داخلی صفحه کردستان خبر
 
به مناسبت هفته حجاب و عفاف
ضرورت عفاف و حجاب در جامعه
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۳ تير ۱۳۹۹ ساعت ۰۰:۲۲
حجاب و عفاف نماد اسلامیت جامعه و تکریم مقام زن بوده و نشانه ارزش‌های والایی است که درون خود ده‌ها ارزش دیگر را به‌همراه دارد و شکسته‌شدن آن به شکسته‌شدن بسیاری از ارزش‌های دیگر می‌انجامد.
ضرورت عفاف و حجاب در جامعه
 
به گزارش ایثار واحد کردستان، مساله حجاب و عفاف به‌عنوان یک موضوع مهم دینی، اجتماعی و ملی اکنون در مرکز توجه بسیاری از اندیشمندان، دلسوزان و علاقه‌مندان دینی و فرهنگی کشور قرار گرفته است. در این میان برخی از سر ناآگاهی، غفلت یا تعمد، حجاب و عفاف را مساله‌ای جزئی، ناچیز و درجه چندم شمرده و مهم شمردن آن را میان مسئولان و دستگاه‌های فرهنگی کشور به نقد گرفته‌اند.
 
اثر رعایت حجاب
آنچه می تواند جامعه ای را از این آسیب های شوم مصون داشته و حفظ كند، ترویج فرهنگ دقیق عفاف و تبیین ابعاد مختلف آن در جامعه است. با بررسی سطحی می توان ارتباط نزدیك حجاب و عفاف، با كاهش آسیب اجتماعی را متوجه شد. رعایت حریم ها و حرمت ها، تبیین فرهنگ صیانت از حقوق افراد، فرهنگ حفظ حجاب برای زن و مرد نقش مهمی در آرامش و آسایش افراد در جامعه، محیط كار و روابط اجتماعی دارد.
زنان با حفظ حجاب خود و ترغیب آن در محیط خانواده و تربیت فرزندان خود می توانند فرهنگ ساز رعایت حریم و حرمت شخصیت خود و دختران و پسرانشان باشند.
یك زن به عنوان مادر خانواده نقش اساسی و مربی گری در ترویج فرهنگ حجاب دارد تا بتواند فرزندان خود را به گونه ای چشم و دل پاك برای فردای بهتر حضور در جامعه تربیت كند.
دختری كه به سن بلوغ می رسد، پسری كه ممیز است و حلال و حرام را تشخیص می دهد باید علاوه بر آموزش و آگاهی بخشی از طریق نهادهای آموزشی و تربیتی تحت تعلیم والدین خویش به عنوان افراد اثرگذار و الگو قرار بگیرد و به خوبی به رعایت حرمت ها و حفظ حریم شخصیت های ظاهری و جسمی و رعایت عفت و حجاب بپردازد.
یك خانواده می تواند كانون مناسبی برای آرامش و تربیت روحی و جسمی فرزندان باشد، وقتی دختر در مدرسه با رسیدن به سن بلوغ و ترغیب مربین برای رعایت حجاب مواجه می شود و از سوی دیگر در خانواده این مساله به نوعی مورد تمسخر قرار می گیرد در سر دوراهی انتخاب قرار می گیرد و به واسطه وابستگی به والدین انتخاب آنها را ترجیح می دهد.
این امر شلعه كوچك بی حجابی و پرده دری عفاف را روشن می كند و به مرور تحت تاثیر دوستان، فضای مجازی، رسانه های غربی و تهاجم فرهنگی آنچه كه بی حجابی است را در جامعه كم كم نمایان می كند.
بدون شك رعایت حجاب و عفاف از فروپاشی خانواده‌ها جلوگیری می‌كند و نقش مهمی در حفظ حریم و حرمت های افراد دارد و یك فرد به عنوان یك انسان كه حجاب را بر می گزیند سعی در اعتلای شخصیت خود دارد.
 
ضرورت طرح حجاب از جانب مكتب اسلام
شناخت تاثیر حجاب و نقش آن در كاهش آسیب اجتماعی می‌تواند مسیر حركت جامعه را به سوی ترقی و تعامل هموار سازد و طرح آن از طرف مكتب مترقی اسلام، بیانگر آن است كه حضور زن را پذیرفته و برای سلامت حضور، حجاب را مطرح می كند پس اساس حجاب، حضور مثبت و سازنده زن است و آنقدر این حضورِ شایسته نزد خدای متعال پسندیده است كه فریضه بی بدلیل نماز را برای زنان، با لباس حضور اجتماعی قرین و ھمراه كرده و در چند سوره از قرآن كریم مساله حجاب مورد تاكید قرار گرفته كه نشان از اهمیت موضوع دارد.
بدون شك حفظ حجاب آثار و فوایدی به دنبال دارد كه مهمترین آنها، ایجاد آرامش روانی بین افراد جامعه، كاهش تقاضای مدپرستی بانوان، حفظ ارزش های انسانی مانند عفت، حیا و متانت در جامعه، مصونیت زنان در همه زمانها و مكانها، سلامت و زیبایی موقعیت اجتماعی و فرهنگی مردان و زنان جامعه اسلامی است.
بی گمان حفظ حجاب و عفاف به دستور شرع اسلام جز در راستای اعتلای شخصیت زن و مرد و در راستای حفظ آرامش و امنیت روانی افراد و جامعه، حفظ حریم خانواده و حفظ سلامت خانواده و جامعه چیز دیگری به دنبال ندارد.
 
پایگاه مقاومت بسیج شاهد کردستان
کلمات کليدی: حجاب و عفاف، اهمیت حجاب، جامعه اسلامی
کد مطلب: 342882