داخلی صفحه تهران خبر
 
توضیحاتی درباره «اطلس لشکر ۷ ولی‌عصر (عج)»
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۰۲
مسئول بخش جغرافیای نظامی گروه مطالعات و جغرافیای نظامی مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس گفت:در «اطلس لشکر ۷ ولی‌عصر (عج) » عملیات‌های آفندی این یگان به‌صورت کامل بیان‌شده است.
توضیحاتی درباره «اطلس لشکر ۷ ولی‌عصر (عج)»
 
به گزارش «ایثار تهران» به نقل از ایسنا، اکبر رستمی کارشناس و مسئول بخش جغرافیای نظامی گروه مطالعات و جغرافیای نظامی مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس با اشاره به انتشار سومین اطلس یگانی با عنوان «اطلس لشکر ۷ ولی‌عصر (عج)» توضیح داد: لشکر ۷ ولیعصر به‌طور رسمی قبل از عملیات «فتح المبین» در قالب تیپ ۷ دزفول شکل گرفت.
وی افزود: این یگان در قالب سپاه دزفول قبل از شروع رسمی جنگ تحمیلی نیز حضورداشته و بعد از تهاجم سراسری ارتش عراق یکسری عملیات‌های محدود انجام داده است. در عملیات فتح المبین یگان رسماً شکل می‌گیرد در ۱۶ عملیات که از عملیات‌های مهم و شاخص هستند ازجمله فتح‌المبین، بیت‌المقدس، رمضان، والفجر ۸، کربلای ۵ نصر ۴، نصر ۸ و والفجر ۱۰ حضورداشته است که جزو عملیات‌های شاخص این یگان حساب می‌شوند.
رستمی یادآوری شد: فصل‌بندی‌هایی که در تدوین اطلس‌های منتشرشده وجود دارد، بر اساس مقطع بندی مصوب مرکز است که بر اساس مقاطع زمانی دوران دفاع مقدس می‌باشد. می‌توان گفت در طول دوران دفاع مقدس ۹ مقطع زمانی داشتیم؛ مقطع اول قبل از پیروزی انقلاب، مقطع دوم از پیروزی انقلاب تا شروع جنگ است و آزادسازی سرزمین‌ها، تنبیه متجاوز و نبردهای سرنوشت‌ساز و مقطع پایان جنگ، مقاطع بعدی است که فصل‌های کتاب شامل آن‌ها می‌شوند.
وی ادامه داد: یگان لشکر ۷ ولی‌عصر (عج) در دو مقطع اول فعالیتی نداشته چون تشکیل نشده بود. در این اطلس کلیات و زمینه‌های شکل‌گیری یگان را به‌عنوان فصل اول کتاب در نظر گرفته‌ایم.
وی در ادامه به وجه تمایز «اطلس لشکر ۷ ولی‌عصر (عج) » با سایر اطلس‌ها اشاره کرد و گفت: مهم‌ترین وجه تمایز این اطلس با دیگر اطلس‌ها حضور این یگان در جبهه‌های پدافندی است. قبل از اینکه ساختار و سازمان رسمی سپاه شکل گیرد و تیپ و لشکرها به وجود بیاید یکسری مقاومت‌هایی در منطقه خوزستان بوده که در قالب جبهه‌های پدافندی بودند. چون خاستگاه لشکر ۷ دزفول بوده، رزمندگان این یگان ذیل سپاه دزفول حدود سه سال فعالیت می‌کرده و نیروهایشان جزو اولین‌هایی بودند که در منطقه شمال خوزستان جبهه‌ها پدافندی را تشکیل دادند و در مقابل هجوم ارتش عراق مقاومت می‌کردند. بقیه یگان‌ها چنین ویژگی را ندارند.
رستمی افزود: تقریباً ۹ تا جبهه پدافندی در منطقه شمال خوزستان بوده که در سال‌های اول جنگ، نیروهای سپاه دزفول و تیپ ۷ که بعدها لشکر ۷ ولی‌عصر (عج) نام‌گرفته در آن منطقه مستقر بودند و خطوط پدافندی و مقاومت در برابر تهاجم دشمن را انجام می‌دادند که معرفی این جبهه‌های پدافندی و عملکرد آن‌ها در فصل دوم اطلس آمده است.
