داخلی صفحه گیلان خبر
 
جوانترین نخبه کشور :
استفاده از ظرفیت نخبگان کشور راه حل اصلی و اساسی برای حل مشکلات کشور و استان است
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۸ ساعت ۰۱:۳۸
عبدی جوانترین نخبه کشور که اهل گیلان است در گفتگوی خود با ایثار گیلان می گوید: استفاده از ظرفیت نخبگان کشور راه حل اصلی و اساسی برای حل مشکلات کشور و استان است و بهره‌ گیری از توان مدیریتی نخبگان می تواند همانند اکسیری در راستای اهداف جامعه عمل کند.
 
به گزارش ایثار گیلان ، منابع انسانی نخبه و کارآمد در عرصه های مختلف ملی، نقش حیاتی دارند و به همین دلیل، مدیریت مطلوب آنها بسیار مهم تلقی می‌شود.
 
سجاد عبدی دکترای رفتار حرکتی و متخصص فیزیولوژی و تغذیه ورزشی است، این جوان نخبه گیلانی اهل خمام یکی از جوانترین مدرسین دانشگاه کشور، محقق و نویسنده چندین جلد کتاب و مقالات در سطح بین المللی بوده و در عرصه ورزش یکی از مدال آوران پر افتخار در رشته کاراته در کشور عزیزمان ایران و استان گیلان است.
 
ایثار گیلان با هدف معرفی نخبگان شاهد استان گفتگویی با وی انجام داده است که در ادامه به آن می پردازد.
 
لطفاخودتان را به صورت کامل برای مخاطبان معرفی بفرمایید
سجاد  عبدی  هستم،  از ۶ سالگی  تا اکنون در رشته ورزشی کاراته فعالیت می‌کنم که در این راستا موفق به کسب مدال های  کشوری و بین الملی شده ام.
تحصیلات دانشگاهی  در مقطع کارشناسی را در 6 ترم به اتمام رساندم  و زمانی که ترم چهارم کارشناسی بودم توانستم در مقطه ارشد قبول شوم که یک ترم مرخصی تحصیلی گرفتم و توانستم در چهار سال و نیم کارشناسی و ارشد را دریافت کنم.
در مقطع دکترای رفتار حرکتی موفق به تحصیل در دانشگاه سراسری ارومیه شدم و از هیچ سهمیه ای استفاده نکردم، حالا هم که درسم تمام شده و بعنوان ‌یکی از جوانترین مدرس در دانشگاه فعالیت دارم.
 
در مورد فعالیت ها و افتخاراتی که تاکنون در زمینه های علمی – پژوهشی کسب کرده اید بفرمایید
دریافت تندیس و لوح سپاس از معاون رئیس جمهور و نماینده ولی فقیه، دریافت تندیس و لوح سپاس با حضور مسئولین  آذربایجان غربی بعنوان برگزیده ملی اردیبهشت ۹۸، نویسنده مقاله های برتر کشور و دریافت تندیس از سردار انصاری ، دریافت تندیس و لوح سپاس از معاون رئیس جمهور با حضور وزیر ورزش ، یکی از نخبه های برتر ستاد شاهد کشور و چندین دور جوان برتر‌استان گیلان از سال ۹۳ تا ۹۷ شده ام که از جمله افتخارات من بوده است.
 
همچنین از قهرمانان بین الملی در عرصه کاراته و نویسنده و مولف کتاب های متعدد و همچنین دارنده  مقالات isi و بین الملی که اخیرا دو مقاله  در کشور اروپایی و علوم پزشکی ایران به چاپ رسیده است و دارنده مدرک تافل ibt از کشور آمریکا با نمره ۱۰۰ هستم.
 
نقش خانواده در موفقیت شما چه اندازه بوده است؟
خانواده به عنوان اولین نهاد که فرد در آن رشد می کند تاثیر به سزایی در تحویل دادن افراد موفق در جامعه را دارد که این از خانواده من مستثنا نیست.
پدر من با توجه به شیمیایی بودنش، مردی بسیار مهربان و دلسوز و یک الگوی کامل برای من است و مادرم هم که یک مادر فداکار و شاغل است و با وجود اینکه ساعت های کمی پیش من است اما  کیفیت حضور مادر موثرتر از تعداد ساعت بیشتر است.
 
