داخلی صفحه گیلان خبر
 
چاپ نخستین کتاب اسناد دفاع مقدس در گیلان
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۰۸:۵۹
نخستین کتاب اسناد دفاع مقدس گیلان با همکاری مرکز اسناد بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس و معاونت تاریخ و ادبیات این بنیاد در حال چاپ است.
 
به گزارش ایثار گیلان،سرهنگ پاسدار عباس بایرامی،مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس گیلان گفت: نخستین کتاب اسناد دفاع مقدس گیلان در حوزه تدوین کتب و آثار مستند هشت سال دفاع مقدس با همکاری مرکز اسناد بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس و معاونت تاریخ و ادبیات این بنیاد در آستانه چاپ قرار دارد.
او  با بیان اینکه نخستین کتاب اسناد دفاع مقدس استان ویژه شهر رشت است،افزود:رزمندگان،فرماندهان و ایثارگران بسیار زیادی در گیلان و شهرستان رشت هستند که هنوز اسناد و مجموعه خاطرات آن‌ها از روز‌های جنگ دریافت و مستندسازی نشده است.
مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس گیلان،به  وجود ده‌ها هزار سند در بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس،بنیاد شهید و امور ایثارگران و ستاد کنگره ۸ هزار شهید گیلان اشاره کرد و گفت:در چند سال اخیر برای مستندسازی اسناد دفاع مقدس کم کاری داشتیم و می‌توانستیم در گذشته گام‌های بهتری در این زمینه برداریم.
سرهنگ بایرامی،با تأکید بر اینکه میلیون‌ها سند هنوز در دست رزمندگان جنگ قرار دارد و باید برای مستندسازی آن هر چه سریع‌تر اقدام شود،افزود:با توجه به پیشرفت تکنولوژی بدون مراجعه حضوری می‌توانیم اسناد را به صورت دیجیتال از رزمندگان دفاع مقدس دریافت کنیم و با نگهداری،آن‌ها را به نسل‌های بعد انتقال دهیم.
او یکی از بهترین راه‌های ارائه اسناد دفاع مقدس به جوانان،نسل‌های جدید و مخاطبان را تبدیل آن‌ها به کتاب و اسناد مکتوب اعلام کرد و گفت:با این اقدام اولاً دسترسی به آن برای مخاطب سهل‌تر شده و در درجه دوم صیانت از این اسناد ارزشمند راحت می‌شود.
مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس گیلان با بیان اینکه در حال حاضر بیش از پنج میلیون اسناد حوزه دفاع مقدس در دست رزمندگان گیلان است و روایت‌های بسیار ارزشمندی از عملیات بیت‌المقدس جمع‌آوری و ۲۶۰ شهید و ۷۰ جانباز گیلانی این عملیات شناسایی شده است.
سرهنگ بایرامی تصریح کرد:گیلان ۴۰۰ روحانی رزمنده و ۳۴۰ بانوی رزمنده دارد که باید درباره نقش آنان در دوران دفاع مقدس بیشتر اطلاع‌رسانی شود.
انتهای پیام
کد مطلب: 337702
 


 
 
جامعه ایثارگری و مطالبات قانونی
 

دکتر حمید ضیایی پرور