ایرنا
تکلیف اعتبارات امسال دانشنامه دفاع مقدس کهگیلویه و بویراحمد مشخص شود
تاریخ انتشار : جمعه ۱۳ تير ۱۳۹۹ ساعت ۲۱:۵۱
یاسوج- ایرنا- معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار کهگیلویه و بویراحمد گفت: تکلیف اعتبار یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون ریالی که امسال از سوی سازمان برنامه و بودجه این استان برای تهیه دانشنامه دفاع مقدس استان اختصاص یافته مشخص شود
تکلیف اعتبارات امسال دانشنامه دفاع مقدس کهگیلویه و بویراحمد مشخص شود
 
یاسوج- ایرنا- معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار کهگیلویه و بویراحمد گفت: تکلیف اعتبار یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون ریالی که امسال از سوی سازمان برنامه و بودجه این استان برای تهیه دانشنامه دفاع مقدس استان اختصاص یافته مشخص شود.
به گزارش ایرنا، احد جمالی روز دوشنبه در نشست شورای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت کهگیلویه و بویراحمد در یاسوج اظهار داشت: اختصاص و جذب کامل چنین مبلغی جزو مصوبات این نشست بوده و باید هر چه سریعتر پیگیری و اجرا شود.
وی افزود: تعدادی از اسناد، مدارک، مستندات و آثار مربوط به دوران دفاع مقدس در برخی دستگاه های اجرایی کهگیلویه و بویراحمد مفقود شده یا از بین رفته اند و به همین دلیل نیز نمی توان از آنها در دانشنامه دفاع مقدس استان استفاده کرد.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: ثبت و ضبط خاطرات، اطلاعات و دانسته های کارکنان رزمنده، آزاده، جانباز و ایثارگر دستگاه های اجرایی استان در زمینه دوران دفاع مقدس یکی از راهکارهای مهم برای رفع این مشکل است.
جمالی عنوان کرد: علاوه بر این نیز یک فراخوان عمومی در کهگیلویه و بویراحمد داده شود تا افراد دارای اینگونه خاطرات، اطلاعات و دانسته ها مراجعه و آنها را ارائه دهند.
وی ابراز داشت: مدیران دستگاه های اجرایی کهگیلویه و بویراحمد ملزم به همکاری با اداره کل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس این استان به منظور ارائه اسناد، مدارک، مستندات و آثار مربوط به دوران دفاع مقدس برای استفاده در دانشنامه دفاع مقدس استان هستند. 
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار کهگیلویه و بویراحمد گفت: نشستی با حضور مسؤولان بنیاد شهید و امور ایثارگران و دانشگاه علوم پزشکی این استان برای رفع مشکلات بیمارستان سلمان شهر یاسوج برگزار شود.
جمالی اظهار داشت: مردم و مسؤولان اجرایی کشور و کهگیلویه و بویراحمد مدیون خون شهدا بوده و رسالت سنگینی در قبال آنان بر عهده دارند.
وی با اشاره به اینکه فرهنگ ایثار، شهادت و جهاد زیربنا، حافظ نظام و انقلاب و یک بحث حاکمیتی است، افزود: افراد باید به سهم خود و به تناسب هر موقعیت، جایگاه یا مسؤولیتی که دارند برای اشاعه این فرهنگ تلاش و همت کنند.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: برخی مدیران اجرایی این استان بنا به دلایل غیرموجه در نشست های شورای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت استان حضور نمی یابند که باید جوابگو بوده و برخورد قاطعی نیز با آنان می شود.
جمالی عنوان کرد: خدمات رسانی به جامعه ایثارگران و خانواده شهدا نوعی توفیق الهی بوده و به منزله خدمت به دین مبین اسلام، نظام و انقلاب است.
وی ابراز داشت: لازم است که این فرهنگ مهم به طور روزافزون بین مردم و مسؤولان اجرایی کهگیلویه و بویراحمد ترویج و نهادینه شود.
مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران کهگیلویه و بویراحمد نیز گفت: ساماندهی تابلوی شهدای این استان در دستور کار مسؤولان بنیاد شهید استان است. 
سید منصور موسوی اظهار داشت: بر اساس برنامه ریزی های لازم این اقدام به مدت ۲ سال و در سال های ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ انجام می شود.