همانگونه که ناراحتی و شادی یک دوست به فرد انتقال پیدا می کند، وضعیت روحی-روانی و نگرانی والدین نیز باعث ناراحتی کودک می شود، با اثر مثبت بیشترین تاثیر را روی من داشتند و با اینکه سربازی معاف بودم خدمت کردم تا بتوانم حداقل راه کوچکی از پدر را بروم، پدر و مادر من همیشه برای من یک الگو از سخت کوشی بودند و آروزی من این است که بتوانم حداقل کمی از محبت های آنها را جبران کنم. 
 
نخبگان شاهد و ایثارگر در ترویج فرهنگ ایثار و شهادت چگونه می‌توانند نقش‌آفرینی کنند و در این زمینه بنیاد شهید برای استفاده از پتانسیل نخبگان چه‌کارهایی باید انجام دهد؟
هیچ رنجی برای نخبگان کشور دشوارتر از عدم شایسته ‌سالاری نیست، این عدم شایسته سالاری وقتی در محیط ‌های علمی حاکم می‌شود، کار را برای محققان و نخبگان بسیار سخت‌ تر می ‌کند.
ساختار علم در کشور ما بیماری ‌هایی دارد که هزینه ‌ساز‌ترین آنها «خروج بی‌ بازگشت نخبگان»است؛ پدیده ‌ای خسارت ‌بار که علی ‌رغم تحقیقات گسترده محققان، راه حل ‌های ارائه شده، هنوز قدرت غلبه بر عوامل تشدیدکننده این پدیده را نیافته است.
درتلاش هستم تا بعنوان یک فرد موفق به کشورم خدمت کنم، هر سال ۱۵۰ هزار نفر از نخبگان ایران، کشور را ترک می کنند. بدون قصد بازگشت به خارج سفر می کنند.
بکارگیری از اندیشه ‌های نخبگان کشور راه حل اصلی و اساسی برای حل مشکلات کشور و استان است و بهره‌ گیری از توان مدیریتی نخبگان همانند اکسیری در راستای اهداف جامعه می ‌تواند عمل کند.
 
برنامه شما برای آینده چیست؟
با وجود تمام مشکلات و سختی ها اول اینکه بعنوان یک معلم در دانشگاه بتوانم خدمت کنم و همچنین در پژوهش در متد درمانی در درمان بیماری های خاص تحقیقات چشم گیر و نتایج عالی بدست آورده ام که انشالله از این‌نتایج استفاده های مفیدی صورت گیرد.
و بزودی با خبرهای بسیار خوبی در کارهای درمانی «درمانگاه تخصصی پزشکی ورزشی که کارهای اولیه صورت گرفته و تا مجوزهای نهائی در حیطه توانبخشی و...» در سطح بین المللی، دنیا را حیرت زده خواهیم کرد. 
 
در پایان چه توصیه ای برای هم سن و سالان یا جوانان دارید؟
من کوچکتر از آن هستم که به جوانان توصیه ای داشته باشم، شعارم این است، آنقدر شکست میخورم تا راه شکست دادن را یاد بگیرم.
در اینجا سپاسگزار کسانی هستم که سراغاز تولد من هستند، از یکی زاده می‌شوم و از دیگری جاودانه. استادی که سپیدی را بر تخته سیاه زندگیم نگاشت و مادر و پدری که تار مویی از او به پای من سیاه نماند،خوشحالم  در کشوری زندگی میکنم که مردمان مهربان ،با تعصب و نخبه  هستند من خود را جزئی از این خانواده میدانم و با افتخار برای سربلندی کشور عزیزم تلاش خواهم کرد.

انتهای پیام
کد مطلب: 331847
 


 
 
جامعه ایثارگری و مطالبات قانونی
 

دکتر حمید ضیایی پرور