داخلی صفحه قزوین خبر
 
مدیرکل بنیاد استان قزوین:
رفع مشکلات ایثارگران نیازمند بازنگری قوانین است
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۶ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۵۹
مدیرکل بنیاد استان قزوین در نشست با رابطین ایثارگران دستگاه‌های اجرایی گفت: رفع مشکلات جامعه ایثارگران نیازمند بازنگری قوانین و همکاری همه مسئولان دستگاه‌هاست.
 
به گزارش ایثار واحد قزوین، غلامرضا حقایق‌پور مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان قزوین در نشست با رابطین ایثارگران دستگاه‌های اجرایی استان که در سالن جلسات این نهاد برگزار شد، گفت: این نشست برگزار شده تا با همفکری یکدیکر مشکلات و چالش‌هایی که در اجرای قوانین حوزه ایثارگری وجود دارد، برطرف کنیم.
وی افزود: نمایندگان ایثارگران در دستگاه‌ها نظرات و ایده‌های خود را در خدمات‌رسانی مطلوب به جامعه ایثارگران ارایه دهند تا گام‌های خوبی در جهت رفع مشکلات آنها برداشته شود.
مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان قزوین گفت: قوانین خوبی برای ایثارگران به تصویب رسیده ولی به دلایلی در اجرای آنها مشکلاتی وجود دارد که این موارد باید احصا شده تا در جهت رفع آنها از راهکارهای مختلف بهره گرفته شود‌.
حقایق‌پور گفت: برخی از قوانین ایثارگران بار مالی دارند ولی غیرضروری هستند و تصویب آنها منفعت خاصی ندارد و بعضی دیگر نیز به دلیل عدم تامین مالی اجرا نمی‌شود.
این مقام مسئول افزود: همچنین قوانینی هستند که تصویب آنها برای ایثارگران توقع ایجاد کرده ولی هیچ‌گونه ضمانت اجرایی ندارد و همین موجب بروز مشکلات بسیاری شده است.
وی ادامه داد: به همین دلیل بازنگری در قوانین ایثارگران ضروری است تا بسیاری از مشکلاتی که امروز جامعه ایثارگران با آنها مواجه هستند، برطرف شود.
مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان قزوین گفت: مسئولان بنیاد از مدیران دستگاه‌ها خواستار اجرای قوانین ایثارگران هستند و هیچ توقعی خارج از چهارچوب قوانین ندارند.
حقایق‌پور بیان کرد: ایثارگران حق بزرگی بر گردن نظام دارند به همین دلیل باید همه مسئولان از ظرفیت‌های مختلف در جهت خدمات‌رسانی به این عزیزان بهره بگیرند تا با همکاری آنها، بخشی از مشکلات‌شان برطرف شود.
مسئولان در رفع اشتغال ایثارگران کمک ‌حال بنیاد باشند
وی گفت: از آنجایی که آزمون در استخدام رسمی برقرار می‌شود، بنیاد در جریان قرار می‌گیرد و ۲۵ درصد سهمیه خود را استخدام می‌کند ولی از جذب نیروها در قالب قراردادهای دیگر بی‌خبر است که در این راستا نمایندگان ایثارگران در دستگاه‌ها می‌توانند به بنیاد اطلاع دهند تا اقدامات لازم را انجام دهد.
مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان قزوین با اشاره به اشتغال ایثارگران استان قزوین گفت: اکنون یک هزار و ۶۰۰ نفر از این عزیزان در سامانه بنیاد ثبت‌نام کردند و در انتظار شغل مناسب هستند.
وی بیان کرد: ظرفیت استخدام در دستگاه‌های اجرایی به دلیل سیاست چابک‌سازی دولت و کاهش ۲۵ درصد پست‌های سازمانی کاهش یافته است به همین دلیل نمی‌توان همه ایثارگران را جذب دستگاه‌های دولتی کرد.
این مقام مسئول گفت: مسئولان دستگاه‌های اجرایی با توجه به بحران اشتغال و استخدام کمک حال ما باشند تا بخش قابل توجهی از ایثارگران وارد بازار کار شوند.
لزوم بهره‌گیری از ظرفیت‌ها در رفع مشکلات ایثارگران
وی افزود: همچنین در رفع مشکلات اشتغال باید از ظرفیت‌های شرکت‌های خصوصی استفاده شود که تعامل با مسئولان این شرکت‌ها در دستور کار ماست.
مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان قزوین بیان کرد: نمایندگان ایثارگران دستگاه‌های اجرایی که ظرفیت پرداخت وام دارند، از زمان و نحوه‌ی ارایه‌ی تسهیلات مطلع باشند و در این راستا اقدامات لازم را انجام دهند.
حقایق‌پور به طرح سپاس دیدار با خانواده‌های شهدا و ایثارگران اشاره کرد و گفت: در اجرای این طرح نمایندگان ایثارگران در دستگاه‌ها پیگیری‌های لازم را انجام دهند تا با تعداد قابل توجهی از خانواده‌ها دیدار به عمل آید.
وی با بیان اینکه یکصد امتیاز از یک هزار امتیاز شاخص‌های استانی به ایثارگران با محورهای تجلیل، دیدار و جذب ایثارگران تعلق گرفته است، گفت: انتظار داریم نمایندگان ایثارگران در دستگاه‌ها جهت کسب این امتیازها با هدف ارایه خدمات به جامعه ایثارگران تلاش کنند.
مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان قزوین مطالبی در خصوص اجرای قوانین مربوط در حوزه آموزش، درمان و بیمه بیان کرد و گفت: مسئولان موظف به عملیاتی شدن این قوانین هستند تا خدمات شایسته به جامعه ایثارگران ارایه شود.
گفتنی است: در این جلسه نمایندگان ایثارگران در دستگاه‌های اجرایی ضمن بیان مسایل و مشکلات ایثارگران، در خصوص عدم اجرای قوانین، عدم حمایت از قوانین ایثارگران، عدم ضمانت اجرایی، عدم اجرای فوق‌العاده ایثارگری و عدم ارتقای شغلی ایثارگران در دستگاه‌ها با یکدیگر بحث و تبادل نظر کردند.
همچنین اشتغال ایثارگران در شرکت‌های خصوصی، سهمیه استخدامی ایثارگران، بسته‌های حمایتی و تشویقی کارآفرینان جهت جذب ایثارگران، ماموریت آموزشی و عدم اجرای ماده 51 قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران از دیگر موارد بحث شده بود.
در ادامه نمایندگان یاد شده جهت رفع این مشکلات نقطه‌نظرات و راهکارهای پیشنهادی خود را ارایه کردند.
کد مطلب: 316962