دومین «همایش ملی ایثار اجتماعی» برگزار می‌شود
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۰۷
مدیرکل دبیرخانه شورای عالی ترویج و توسعه فرهنگ ایثار و شهادت از برگزاری دومین «همایش ملی ایثار اجتماعی» در تاریخ ۲۶ آذرماه در سالن سوره حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی خبر داد.
دومین «همایش ملی ایثار اجتماعی» برگزار می‌شود
 
به گزارش «ایثار»، حجت‌الاسلام احمد ابطحی روز سه‌شنبه ۱۹ آذرماه ۱۳۹۸ در نشست خبری با خبرنگاران که در سالن جلسات این دبیرخانه برگزار شد، ضمن اعلام خبر برگزاری دومین «همایش ملی ایثار اجتماعی»، گفت: این همایش در تاریخ ۲۶ آذرماه در سالن سوره حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی برگزار می‌شود و در این مراسم کتاب «دریچه‌ای مفهومی به ایثار اجتماعی» نیز با ۹ گفتار رونمایی خواهد شد.
وی افزود: اگر ایثار در جامعه ترویج پیدا کند بسیاری از مشکلات کشور در ابعاد مختلف حل خواهد شد، پیروی از راه شهدا و پیشه کردن ایثار و ازخودگذشتگی موجب حل بسیاری از معضلات در کشور می‌شود، بنابراین فرهنگ ایثار باید در جامعه نهادینه شود که شروع آن باید از دانشگاه‌ها، حوزه‌ها، مدارس و مهدهای کودک باشد.
در ادامه این نشست حسن شهرکی پور رییس دانشگاه آزاد اسلامی رودهن و دبیر دومین همایش ملی ایثار اجتماعی، بابیان اینکه فرهنگ ایثار عامل نجات‌بخش و تأثیرگذار در جامعه است، اظهار داشت: فرهنگ ایثار اصلی‌ترین منبع قدرت نرم در جامعه به شمار رفته و امنیت ملی را در کشورها به ارمغان می‌آورد، پیشینه این فرهنگ و تأثیر آن در پیروزی انقلاب اسلامی ایران و دوران هشت سال دفاع مقدس نیز مشخص است بنابراین شورای عالی ترویج فرهنگ ایثار و شهادت از سال ۱۳۹۶ در راستای زنده نگاه‌داشتن فرهنگ ایثار اجتماعی، ترویج این مساله را در مراکز علمی و آموزشی مدنظر قرار داده است.
وی افزود: اولین همایش ملی ایثار اجتماعی در دانشگاه آزاد اسلامی رودهن برگزار شد و دومین همایش نیز با مشارکت دانشگاه امام صادق (ع)، ۲۶ آذرماه در سالن سوره حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی برگزار می‌شود.
دبیر دومین همایش ملی ایثار اجتماعی، اهداف برگزاری این همایش را ایجاد زمینه برانگیختن مسئولیت‌پذیری نسبت به فرهنگ ایثار اجتماعی، توجه به تأثیر انجام همبستگی و همدلی اجتماعی در راستای تحقق آرمان‌های شهدا، جانبازان و آزادگان، صیانت از فرهنگ ایثار و ایثارگری به‌عنوان سرمایه اجتماعی، ایجاد زمینه توجه صاحب‌نظران، اندیشمندان و پژوهشگران به ابعاد روحیه ایثارگرانه در عرصه‌های مختلف، توجه به‌نظام آموزشی کشور در تعلیم رفتارهای ایثارگرانه در مقاطع مختلف و توجه به کتب درسی در آموزش‌های عمومی و عالی عنوان کرد.
شهرکی‌پور خاطرنشان کرد: دبیرخانه علمی همایش در دانشگاه امام صادق (ع) تشکیل‌شده و کارگروه علمی هیأت اندیشه‌ورز نیز جلسات مختلفی را با حضور اعضای هیأت علمی با محوریت ایثار اجتماعی برگزار کرده است که درنهایت مقرر شد در روز همایش، کتاب «دریچه‌ای مفهومی به ایثار اجتماعی» رونمایی شود.
وی ادامه داد: همچنین مدتی قبل فراخوان ارائه مقاله در زمینهٔ ایثار اجتماعی نیز در ۸ عنوان و ۸ زیر عنوان منتشرشده بود که در نهایت ۱۰۰ مقاله به دبیرخانه ارسال و پس از ارزیابی اولیه ۸۳ مقاله انتخاب شد و در ارزیابی دوم ۱۴ مقاله برگزیده شد که در همایش از ۱۰ مقاله برتر تقدیر خواهد شد، لازم به ذکر است که این مقالات طی ۲ پنل در همایش ارائه می‌شود.
رییس دانشگاه آزاد اسلامی رودهن در پایان گفت: یکی از برنامه‌های همایش، تجلیل از برخی افراد برجسته در حوزه ایثار اجتماعی در سطح ملی است.
گفتنی است محمدرضا برزویی عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق (ع) و دبیر هیات اندیشه‌ورز این همایش توضیحاتی در خصوص مقالات ارائه‌شده و کتاب «دریچه‌ای مفهومی به ایثار اجتماعی» ارائه داد و در پایان حجت‌الاسلام خیرالله غفوری معاون دبیرخانه شورای عالی ترویج و توسعه فرهنگ ایثار و شهادت تاریخچه و ماهیت تشکیل، اهداف و مأموریت‌های این دبیرخانه را تشریح کرد.
انتهای پیام/
 
کد مطلب: 318890