وی معرفی واحدهای تخصصی در یگان ۷ ولی‌عصر (عج) را به‌عنوان وجه تمایز دیگری که این اطلس با سایر اطلس‌ها دارد مطرح کرد و ادامه داد: در این یگان تقریباً ۸ تا از واحدهای تخصصی که در یگان در طول سال‌های مختلف دفاع مقدس شکل‌گرفته‌اند معرفی کردیم. واحدهای تخصصی که در این یگان بودند اعم از توپخانه، اطلاعات، ادوات، مهندسی، بهداری و بقیه واحدهای تخصصی مثل مخابرات، نیروی انسانی در این اطلس اولین بار است که به همراه فرماندهان مختلفشان در عملیات‌های مختلف طول ۸ سال دفاع مقدس معرفی‌شده‌اند.
رستمی با اشاره به اینکه در «اطلس لشکر ۷ ولی‌عصر (عج) » به عقبه پشتیبانی آن یگان همانند سایر اطلس‌ها پرداخته‌شده است، گفت: در این اطلس سپاه دزفول که اولین خاستگاه لشکر محسوب می‌شود معرفی‌شده و حتی مباحث مبارزه با ضدانقلاب و افرادی از این یگان که به جبهه شمال غرب می‌روند و در آزادسازی سنندج شرکت دارند و یا افرادی که به آمل و سیستان و بلوچستان برای خاموش کردن غائله گروهک‌ها رفته‌اند، مطرح‌شده است.
وی با اشاره به اینکه در «اطلس لشکر ۷ ولی‌عصر (عج) » عملیات‌های آفندی این یگان به‌صورت کامل بیان‌شده است، بیان کرد: عملیات‌هایی که داریم ساختار ثابتی دارند ما سعی کردیم در این اطلس ابتدا کلیاتی از عملیات را معرفی می‌کنیم و سپس عملکرد یگان و  گردان‌های آن در هر یک از عملیات‌ها را در قالب یک اثر پژوهشی مصور و قالب اطلس بیان می‌کنیم.
مسئول بخش جغرافیای نظامی گروه مطالعات و جغرافیای نظامی مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس اضافه کرد: در عملیات‌های مختلف اگر شهید شاخصی در سطح فرمانده گردان به بالاتر از آن یگان شهید شده باشد معرفی و زندگی‌نامه مختصری از آن شهید بیان می‌شود که از آن جمله می‌توان به شهید اسکندری، محمدزاده، شمائلی، صفوی و فرجوانی اشاره کرد.
وی در خاتمه با یادآوری اینکه نگارش این اطلس از شروع قرارداد تا انتشار نزدیک به دو سال طول کشیده است،توضح داد: فرماندهان ارشد این یگان ازجمله سردار رئوفی و سردار کوسه چی در طول روند پژوهش ارتباط تنگاتنگی با مجری و گروه داشتند و عملیات به عملیات را چک کردند و تک‌تک عملیات‌ها و محتوای این کتاب مورد تائیدشان است. «اطلس ۷ لشکر ولی‌عصر (عج)» به همت سردار عبدالمحمد کوچک از فرماندهان لشکر ۷ ولی‌عصر (عج) در ۲۷۲ صفحه آماده‌شده که دارای ۶ فصل است و در این فصل‌ها به ۱۶ عملیات آفندی که این یگان داشته پرداخته‌شده و زمینه‌های شکل‌گیری یگان در یک فصل اختصاصی پرداخته‌شده و یک فصل ضمایم هم دارد که در آن یک جمع‌بندی آماری از فعالیت‌های یگان در طول دوران دفاع مقدس و معرفی مراکز فرهنگی و حفظ و آثار یگان پرداخته‌شده است.
انتهای پیام/
کد مطلب: 318048
 


 
 
جامعه ایثارگری و مطالبات قانونی
 

دکتر حمید ضیایی پرور