تحصیل 60 هزار دانشجو و دانش آموز ممتاز شاهد و ایثارگر در کشور

8 مرداد 1397 ساعت 9:41

معاون فرهنگی و آموزشی بنیاد شهید و امور ایثارگران گفت: از 210 هزار دانش آموز و دانشجوی شاهد و ایثارگر بیش از 60 هزار نفر با رتبه ممتاز در حال تحصیل هستند و همچنین 2800 عضو ایثارگر در قالب هیئت علمی فعالیت می‌کنند که دستاورد بزرگ و مهمی محسوب می‌شود.


به گزارش «ایثار» حجت الاسلام محمد حسن کاویانی راد روز یکشنبه 7 مرداد ماه در کارگاه توجیهی مشاوران هدایت تحصیلی انتخاب رشته فرزندان شاهد و ایثارگر با بیان اینکه مسئولیت خطیر و سنگینی در حوزه آموزش بر عهده بنیاد است، گفت: ارتقای دانش جامعه ایثارگری، دغدغه اساسی بنیاد در حوزه آموزش است و توسعه مهارت ایثارگران نیز بسیار مهم و مکمل هدف اصلی یعنی ارتقای دانش است.
وی ادامه داد: انگیزه، موضوع دیگری است که باید به صورت متوازن و همزمان با دو بخش دیگر به آن توجه کرد زیرا اگر تمام سرمایه گذاری‌های بنیاد در حوزه ارتقای دانش و مهارت جامعه ایثارگری محقق شود اما انگیزه‌ای وجود نداشته باشد، گویا اصلاً اتفاقی نیافتاده است؛ بنابراین حتماً باید در جهت توسعه انگیزه اهتمام ویژه داشت.
معاون فرهنگی و آموزشی بنیاد بر اهمیت موضوع تهذیب و آموزش تأکید کرد و گفت: تهذیب و آموزش دو رکن اصلی تعلیم و تربیت است و باید در موضوع تهذیب دانش آموزان و دانشجویان برنامه ریزی داشته باشیم.
وی به آمار دانشجویان و اساتید شاهد و ایثارگر اشاره کرد و گفت: از 210 هزار دانش آموز و دانشجوی شاهد و ایثارگر بیش از 60 هزار نفر با رتبه ممتاز در حال تحصیل هستند و همچنین 2800 عضو ایثارگر در قالب هیئت علمی فعالیت می‌کنند که دستاورد بزرگ و مهمی محسوب می‌شود.
معاون فرهنگی و آموزشی بنیاد شهید و امور ایثارگران، هدایت تحصیلی را یک مقوله راهبردی و اساسی دانست و تصریح کرد: تقویت بنیه علمی در سطح مدارس اهمیت زیادی دارد و باید آن را در دانش آموزان، قبل از ورود به دانشگاه تقویت و پس از ورود به دانشگاه نیز آن را حفظ و رصد کرد.
حجت الاسلام کاویانی راد در ادامه بیان کرد: تکمیل فرآیند سرمایه گذاری آموزش، در بستر اشتغال نشان داده می‌شود یعنی شاخص تأثیر سرمایه گذاری در حوزه آموزش باید در بخش اشتغال جامعه ایثارگری بروز کند و زمانی می‌توانیم بگوییم اقدامات بنیاد در این بخش نتیجه داده است که برای ایثارگران شغل ایجاد شده باشد.
مدیر کل آموزش بنیاد شهید و امور ایثارگران نیز در این همایش موضوع هدایت تحصیلی ایثارگران را مهم و زیربنایی ارزیابی کرد و گفت: اهمیت این موضوع سبب شد، سالانه جلسات توجیهی هدایت تحصیلی را به صورت ویدیو کنفرانس با مدیران و کارشناسان تحصیلی بنیاد در سراسر کشور برگزار کنیم تا با هم‌اندیشی بتوانیم در مشاوره و هدایت تحصیلی جامعه هدف موفق باشیم.
وی در ادامه با بیان اینکه بنیاد فعالیت‌های متفاوت و متنوعی در رابطه با هدایت تحصیلی فرزندان شاهد و ایثارگر انجام داده است، اشاره کرد: در چند سال گذشته با مؤسسات آموزشی برای تقویت بنیه علمی ایثارگران توافق کرده‌ایم که این امر امسال نیز با اهتمام بیشتری دنبال می‌شود به طوری که در سال تحصیلی جدید، این موضوع در شهرستان‌ها نیز عملیاتی خواهد شد.
فقیه افزود: در دوره جدید، با دانشگاه پیام نور نیز هماهنگی صورت گرفته است تا برای تسهیل رصد تحصیلی و تبادل اطلاعات اقدامات لازم صورت گیرد و این موضوع در دانشگاه علمی کاربردی نیز محقق شده است.
مدیر کل آموزش بنیاد به ماده 62 قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران اشاره کرد و افزود: مشاوران تحصیلی به دلیل محتوای این ماده قانونی، به داوطلبان آزمون های سراسری اعلام می‌کنند امکان جابجایی پس از قبولی در دانشگاه به هر شکل و نحوی وجود دارد اما این ماده قانونی برای بومی گزینی است یعنی افرادی که دارای مشکل هستند به محل زندگی خودشان منتقل می‌شوند و مشاوران با ارائه اطلاعات صحیح مانع از افزایش تقاضای جابجایی دانشجویان شوند و این در شرایطی است که تنها 5 درصد امکان جابجایی و نقل و انتقال دانشجویان وجود دارد.
وی در ادامه ضمن تاکید بر این نکته که اولویت بنیاد این است که انتخاب نخست دانشجویان دانشگاه‌های دولتی و سپس نوبت شبانه این دانشگاه‌ها باشد، افزود: یکی از مشکلات موجود عدم ارتباط اشتغال و آموزش است زیرا بازار کار، سفارش نیروی انسانی به دانشگاه نمی‌دهد تا مراکز علمی نیز بر اساس نیازهای بازار و صنعت، نیروی کار تربیت کنند. بنیاد نیز به تنهایی نمی‌تواند این دو بخش را به هم متصل کند و دستگاه‌های دیگر نیز باید حضور پر رنگ داشته باشند.
گفتنی است، کارگاه توجیهی مشاوران هدایت تحصیلی انتخاب رشته فرزندان شاهد و ایثارگر با حضور حجت الاسلام والمسلمین محمد حسن کاویانی راد معاون فرهنگی و آموزشی بنیاد، محمد علی فقیه مدیرکل آموزش بنیاد، حسین توکلی مشاور عالی سازمان سنجش و برخی مدیران دانشگاهی برگزار شد.
انتهای پیام/
 


کد مطلب: 253598

آدرس مطلب: http://isaar.ir/doc/news/fa/253598/

ایثار
  http://isaar.ir