داخلی صفحه گیلان خبر
 
فرمانده دلها
زندگی سردار شهید «پرویز محبی»
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۶ ارديبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۰۰
کتاب «فرمانده لاله‌ها» روایت مستندی از زندگی سردار شهید «پرویز محبی» است که آن را «جواد کلاته عربی» نوشته و نشر ۲۷ بعثت آن را منتشر کرده است.
 
به گزارش ایثار گیلان،جواد کلاته عربی در مقدمۀ کتاب خود دربارۀ این اثر چنین نوشته: «فرمانده لاله‌ها» بر اساس گفته‌های شاهدان عینی و دست‌نوشته‌های شهید، به زندگی و زمانۀ پرویز محبی می‌پردازد. بر این اساس، نگارنده کوشیده است به دنبال ترسیم تصاویری از شخصیت محوری کتاب،بر زمین واقعیت‌ها باشد.
خاطرات مشترک مصاحبه‌شونده‌ها با پرویز و بخش‌هایی از تاریخ سیاسی ــ اجتماعی شهر ماسال و بعضی شهرهای استان گیلان (به روایت همان‌ها) در دهه‌های ۴۰ تا ۶۰ شمسی، اساس کار نگارش کتاب بود. همچنین، یک بخش کامل از کتاب (فعالیت جهادی در شهر آبادۀ شیراز) بر اساس اطلاعات دفترچه یادداشت شخصی شهید شکل گرفت؛ بنابراین، تحلیل‌ها و ظن و گمان ها،نمی‌توانستند هیچ‌یک از قطعات این پازل را تشکیل دهند. این روایت‌ها در متن کتاب با زاویه دید سوم شخص مفرد عرضه شده است؛ اما لابه‌لای متن کتاب، روایت برخی خاطرات را به دست راوی‌هاشان سپردم و از زاویه دید اول شخص مفرد استفاده کردم.
شهید «پرویز محبی» موسس و نخستین فرمانده بسیج و سپاه شهرستان ماسال بود. وی در یک دوره یک سال و نیمه که پاسدار شد، فرمانده مقر مهمی در غرب استان گیلان می‌شود که مأموریت اصلی‌اش، مبارزه با عناصر ضدانقلاب بوده است. این شخصیت چند ماه پس از تشکیل بسیج و سپاه ماسال، روی تحرکات ضدانقلاب متمرکز می‌شود. سپاه چوکا در حقیقت آخرین مقرری است که این شهید در آن فعالیت می‌کرده است. مسئولیت او در این بخش، مبارزه با ضدانقلاب غرب گیلان بوده که بخشی از این مبارزه مربوط به نبردهای درون جنگل می‌شود.
گفتنی است این کتاب با ۱۶۸ صفحه به همراه اسناد و تصاویر در تمامی کتاب‌فروشی‌ها در دسترس علاقه‌مندان می‌باشد.
انتهای پیام
کد مطلب: 335431
 


 
 
جامعه ایثارگری و مطالبات قانونی
 

دکتر حمید ضیایی پرور