وی افزود: امسال یک هزار تابلوی شهدای کهگیلویه و بویراحمد ساماندهی می شود و ۸۸۰ مورد دیگر نیز سال آینده انجام خواهد شد.
مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: پنج میلیارد ریال اعتبار برای ساماندهی یک هزار تابلوی شهدای این استان در سال ۱۳۹۹ نیاز است.
موسوی عنوان کرد: پس از تأمین این میزان اعتبار سفارش ساخت تابلوی شهدای کهگیلویه و بویراحمد از سوی بنیاد شهید و امور ایثارگران استان به شرکت های مربوطه داده می شود.
وی ابراز داشت: هماهنگی های لازم با ۱۷ شهرداری کهگیلویه و بویراحمد برای جانمایی این تابلوها انجام شده و هزینه نصب آنها نیز با شهرداری هاست.
مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران کهگیلویه و بویراحمد گفت: بیمارستان سلمان شهر یاسوج ویژه جانبازان و ایثارگران دارای ۲ مشکل اساسی شامل نداشتن آمبولانس و پزشک متخصص اعصاب و روان است.
موسوی اظهار داشت: چند سال است که پیگیری ها و رایزنی های لازم در کهگیلویه و بویراحمد برای رفع این مشکلات انجام می شود اما تاکنون برطرف نشده اند.
وی افزود: دسته بندی وصیت نامه شهدای کهگیلویه و بویراحمد بر اساس موضوع در حال انجام بوده و چنین اقدامی در راستای بیانیه گام دوم انقلاب است.
مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: می توان در دستگاه های اجرایی، مدارس، دانشگاه ها و تریبون های نماز جمعه استان فرازهایی از این وصیت نامه ها را مطرح کرد تا گامی در راستای معرفی هر چه بیشتر شهدا و گسترش روزافزون فرهنگ ایثار، شهادت و جهاد باشد.
موسوی عنوان کرد: روزشمار شهادت شهدای کهگیلویه و بویراحمد در حال تهیه بوده و مقدمات لازم برای اجرای طرح زیارت مجازی قبور شهیدان این استان نیز انجام شده است.
وی ابراز داشت: اجرای این طرح به ۵۰۰ میلیون ریال اعتبار نیاز دارد و با توجه به شیوع بیماری کرونا نیز مردم کهگیلویه و بویراحمد می توانند به کمک آن حضور کمتری در گلزار شهدا داشته و از طریق اینترنت اقدام به زیارت قبور شهیدان کنند.      
مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس کهگیلویه و بویراحمد نیز گفت: اعتبار مورد نیاز برای تهیه و تدوین دانشنامه دفاع مقدس این استان هشت میلیارد ریال برآورد شده است.
سرهنگ امیرعباس آسمند اظهار داشت: دانشگاه یاسوج مجری تهیه و تدوین این دانشنامه بوده و تاکنون نیز ۳۷ مقاله علمی برای استفاده در آن چاپ و ۱۲۰ پرونده علمی تشکیل شده است.
وی افزود: سال گذشته ۵۰۰ میلیون ریال از سوی حوزه هنری کهگیلویه و بویراحمد برای تهیه و تدوین این دانشنامه پرداخت شد و امسال نیز یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون ریال از سوی سازمان برنامه و بودجه استان اختصاص یافته اما با وجود مکاتبه های متعدد تاکنون جذب نشده است.
مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: دستگاه های اجرایی استان اسناد، مدارک، مستندات و آثار خود در زمینه دوران دفاع مقدس را برای استفاده در این دانشنامه هر چه زودتر تحویل دهند.
سرهنگ آسمند عنوان کرد: دهیاری ها و شهرداری های کهگیلویه و بویراحمد آن دسته از معابر عمومی روستاهای بالای ۲۰ خانوار و شهرهای استان که به نام شهدا مزین شده اند را به همراه نشانی دقیق آنها اعلام کنند.
کهگیلویه و بویراحمد در دوران هشت سال دفاع مقدس یک هزار و ۸۸۰ شهید، ۳۱۷ آزاده و افزون بر ۹ هزار جانباز تقدیم نظام و انقلاب کرده است.
کد مطلب: 341828