یکصد و شصتمین شماره ماهنامه «شاهد یاران» منتشر شد

22 ارديبهشت 1398 ساعت 9:54

یکصد و شصتمین شماره ماهنامه تاریخی فرهنگی شاهد یاران یادمان «آیت‌الله حائری شیرازی» به همت گروه مجلات شاهد منتشر شد.


به گزارش «ایثار»، یکصد و شصتمین ماهنامه «شاهد یاران»، یادمان «آیت‌الله حائری شیرازی» با گفتارها و نوشتارهایی از آیت‌الله صدیقی، محمد یوسف لانتسل، حجج‌الاسلام و المسلمین حدائق، فلاح‌زاده، موحدیان، همتیان، نظام‌الدین و شهاب‌الدین حائری شیرازی، انصاری، مبشری عارف، دکتر احمد توکلی، دکتر ایمانیه، دکتر شجاع نوری، سردار حسین نجات، امیر جهان تیغ، حسین شریعتمداری، سید محمدرضا رستمی، رضا رضازاده، فاطمه حائری، محمدحسین روزی‌طلب، سید حسین ذوالانوار، مجید روزی‌طلب، محمدرضا رستمی، مجتبی کاظم‌زاده، شیخ محمدجواد تاج‌الدینی و ... منتشر شده است.
در دیباچه یادمان آیت‌الله حائری شیرازی با عنوان «مرد سیاست، حوزه و ادبیات» به قلم حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمدعلی شهیدی محلاتی نماینده ولی فقیه، معاون رییس جمهور و رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران می‌خوانیم: «شاهد یاران» در این شماره روایتگر سرگذشت مرحوم آیت‌الله محی‌الدین (محمدصادق) حائری شیرازی است. روحانی پرآوازه معاصر که در اسفند 1315 در شیراز در خانواده‌ای روحانی به دنیا آمد و پس از 81 سال زندگی پربرکت در 29 آذر 1396 در شهر قم، بارگاه حضرت معصومه (س) بدرود حیات گفت. پدرش آیت‌الله عبدالحسین حائری، مجتهد زاهد و عارفی بود که جز به ضرورت سخن نمی‌گفت. اما خودش از سخن گفتن در مسیر حق و تکلیف خستگی نمی‌شناخت. مرحوم حائری تحصیلات کلاسیک خود را تا اخذ دیپلم ریاضی در شیراز طی کرد و در سال 1335 شمسی به تحصیل علوم حوزوی روی آورد.
جالب آنکه تصمیم به تحصیل حوزوی را بدون توصیه و مشورت با دیگران گرفت. دوره سطح را ابتدا در مدرسه منصوریه و مدرسه سید علاءالدین حسین و سپس مدریه آقاباباخان گذراند. در این دوره از محضر آیت‌الله بهاءالدین محلاتی و آیت‌الله شیخ محمدعلی موحد بهره برد. مرحوم حائری برای ادامه تحصیلات حوزوی به قم رفت و از محضر آیت‌الله العظمی بروجردی و همچنین آیت‌الله محقق داماد و آیت‌الله العظمی خمینی (ره) کسب فیض کرد. او در تحصیلات چنان بلند افق بود که علاوه بر دروس حوزوی از مطالعات جانبی و ادبی غافل نماند و برخلاف مشی کلی حوزویان وقت، به مطالعه کتاب‌های ادبی و تأمل در ادبیات شعر به‌خصوص آثار سعدی و حافظ پرداخت.
این علاقه‌مندی چنان شد آیت‌الله حائری جزو معدود روحانیون سرشناسی شد که غیر از تسلط بر فقه و علوم حوزوی، زبان شعر را می‌شناخت و برای زبان فارسی اهمیت ویژه‌ای قائل بود و سعدی و حافظ را تمجید می‌کرد. آثار چنین نگاهی را در لابه‌لای سطور بسیاری از نوشته‌ها و پیام‌هایش می‌توان مشاهده کرد.
«شاهد یاران» به‌عنوان مجله‌ای صاحب‌نام و اعتبار در حوزه ایثارگری و مجاهدت تلاش دارد گوشه‌ای از حقایق حیات این روحانی مشهور به استاد اخلاق، با کارنامه‌ای از مجاهدت‌های انقلابی، علمی و ایثارگری را ثبت و ضبط کند. باشد که اندکی از حق مطلب ادا گردد.
«شاهد یاران» به صاحب‌امتیازی بنیاد شهید و امور ایثارگران و به مدیرمسئولی حجت الاسلام محمدحسن کاویانی راد و سردبیری رحیم نریمانی منتشر می‌شود و دبیر تحریریه این شماره شاهد یاران «حسن وزینی» است.
علاقه‌مندان برای تهیه این مجله می‌توانند به سامانه شاهد الکترونیک به نشانی mag.navideshahed.com مراجعه و یا با شماره 88823584، امور مشترکین مجلات شاهد تماس حاصل کنند.
انتهای پیام/


کد مطلب: 288664

آدرس مطلب: http://isaar.ir/doc/news/fa/288664/

ایثار
  http://isaar.ir