داخلی صفحه گیلان خبر
 
به مناسبت سالروز شهادت شهیدان مدافع حرم
سبز و آباد باد! آن خاکی که سینه اش آرامگاه پیکر پاک تو است
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۴ فروردين ۱۳۹۹ ساعت ۱۸:۲۴
تو فرزند کدام نسل پاکی؟ تو از کدامین دشت روییده ای قاصدک!؟ چه کسی سینه دریاییت را پاره پاره کرده؟ به کجا سفر می کنی؟دور از خانه و شهر خویش؟!دور از دستهای پینه بسته پدر و قلب شکسته مادر!؟ خوش بر آن آسمانی که سایه بان خاک تو شده است.
 
به گزارش ایثار گیلان و نقل از خبرگزاری 8 دی،مدافعان حرم کسانی هستند که بار دیگر با لبیک به رهبری در دفاع از حریم اهل بیت(ع) با حضورشان در جبهه‌های حق علیه باطل توانایی،غیرت ایرانی و ظرفیت پذیرش مسئولیت‌های بزرگ را نشان دادند و اگر امروز امنیتی وجود دارد فقط بخاطر رزمندگان جان برکف است.
در این بین کم نبودند مدافعان حرمی که از خطه گیلان با دلی سراسر تعلقات معنوی و عشق خدایی به سرزمین دفاع رفتند و با تمام دلتنگی ها برای خانواده ها و عزیزان برای آینده استان و به ویژه مملکت خود امنیت خریدند و اگرچه بهای آن بسیار گران بود اما ذره ای تردید در چشمانشان پیدا نمی شد.
شهید سعید مسافر و جمال رضی دو تن از مدافعان حرم گیلانی بودند که شنبه ۱۴ فروردین ماه ۱۳۹۵ در حلب سوریه به فیض شهادت رسیدند.سعید مسافر در فردای شب خواستگاری اش باشوق وصف ناشدنی به سوریه اعزام گردید. او پس از بازگشت از ماموریت ، در تاریخ ۹۴/۰۱/۲۱ عقد ساده ای گرفت و در تاریخ ۹۴/۰۵/۰۸ جشن عروسی را برگزار نمود امّا هیچ کدام از زیبایی های دنیایی نتوانست جلوی اراده اش را بگیرد و در اعزام بعدی در تاریخ ۹۴/۱۱/۱۸ وارد خاک سوریه شد.

شهید مسافر متولد ۱۳۶۵ در شهرستان صومعه سرا و ساکن شهر رشت بود که در ۱۷ بهمن ۱۳۹۴ به همراه عده ای از پاسداران تیپ عملیاتی میرزاکوچک خان لشکر قدس گیلان برای دفاع از حریم اهل بیت به سوریه اعزام شد.وی در مدرسه شهید بیگلو به تحصیل مشغول شد و از همان سال ها بود که فعالیت های فرهنگی خود را در مسجد علی بن ابیطالب(ع) شروع کرد. شهید مسافر پس از اخذ مدرک دیپلم در سال ۱۳۸۵ به خدمت مقدس سربازی اعزام گردید و در سال ۱۳۸۶ به آرزوی دیرینه خود یعنی عضویت در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی رسید و بعد از گذراندن دوره آموزشی درتیپ میرزاکوچک خان لنگرود مشغول به کار شد و در سال ۱۳۸۷ بعنوان یکی از پاسداران آموزشی نمونه دوره تکاوری شناخته شد.

در این بین همسران شهدا، به غیراز به دوش کشیدن بارمسئولیت زندگی در غیاب شوهران خود و همدلی و همراهی با آنان در مسیری که انتخاب می کنند، می بایست رنج فراق و ازدست دادن همسر را نیز تحمل  کنند. همسر شهید مسافر که هنوز دوسال نیز از زمان عقد ایشان با شهید مسافر نگذشته و نوعروس بود، همسری مهربان و با محبت را ازدست داد با این حال، همچنان آرامش و وقار را می توان در چهره او دید.

