داخلی صفحه گیلان خبر
 
شهید «سید احمد سادات کیایی» را بیشتر بشناسیم
تاریخ انتشار : شنبه ۳ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۰۰:۰۰
 
به گزارش ایثار گیلان ، نقش گیلانی ها در فتح خرمشهر نقشی مثال زدنی است ولی شاید این موضوع را مردم گیلان کمتر درک و به عمق گذشت و ایثار رزمندگان گیلانی در این عملیات زیاد  اشراف نداشته باشند که این امر  ناشی از بی توجهی مسئولان مربوطه در حوزه فرهنگ و شهادت است.

در بین شهدا ی بیت المقدس و شهدای فتح خرمشهر حدود بیست شهید هم وجود دارند که سن آنها کمتر از ۱۸ سال است. اما یکی از نکاتی که جای بسی تامل و تفکر دارد ، حضور یک نوجوان ۱۳ ساله در لیست شهدای گیلانی عملیات بیت المقدس است شهید «سید احمد سادات کیایی»، کداممان می شناسیم؟

 آیا  جوانان و نوجوانان گیلانی آنگونه که شهید فهمیده را می شناسند ،شهید «سید احمد سادات کیایی» را  می شناسند؟ به دقین جواب منفی است زیرا متولیان فرهنگی و رسانه شاید ضعیف عمل کرده  و این ضعف پذیرفتنی و قابل قبول است.

سیداحمد سادات کیایی با ۱۳ سال سن از شهر لنگرود، روستای پایین محله چاف جوان‌ترین و کم‌سن‌ترین شهید گیلانی عملیات بیت‌المقدس بود. شهیدی که در مرحله اول عملیات،۱۰ اردیبهشت ۶۱  اطراف خونین‌شهر بعد از یک نبرد سنگین با دشمن بعثی به درجه رفیع شهادت نائل آمد.

زندگی‌نامه شهید سید احمد سادات کیایی
بسیجی شهید «سیداحمد سادات کیایی» در بیستم اردیبهشت ماه ۱۳۴۹ هـ.ش، در خانواده‌ای کشاورز، مومن و مذهبی در «روستای پایین محله چاف» از توابع شهرستان لنگرود دیده به جهان گشود و در دامان مادری مهربان و پدری زحمتکش پرورش یافت.

در سن هفت سالگی در مدرسه ابتدایی چاف (شهید فرزوق) به تحصیل پرداخت. سیداحمد پس از پیروزی انقلاب و با تشکیل بسیج، عاشقانه در مکتب عشق ثبت‌نام کرد.
 
با آغاز جنگ، با اذن پدر و مادر با ثبت‌نام در بسیج محل وارد شهرستان تنکابن شد و پس از گذراندن دوره مقدماتی آموزش به همراه لشکر ۲۵کربلا وارد منطقه عملیاتی «سُتبان» شد. وی پس از ۴۵روز حضور در مناطق به زادگاهش بازگشت و پس از مدتی با وجود مخالفت‌های مادر، از سپاه لنگرود عازم سنگرهای حق علیه باطل شد و با شرکت در مرحله اول عملیات بیت المقدس (طراح اهواز) در ۱۰ اردیبهشت سال ۶۱ بر اثر اصابت ترکش خمپاره دشمن در سن ۱۳ سالگی به شهادت رسید و در گلزار شهدای زادگاهش آرام گرفت.
 
وصیت نامه شهید سید احمد سادات کیایی
ما آن چنان سیلی به صدام خواهیم زد که دیگر نتواند از جایش بلند شود. (امام خمینی)
ولا تحسبن الذین قتلوا فی سبیل الله امواتا بل احیاء عند ربهم یرزقون
مپندارید آنان‌که در راه خدا کشته شده‌اند مرده‌اند بلکه آنها زنده‌اند و در پیش آفریدگار مرزوقند.
اکنون ملت ما، ملت شهید پرور ما، ملت دل‌شکسته ما، شاهد جنگی نابرابر است که براساس آن سرنوشت خود را معین خواهد کرد اگر چه این جنگ به شکست او بیانجامد، بقول امام عظیم الشأن ما حیثیت و شرافت ما در گرو همین جنگ است که در آن صورت دیگر آبرویی برای ملت ما، دیگر نشانه‌ای از مبارزات ملت ما وجود نخواهد داشت و به همین دلیل است که به مبارزه با این تجاوزگران که از طریق ام الفساد قرن مجهز می‌شوند بر می‌خیزم، شاید خون من روزی بتواند حداقل یکی از شاخه‌های درخت تنومند اسلام را دوباره به زندگی اولیه خود بازگرداند.
نام اینجانب سید احمد سادات کیائی است که از طریق بسیج لنگرود به جبهه حق علیه باطل برای بار دوم اعزام می شوم به این امید که شاید بتوانم به ندای ( هل من ناصر ینصرنی ) حسین زمان را لبیک گویم، این وصیت نامه اینجانب است.
وصیت کسی که از دنیا و مقامات آن روی گردانده و دوست دارد که تنها در راه صراط مستقیم [گام بردارد] و به لقاء الله که آخرین آرزوی هر شخص مومن و متعهد به اسلام است بپیوندم.

انتهای پیام
کد مطلب: 337300
 


 
 
جامعه ایثارگری و مطالبات قانونی
 

دکتر حمید ضیایی پرور