روز بزرگداشت شهدا، تجدید میثاق با آرمان‌های بلند شهیدان
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۸ ساعت ۱۹:۴۷
دکتر عبدالله ارژندی؛ اداره کل روابط عمومی واطلاع رسانی
در تقویم میهن عزیزمان ایران، ۲۲ اسفند به عنوان روز بزرگداشت شهدا نام‌گذاری شده است. این روز گرامیداشت یاد و خاطره شهدای عزیزی است که با جان‌فشانی خود درراه وطن و آرمان‌ها و ارزش‌های مکتب روشن‌بخش اسلام و نظام مقدس جمهوری اسلامی، نماد ایثار و فداکاری گشتند.
تاریخ سرزمین ما همواره مشحون از جلوه‌های زیبای گذشت و فداکاری مردان و زنانی است که برای سرافرازی کشور و استواری قامت فرهنگ و تمدن اسلامی جان و مال و توشه خود را شجاعانه در این راه نهادند و شمع وجودشان را برای عزت و شرف ملت و سرزمینشان با افتخار سوزاندند. نمونه بی‌مثال این فداکاری و ایثار را شهدا و ایثارگران عزیز در هشت سال دفاع مقدس آفریدند.
اکنون و در فردای ایثار و ازجان‌گذشتگی آن بزرگ‌مردان تاریخ این سرزمین، بر همگان و ادامه‌دهندگان راه آن عزیزان است تا در راه حفظ آرمان‌های بلند این الگوهای ایثار بکوشند و سیره و منش بزرگوارانه و دلیرانه آنان را سرمشق دفتر تاریخ برای آیندگان قرار دهند. به مصداق « آیه شریفه ولا تحسبن الذین قتلوا فی سبیل الله امواتا بل احیاء عند ربهم یرزقون» به حاضر و ناظر بودن شهیدان گرانمایه و مرتبت والای آنها در پیشگاه خداوند متعال باور و یقین داشته و از این منظر با رفتار و گفتار حسنه در مسیر حق و حقانیت به عنوان صراط مستقیم گام برداریم تا در حق شهیدان عزیز ادای دین کرده باشیم.
نام نهادن روز ۲۲ اسفند به عنوان روز بزرگداشت شهدا در سال ۱۳۸۳ در شورای عالی انقلاب فرهنگی مقارن با روز تأسیس بنیاد شهید در سال ۱۳۵۸ از سوی حضرت امام خمینی (ره) برگ افتخاری است برای خدمتگزاران به شهدا و ایثارگران و خانواده‌های معزز آنها در نهاد بنیاد شهید و امور ایثارگران، تا بدین منظور گام‌های عملی در پیمودن راه شهدا و خدمت به سیره و طریق آنان و خانواده‌های گرامیشان برداشته شود.
بنیاد شهید و امور ایثارگران از همان بدو تأسیس بر اساس منویات رهبر بزرگ انقلاب (ره) در حوزه‌های مختلف اقتصادی و معیشتی، فرهنگی و اجتماعی خدمت به شهدا و ایثارگران و خانواده‌های گرامی آنان را سر لوحه کار خویش قرارداد چراکه موضوع ایثار و شهادت‌طلبی و تکریم خانواده‌ی معظم آنان از جایگاه رفیع و ارزشمندی برخوردار است و از همین رو حضرت امام خمینی (ره) فرمودند:« بنیاد شهید از همه بنیادها افضل است برای اینکه شهید از همه افراد افضل است و خدمت در بنیاد شهید در رأس خدمت‌هاست.»
بر این اساس و به مناسبت نکوداشت روز شهدا و در چهلمین سال تأسیس بنیاد شهید اشاره‌ای کوتاه به برخی از محورهای مهم فعالیتی این نهاد مقدس می‌شود. بنیاد شهید و امور ایثارگران بر اساس اهداف، راهبردها و مأموریت ذاتی خود، وظیفه توسعه و ترویج فرهنگ والای ایثار و شهادت و همچنین ارائه خدمات مطلوب در حوزه‌های مختلف فرهنگی، آموزشی، معیشتی و درمانی را به بیش از سه میلیون و سیصد هزار نفر از جامعه هدف خود تحت عنوان خانواده‌های معظم شهدا و ایثارگران بر عهده دارد.
فعالیت‌ها و اقدامات آموزشی برای دانش آموزان، دانشجویان و طلاب شاهد تحت پوشش، فعالیت‌های تألیفی، پژوهشی و انتشاراتی، فعالیت‌های هنری و نمایشی در راستای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت از جمله بخشی از فعالیت‌ها و اقدامات حوزه فرهنگی است. فعالیت‌ها و اقدامات مربوط به ایجاد فرصت‌های شغلی و کارآفرینی برای جامعه هدف، فعالیت‌های مددکاری و مشاوره خانواده‌های تحت پوشش و تسهیلات رفاهی و اقدامات انجام شده در حوزه مسکن نیز از جمله بخشی از فعالیت‌های حوزه تعاون و امور اجتماعی برای جامعه هدف است. برقراری بیمه همگانی و بیمه درمانی تکمیلی، ایجاد صندوق سلامت ایثارگران، پایش سلامت ایثارگران، انجام امور مربوط به بهداشت و درمان و اقدامات توانبخشی جامعه تحت پوشش از جمله بخشی از فعالیت‌های حوزه بهداشت و درمان بنیاد شهید و امور ایثارگران طی سالیان خدمت‌رسانی به ایثارگران و خانواده‌ی معزز آنهاست.
بار دیگر در آستانه روز بزرگداشت شهدا و روز تأسیس بنیاد شهید، گرامی می‌داریم یاد و خاطره شهیدان عزیز را و احترام می‌گذاریم به سیره و راه حق‌طلب و روشن آنان و تکریم می‌کنیم خانواده‌های معظم شهدا و ایثارگران را که وفاداری به خون پاک شهدا عامل اقتدار انقلاب و نظام است و بر این اساس تجدید پیمان می‌کنیم با آرمان‌های والای شهیدان گرانقدر در حفظ استقلال و عزت کشور و نظام اسلامی. به فرموده رهبر فرزانه انقلاب «هرچه داریم به برکت جان‌فشانی‌ها و فداکاری‌هاست و به برکت روحیه شهادت طلبانه است و شهدای عزیز علاوه بر مقامات رفیع معنوی، مشعل‌دار پیروزی و آزادی و استقلال ملتند.»
انتهای پیام/
 
کد مطلب: 331757
 


 
 
جامعه ایثارگری و مطالبات قانونی
 

دکتر حمید ضیایی پرور