مدیرکل بنیاد قزوین:

قزوین نقش برجسته‌ای در آزادسازی خرمشهر داشت

1 خرداد 1398 ساعت 11:02

استان قزوین نقش برجسته‌ای در آزادسازی خرمشهر داشته که تقدیم یکصد و 61 شهید در عملیات پیروزمند بیت‌المقدس و تامین مایحتاج جبهه‌ها، از جمله‌ی آنهاست.


غلامرضا حقایق‌پور، مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان قزوین در گفت‌وگو با خبرنگار ایثار واحد قزوین گفت: خرمشهر در 31 شهریور سال 1359 مورد تجاوز دشمن بعثی قرار گرفت و پس از 34 روز مقاومت دلیرانه‌ی مردم و رزمندگان، به اشغال نیروهای متجاوز در‌آمد و به مدت 20 ماه در اشغال آنها بود.
وی افزود: عملیات بیت‌المقدس که یکی از بزرگترین و استراتژیک‌ترین عملیات‌های هشت سال دفاع مقدس بود با رمز یا علی‌ابن ابیطالب(ع) و با هدف آزادسازی خرمشهر در دهم اردیبهشت ماه سال 1361 و با حضور جمع کثیری از رزمندگاه قزوینی آغاز شد.
حقایق‌پور با بیان اینکه دشمن بعثی 6 هزار مترمربع حد فاصل اهواز تا خرمشهر را تصرف و خانه‌های مردم را تخریب کرده بود، گفت: عملیات بیت‌المقدس در چنین مختصات جغرافیایی طی چهار مرحله انجام شد که مرحله آخر این عملیات ۲۴ روز به طول انجامید.
این مسوول افزود: در سوم خرداد، نیروهای دشمن بعثی که مجهز به پیشرفته‌ترین تجهیزات نظامی و حمایت‌های بی‌دریغ کشورهای مستکبر بود در مقابل اراده، عزم و ایمان رزمندگان و نیروهای مردمی که کمترین امکانات را داشتند، توان مقاومت نداشته و سرانجام با شکست مفتضحانه مجبور به فرار از منطقه شدند.
مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان قزوین افزود: سوم خرداد یادآور نقش‌آفرینی رزمندگانی است که خونین شهر را با ایثار و مقاومت مثال‌زدنی خود، آزاد کرده و نقشه شوم استکبار جهانی را برای جدا کردن بخش‌هایی از خاک ایران، نقش بر آب کردند. به همین دلیل هم این روز به نام روز مقاومت، ایثار و پیروزی نامگذاری شده است.
حقایق‌پور به تبلیغات رژیم بعث عراق علیه ایران اشاره کرد و گفت: در جریان اشغال خرمشهر، صدام حسین مدعی شده بود اگر ایرانی‌ها توانستند خرمشهر را پس بگیرند من کلید بصره را به آنها خواهم داد. مطلب فوق بیانگر این است که آنها به هیچ عنوان گمان نمی‌بردند یک کشور تازه انقلاب کرده با امکانات کم بتواند این پیروزی بزرگ را رقم بزنند.
وی افزود: آزادسازی خرمشهر بازتاب وسیعی در جهان داشت زیرا تحقق این مهم با هیچ یک از معیارهای نظامی و راهکارهای اتاق جنگ قابل محاسبه نیست، به عنوان مثال مقام‌های آمریکایی از پیروزی رزمندگان ما اظهار تعجب کرده و گفتند که پیروزی‌های اخیر ایران در جنگ با عراق برای آمریكا نگران‌كننده و منافع غرب بویژه آمریكا را در منطقه به خطر انداخته است.
این مسوول گفت: رزمندگان استان قزوین نقش برجسته‌ای در آزادسازی خرمشهر داشته که تقدیم یکصد و 61 شهید در عملیات پیروزمند بیت‌المقدس برای آزادسازی خرمشهر از جمله آنها است که یاد و خاطره‌ی همه‌ی شهدای انقلاب و دفاع مقدس را گرامی می‌داریم.
مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان قزوین افزود: با توجه به اهمیت آزادسازی خرمشهر در ایران و جهان، می‌طلبد مسوولان استان قزوین نیز در جهت برجسته کردن سوم خرداد و تبیین رشادت‌ها و ایثارگری‌های شهدا و مردم، برنامه‌های مختلف ترویجی در دستور کار خود داشته باشند تا حق این روز ادا شود.


کد مطلب: 289921

آدرس مطلب: http://isaar.ir/doc/news/fa/289921/

ایثار
  http://isaar.ir