جذابیت خاطرات شهدای مهدیشهر برای مردم سایر شهرها

18 تير 1396 ساعت 13:41

وقتی خاطرات شهدای مهدیشهر در سایر نقاط کشور و استان های دیگر برای مردم نقل می شود، برایشان بسیار جذاب است و می پرسند، این شهدا اهل کجا هستند؟


 گزارش ایثار واحد سمنان به نقل از خبرنگار نیزوا: حجت الاسلام صمد نظری معاون پژوهشی مرکز آموزشهای تخصصی تبلیغ حوزه علمیه قم است  که در چند سال اخیر در ایام خاص مثل ماه مبارک رمضان و تعطیلات تابستانه، برای کارهای فرهنگی و تبلیغی در مهدیشهر حضور پیدا می کند. او در برنامه های فرهنگی خود بارها با خانواده شهدای مهدیشهر دیدار داشته و از خاطرات این شهدا بسیار شنیده است. خاطراتی که برای این مسئول مذهبی و فرهنگی بسیار ناب و جذاب است و بر همین اساس نیز به نقل قول این خاطرات در مرکزی که به فعالیت مشغول است می پردازد تا چراغ راهی برای دیگران شود.

نظری در خصوص اقدامات و فعالیت هایی که برای شهدای مهدیشهر داشته، در گفتگو با خبرنگار نیزوا، گفت: با همکاری دارالقرآن مهدیشهر، حدود ده سال است که برنامه ای تحت عنوان در محضر شهیدان را برگزار کردیم و به منازل اکثر شهدای مهدیشهر سر زدیم که بسیار برنامه جالب و خوبی بود.  
وی تصریح کرد: در برنامه های در محضر شهیدان که برگزار می شد خانواده های شهدا از خاطرات شهیدشان می گفتند که آنان را جمع کردیم و از میان آنها 40 خاطره ناب از شهدای مهدیشهر را انتخاب و مکتوب کردیم تا به صورت کتاب چاپ کنیم.  
این فعال مذهبی و فرهنگی در مهدیشهر اضافه کرد: همچنین اقدام دیگری که در مکتوبات شده این بود که وصیت نامه شهدای مهدیشهر را موضوع بندی کردیم تا به صورت دسته بندی در موضوعات مختلف به صورت کتاب چاپ شود.
نظری به اقداماتی که به عنوان معاون پژوهشی مرکز آموزشهای تخصصی تبلیغ حوزه علمیه در قم برای معرفی شهدای مهدیشهر داشته اشاره کرد و افزود: در کارگاه های تمرینی آموزشی که برای طلبه ها از سراسر کشور در قم برگزار می شود،  این خاطرات شهدای مهدیشهر را برای تبلیغ و سخنرانی به آنها ارائه می دهیم که بسیار مورد استقبال واقع شده است.
وی ادامه داد: وقتی خاطرات این شهدا را می شنوند، می پرسند این شهدا برای کدام شهر هستند؟ که ما هم به معرفی مهدیشهر می پردازیم و از این طریق هم با مهدیشهر آشنا می شوند و هم با شهدای این شهر آشنا خواهند شد.
این مقام مسئول در حوزه علمیه قم، تاکید کرد: در حقیقت وقتی خاطرات جالبی از شهدای مهدیشهر مطرح می شود و طلبه ها وقتی متوجه می شوند این شهدا برای کدام شهر هستند، انگیزه پیدا می کنند که اطلاعات بیشتری در خصوص این شهر به دست بیاورند.
نظری به تعریف یکی از خاطرات ناب شهدای مهدیشهر در خصوص پیشگویی شهید، که برایش جذاب بوده و در جاهای مختلف نقل می کند، پرداخت و گفت: مادر شهید احمد مختاری نقل می کرد که یک روز در منزل، احمد کَفَنَش را باز کرده بود و هی با خود حرف می زد و می خندید، که من ناراحت شدم و به احمد گفتم این چه کاری است که می کنی؟ میدانی که من طاقت ندارم این وضعیت را ببینم؟ که احمد برگشت و با یک حالتی خاص به من گفت: تو طاقت نداری؟ تو با همین دستانت و با همین کفن مرا کفن می کنی. این قضیه ماند تا روزی که احمد شهید شد و جنازه پسرم را آوردند، که یک شرایطی پیش آمد که بدون اینکه متوجه باشم، خودم رفتم و جنازه پسرم را کفن کردم.

وی به خاطره دیگری از شهدای مهدیشهر که برای مردم سایر شهرها جذابیت داشته اشاره کرد و افزود: در استهبان استان فارس در جمع معلمان در خصوص اعتبار و مقبولیت معلم در نزد شاگردان بحث می کردیم  که مثالی از معلم شهید علی حیدری پور زدم و خاطره ای از این شهید مهدیشهری نقل کردم که آنقدر محبوبیت ایجاد کرده بود که دانش آموزان دوست داشتند همیشه کنار معلمشان باشند و حتی در صف نماز جماعت هر شب نوبت می گرفتند که کنار معلم خود بنشینند. و یا  خاطره ای در خصوص ماجرای علاقه شاگرد این شهید به معلمش، حسین حاجی علیان تعریف کردم که با شهید حیدری پور باهم به جبهه رفتند و باهم نیز شهید شدند.
این مسئول مذهبی و پژوهشی تصریح کرد: رابطه ای که شهید حیدری پور با شاگردانش داشت، بسیار برای دیگران تاثیر گذار است و جایی که برای معلمان این خاطره را نقل می کنم خیلی برای معلمان جالب و جذاب است و می خواهند بیشتر در مورد این شهید بدانند.

نظری خاطر نشان کرد: ما با طلبه های سراسر کشور ارتباط داریم و مطلبی که از شهدای مهدیشهر بیان می کنیم را این طلبه ها در مناطق مختلف تبلیغ می کنند و در همه جای کشور این گفته می شود. الان ماجرای سه شهید را ارائه کردیم تا همه جا نقل شود و در موسسه سیره شهدای قم نیز یکی از سوژه های مطرح می باشد. 


کد مطلب: 210457

آدرس مطلب: http://isaar.ir/doc/news/fa/210457/

ایثار
  http://isaar.ir