وی محبت همسر خود را بسیار زیاد خواند و گفت: او درمحبت یک مرد طبیعی و عادی نبود. کدام مرد، موقع صبحانه لقمه را دانه دانه در دهان خانمش می ذاره قبل از اینکه در دهان خودش لقمه ای بذاره و به همسرش اینقدر توجه کنه؟؟ در هنگامی که کار خانه انجام می دادم، یواشکی اسفند بر می داشت و دود می کرد… وقتی می پرسیدم چکار می کنی؟  می گفت دارم اسفند دود می کنم ما خیلی خوشبخت هستیم وبا شوخی ادامه می داد به زندگی ما چشم می زنند.
همسر شهید مسافر با بیان اینکه پیش از رفتن به ماموریت، به خواستگاری من آمد و من به ایشان جواب مثبت دادم افزود: تنها با یک دست گلی که به خواستگاری من آمده بود و بدون هیچ نشان و مراسمی منتظر ماندم که ازماموریت برگردد و بعد ازبرگشتن، برنامه های ازدواج مان را چیدیم.
 
در روز ۱۴ فرورودین در حالیکه مردم با خاطری آسوده سیزده شان را به در کرده بودند حرف همسر شهید به حقیقت پیوست و سعید در دومین اعزام خود به سوریه، زمانی که بیست و نه بهار از عمرش می‌گذشت در هنگام عملیات مستشاری در اطراف شهر حلب سوریه به همراه تعدادی از رزمندگان حزب الله لبنان به شهادت رسید و پیکر وی بنابر وصیت او در کنار مزار شهید سجاد طاهرنیا به خاک سپرده شد.

شهید جمال رضی نیز در سال ۱۳۸۴ ازدواج کرد و در آذر ۱۳۹۳ که تنها ۲۸ روز از به دنیا آمدن پسر دومش می گذشت، برای اولین بار به سوریه اعزام شد و تمام عید را در سوریه بود.
شهید جمال رضی پس از رشادت‌های فراوان درنبرد با تکفیری‌ها در سوریه بعد از ۵۸ روز سرانجام در ۱۴ فروردین ۱۳۹۵ در سن ۳۵ سالگی به درجه رفیع شهادت نائل آمد و پس از تشییع باشکوه در رشت و آستانه‌اشرفیه در حرم مطهر شهدای آستانه‌اشرفیه به خاک سپرده شد.

در فرازی از وصیت نامه این شهید خطاب به فرزندانش آمده است:
سلام عسل های گلم که با تمام وجود شما دو گل محمدی را دوست دارم و برای شما از خداوند صبر در برابر مشکلات که بعد از من با تمام ناملایمات بر شما خواهد گذشت، طلب می نمایم.
پسرهای گلم به خوبی درس و تلاش در مسیر حق را فراموش نکنید و همیشه مثل کوه پشت مادرتان بایستید و باعث افتخار خانواده و کشور گردید.

و شما را از تبری از دشمنان که رهبر از آن ها نهی کرده توصیه می کنم و همیشه در مسیر اسلام و انقلاب حرکت کنید و یاور رهبری عزیز باشید که راه او راه حسین(ع) است.
در زندگی خمس و زکات را فراموش نکنید که من هر چیزی از این دنیا دارم از خمس و زکات و کمک به دیگران است.
خدایا این دو گل محمدی را حفظ کن.عبدالله اسماعیل زاده همرزم و دوست شهیدان مدافع حرم، سعید مسافر و جمال رضی، در مورد نحوه شهادتشان، گفت: بعد از انجام عملیات در یک منطقه از حلب و بازگشت به منطقه شهری، با توجه به تاریکی شب و حجم بالای نیروها، امکان بازگشت دو تن از بچه ها که مجروح شده بودند؛ فراهم نشد.
وی افزود: شهید جمال رضی با اعلام اینکه از مکان آن دو نفر با خبر است، خواهان رفتن، برای آوردن آن دو نفر شد. در نتیجه تصمیم بر این شد که سعید مسافر و جمال رضی با ماشین راهی آن منطقه شوند که در مسیر راه در کمین نیروهای تکفیری گرفتار شدند و به درجه رفیع شهادت نایل آمدند.
 
در نهایت آنان که جام شهادت را نوشیدند قطعا پیروز شدند و حالا ماییم که خود راگم کرده و سرگردانیم… و با کوله باری از گناه اما رویی شرمنده و چشمانی اشکبار میخوانیم: ای کشتـگان عشـق بـرایــمان دعـا کنیـد، یعنـی نمیشود که ما را هم صـدا کنیـد؟ ایـن دستهـای خستـه و خالی دخیلـتان، درد مـرا هـم بــه حُکـمِ اجابـت دوا کنیـد.
شادی روح همه شهدا صلوات…

انتهای پیام
 
کد مطلب: 333276
 


 
 
جامعه ایثارگری و مطالبات قانونی
 

دکتر حمید ضیایی پرور