‌کند و به اسارت درمی‌آید. جزء دردناک ترین لحظات است که توسط خاطره نگاران کمتر به این بخش پرداخته شده است.
در پایان نیز، نویسندگان و فعالان عرصه ادبیات پایداری و دفاع مقدس به طرح سوالات اختصاصی در راستای فنون مصاحبه و نحوه نگارش خاطرات رزمندگان پرداختند و مرتضی سرهنگی نیز ضمن تحلیل و بررسی سوالات به آنها پاسخ داد.انتهای پیام/
کد مطلب: 316246